Iza - blog

Do herbaty - wrzesień 2023

Bez wątpienia najciekawszym wydarzeniem w dziedzinie historii i kultury ziem tureckich we wrześniu 2023 było ogłoszenie przez UNESCO wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa dwóch nowych pozycji z terenu Turcji. To zaszczytne wyróżnienie zostało przyznane stanowisku archeologicznemu Gordion, położonemu w pobliżu Ankary, oraz pięciu drewnianym meczetom z okresu średniowiecza, położonym w różnych lokalizacjach na terenie Anatolii.

Tak zwany Tumulus Króla Midasa w Gordionie

Do herbaty - sierpień 2023

W sierpniu 2023 roku dobiegał zakończenia ostatni etap szeroko zakrojonej renowacji blisko 2000-letnich łaźni rzymskich w prowincji Yozgat. Kontynuowano także prace remontowe w licyjskiej osadzie Tlos, których celem jest przygotowanie starożytnego teatru, do użytku przez współczesną publiczność w 2025 roku. Tymczasem wykopaliska na kopcu Tepecik w prowincji Aydın, położonej w zachodniej części Turcji, odsłoniły konstrukcję, która prawdopodobnie była używana jako pałac lub świątynia w XIII wieku p.n.e. Wreszcie, podczas wykopalisk prowadzonych w starożytnym mieście Olba, położonym w pobliżu miasta Silifke w prowincji Mersin, odkopano posąg kobiecy prawdopodobnie pochodzący z II wieku n.e. oraz dwa fragmenty fryzu przedstawiające sceny mitologiczne.

Ruiny starożytnego miasta Olba w tureckiej prowincji Mersin

Do herbaty - lipiec 2023

W lipcu 2023 roku rozpoczął się nowy sezon wykopalisk archeologicznych w starożytnym mieście Aizanoi oraz w Bathonei, położonej przy jeziorze Küçükçekmece w dzielnicy Avcılar w Stambule. Prace kontynuowano w starożytnym mieście Komana Pontyjska w północnej prowincji Tokat, a dostarczyły one badaczom wglądu w dziedzictwo gastronomiczne regionu. Ponadto liczący 8000 lat kamień cyfrowy, który prawdopodobnie służył do obliczeń, został znaleziony podczas wykopalisk na terenie Yeşilova Höyük prowadzonych w dzielnicy Bornova w Izmirze.

Kopiec Komany Pontyjskiej

Do herbaty - czerwiec 2023

Do najważniejszych odkryć archeologicznych z terenu Turcji ogłoszonych w czerwcu 2023 roku należał posąg Pana z okresu rzymskiego. Został on odnaleziony podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w Parku Archeologicznym Saraçhane, gdzie znajdują się pozostałości kościoła św. Polieukta. W starożytnej mitologii greckiej Pan był bogiem dzikiej przyrody, pasterzy i stad, muzyki rustykalnej oraz towarzyszem nimf. Wyobrażano sobie, że ma tylne kończyny, nogi i rogi kozy, tak samo jak faun.

Ruiny kościoła Świętego Polieukta w Stambule

Do herbaty - maj 2023

W maju 2023 r. w Turcji odbyły się wybory prezydenckie i parlamentarne, w wyniku których przy władzy utrzymała się partia AKP i jej przywódca, Recep Tayyip Erdoğan. W tym miesiącu kraj wracał również powoli do stanu sprzed trzęsienia ziemi, czego oznaką było przykładowo otwarcie około 400 sklepów w historycznym bazarze Uzun Çarşı, jednym z symboli dotkniętej trzęsieniem ziemi południowej prowincji Hatay.

Wyspa Güvercinada w Kuşadası

Strony

Subskrybuj RSS - Iza - blog