Autor:
Wydawnictwo:
Rok wydania:
Język:
Orientacyjna cena książki:
Rodzaj książki:
Wg redakcji najlepszy przewodnik po Turcji, jaki kiedykolwiek wydano, a widzieliśmy ich sporo. Jedyną wadą, dla niektórych, może być język wydania. Poza tym ma same zalety. Nazywamy go Biblią podróżnika po Anatolii.
O książce:
Wydanie z 2007 roku ma 724 strony, wiele kolorowych zdjęć, kolorową mapę Turcji z zaznaczonymi najbardziej fascynującymi miejscami do odwiedzenia. Na wewnętrznej stronie okładki znajduje się bardzo przydatny informator, zawierający między innymi godziny otwarcia różnych instytucji, pożyteczne numery telefonów, orientacyjne ceny, bardzo krótkie rozmówki angielsko-tureckie, przelicznik miar i wag oraz objaśnienie symboli wykorzystywanych w książce.
Rozdzitały przewodnika zorganizowane są geograficznie, regionami Turcji, chociaż Istanbul doczekał się własnego rozdziału, jak na tak olbrzymią metropolię przystało.Początkowe rozdziały poruszają tematy ogólne, takie jak historia, kultura czy kuchnia turecka. Na końcu książki można znaleźć wiele porad praktycznych, które dotyczą transportu czy zdrowia, jak również rozmówki tureckie i słowniczek oraz bardzo użyteczny indeks.
Rozdziały opisujące poszczególne regiony kraju zostały zorganizowane w bardzo przejrzysty sposób. Każdy rozpoczyna się wstępem oraz orientacyjną mapką z zaznaczonymi najciekawszymi atrakcjami danego regionu i z dokładniejszą mapką całego obszaru. Następnie omówione są miasta i miasteczka, a czasami również wioski, no i oczywiście zabytki.
Opisy miast posiadają plany, na których zaznaczono hotele, godne polecenia restauracje, muzea, sklepy, urzędy pocztowe i te wszystkie miejsce, które mogą być potrzebne turyście. Każde miasto jest przedstawione zarówno z historycznego punktu widzenia, jaki i ze współczesnej perspektywy.
Przewodnik uzupełniają rozsiane po całej książce w ramkach dodatkowe informacje, ciekawostki i wspomnienia podróżników.
Przeczytajcie również nasze wrażenia z lektury wydania 12. LP Turkey z 2011 roku.
Zalety przewodnika:
* Opisuje całą Turcję, a nie, jak to jest w większości przypadków, jedynie część zachodnią kraju.
* Pomimo znacznej objętości jest zaskakująco lekki, co nie jest bez znaczenia przy podróżowaniu, zwłaszcza z plecakiem.
* Przedstawia bardzo aktualne informacje - z zeszłego roku, kolejne wydania są starannie aktualizowane.
* Podaje konkretne ceny biletów wstępu, noclegów czy posiłków w restauracjach.
* Zawiera szczegółowe informacje o transporcie lotniczym, autokarowym, pociągowym, w tym ceny, odległości, rozkłady jazdy czy czasy przejazdu.
Odpowiedzi
Orientacyjne ceny
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Orientacyjne ceny
Wysłane przez Iza w
Orientacyjne ceny
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Ceny i pamiątki
Wysłane przez Iza w
Chleb jest taniutki - ok. liry, woda - to samo, o ile kupuje się w supermarkecie. Piwo - 2-3 liry w sklepie. Kebab - najtańszy, jaki jadłam to chyba 0.5 liry.
Pamiątki - tutaj ceny podlegają negocjacjom :) Ile utargujesz, tyle masz. Polecam zakup "oka proroka", no i przypraw na targu.
Pamiątki
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Ayvalik
Wysłane przez Iza w
Ayvalik słynie z wyrobu oliwy z oliwek oraz mydła, więc warto na miejscu zaopatrzyć się w te produkty, zwłaszcza, że tureckie mydła są znakomite!
Nargili osobiście nie kupowałam, ale ceny kształtują się w granicach 15 - 40 euro, oczywiście po targowaniu. Niższa cena może wskazywać na kiepską jakość.
Nowe wydanie?
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Nowe Wydanie Lonely Planet Turkey
Wysłane przez Iza w
Super!
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
korzystalem z niego ostatnio - jest super
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w