Lonely Planet. Turkey

Autor: 

Verity Campbell i inni

Wydawnictwo: 

Lonely Planet

Rok wydania: 

2007

Język: 

angielski

Orientacyjna cena książki: 

26 $

Rodzaj książki: 

przewodnik

Wg redakcji najlepszy przewodnik po Turcji, jaki kiedykolwiek wydano, a widzieliśmy ich sporo. Jedyną wadą, dla niektórych, może być język wydania. Poza tym ma same zalety. Nazywamy go Biblią podróżnika po Anatolii.

O książce:

Lonely Planet. Turkey - wydanie 11Wydanie z 2007 roku ma 724 strony, wiele kolorowych zdjęć, kolorową mapę Turcji z zaznaczonymi najbardziej fascynującymi miejscami do odwiedzenia. Na wewnętrznej stronie okładki znajduje się bardzo przydatny informator, zawierający między innymi godziny otwarcia różnych instytucji, pożyteczne numery telefonów, orientacyjne ceny, bardzo krótkie rozmówki angielsko-tureckie, przelicznik miar i wag oraz objaśnienie symboli wykorzystywanych w książce.

Rozdzitały przewodnika zorganizowane są geograficznie, regionami Turcji, chociaż Istanbul doczekał się własnego rozdziału, jak na tak olbrzymią metropolię przystało.Początkowe rozdziały poruszają tematy ogólne, takie jak historia, kultura czy kuchnia turecka. Na końcu książki można znaleźć wiele porad praktycznych, które dotyczą transportu czy zdrowia, jak również rozmówki tureckie i słowniczek oraz bardzo użyteczny indeks.

Rozdziały opisujące poszczególne regiony kraju zostały zorganizowane w bardzo przejrzysty sposób. Każdy rozpoczyna się wstępem oraz orientacyjną mapką z zaznaczonymi najciekawszymi atrakcjami danego regionu i z dokładniejszą mapką całego obszaru. Następnie omówione są miasta i miasteczka, a czasami również wioski, no i oczywiście zabytki

Opisy miast posiadają plany, na których zaznaczono hotele, godne polecenia restauracje, muzea, sklepy, urzędy pocztowe i te wszystkie miejsce, które mogą być potrzebne turyście. Każde miasto jest przedstawione zarówno z historycznego punktu widzenia, jaki i ze współczesnej perspektywy.

Przewodnik uzupełniają rozsiane po całej książce w ramkach dodatkowe informacje, ciekawostki i wspomnienia podróżników.

Przeczytajcie również nasze wrażenia z lektury wydania 12. LP Turkey z 2011 roku.

Lonely Planet. Turkey - wydanie 10Zalety przewodnika:

* Opisuje całą Turcję, a nie, jak to jest w większości przypadków, jedynie część zachodnią kraju.

* Pomimo znacznej objętości jest zaskakująco lekki, co nie jest bez znaczenia przy podróżowaniu, zwłaszcza z plecakiem.

* Przedstawia bardzo aktualne informacje - z zeszłego roku, kolejne wydania są starannie aktualizowane.

* Podaje konkretne ceny biletów wstępu, noclegów czy posiłków w restauracjach.

* Zawiera szczegółowe informacje o transporcie lotniczym, autokarowym, pociągowym, w tym ceny, odległości, rozkłady jazdy czy czasy przejazdu.

Odpowiedzi

Orientacyjne ceny

Witam. Czy moglibyście zamieścić na Waszej stronie orientacyjne ceny? Pozdrawiam

Orientacyjne ceny

Interesują mnie ceny produktów takich jak woda, pieczywo, piwo oraz kebab. Oprócz tego ceny pamiątek, które warto kupić będąc w Turcji- tutaj zdam się na Twoją opinie;). Pozdrawiam

Ceny i pamiątki

Chleb jest taniutki - ok. liry, woda - to samo, o ile kupuje się w supermarkecie. Piwo - 2-3 liry w sklepie. Kebab - najtańszy, jaki jadłam to chyba 0.5 liry.

 

Pamiątki - tutaj ceny podlegają negocjacjom :) Ile utargujesz, tyle masz. Polecam zakup "oka proroka", no i przypraw na targu.

Pamiątki

A jeżeli chodzi i miejscowość Ayvalik? Czy są tam jakieś charakterystyczne pamiątki? A kosztuje nargila? Pozdrawiam

Ayvalik

Ayvalik słynie z wyrobu oliwy z oliwek oraz mydła, więc warto na miejscu zaopatrzyć się w te produkty, zwłaszcza, że tureckie mydła są znakomite!

Nargili osobiście nie kupowałam, ale ceny kształtują się w granicach 15 - 40 euro, oczywiście po targowaniu. Niższa cena może wskazywać na kiepską jakość.

 

Nowe wydanie?

Czy coś wiadomo Redakcji na tema nowego wydania przewodnika? W internecie najświeższe jest z 2007r...

Super!

W takim razie zaczekam z kupnem:) Dziekuję bardzo:)