Stambuł

Współrzędne GPS: 41.011658, 28.968956

Region: 

Dawna stolica Imperium Otomańskiego, największa metropolia Republiki Tureckiej, jedyne na świecie miasto położone na dwóch kontynentach - odwiedzając Turcję nie sposób nie odwiedzić Istanbulu.

Cieśnina Bosfor dzieli Istanbul na część europejską i azjatycką. Część europejska z kolei jest przedzielona zatoką Złoty Róg (Haliç) na Stary Istanbul na południu i Beyoğlu na północy.

Większość turystów odwiedza głównie lub jedynie dzielnicę Sultanahmet - serce Starego Istanbulu. Warto jednak zapuścić się nieco dalej. Przykładowo Beyoğlu to centrum życia nocnego, zakupów i restauracji, jak również słynny plac Taksim.

Przeczytaj więcej o cieśninie Bosfor.


Stary Istanbul nad Bosforem

Poruszanie się po mieście

Podróżowanie po Istanbule, pomimo jego ogromu, jest stosunkowo proste, dzięki rozbudowanej i dobrze przemyślanej sieci komunikacji miejskiej. Po mieście można się przemieszczać autobusami, tramwajami, promami i metrem.

Zapoznaj się z najważniejszymi trasami promów w Istanbule.

Co warto zobaczyć: 

Miejsc wartych zobaczenia jest w Istanbule niezliczona ilość, a każdy podróżnik znajdzie tu coś dla siebie: zabytki ze wszystkich epok historycznych, piękne meczety, muzea z bogatymi kolekcjami, centra handlowe, ekskluzywne restauracje... Poniżej wspomniane miejsca to zaledwie skromny ułamek tej przepięknej całości, jaką jest Istanbul.

W dzielnicy Sultanahmet i jej okolicach koniecznie trzeba zobaczyć Aya Sofia - zbudowana jako kościół, następnie służąca jako meczet, obecnie ma status muzeum. Stąd kilka kroków dzieli nas od Błękitnego Meczetu (Sultan Ahmet Camii), grobowca Ahmeda I oraz od Hipodromu (Atmeydanı).

Przeczytaj więcej o Aya Sofia, Błękitnym Meczecie, grobowcu sułtana Ahmeda I i Hipodromie.


Ponadto warto wstąpić do Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej, znajdującego się w zabytkowym pałacu İbrahima Paszy, bliskiego przyjaciela i szwagra sułtana Sulejmana Wspaniałego. 

Poszukując ochłody w upalny dzień z przyjemnością zwiedzimy Cysternę Bazylikową (Yerebatan Sarnıcı) oraz odetchniemy pełną piersią w ogrodach pałacu Topkapı lub w przylegającym do pałacu parku Gülhane. Pasjonatom historii polecamy również wizytę w położonym tuż przy pałacu Topkapı Muzeum Archeologicznym.

Przeczytaj więcej o Pałacu Topkapı, Cysternie Bazylikowej, parku Gülhane i Muzeum Archeologicznym w Istanbule.


Na zakupy warto wybrać się w Istanbule na Kryty Bazar (Kapalı Çarşı), zresztą niekoniecznie, żeby coś kupić, sama wizyta jest niezapomnianym przeżyciem. Z pewnością przyda się tu umiejętność targowania się. Drugim najsłynniejszym targiem w Istanbule jest Bazar Egipski (Mısır Çarşısı), na którym warto zaopatrzyć się w rozmaite przyprawy.

Przeczytaj więcej o Krytym Bazarze i Bazarze Egipskim.

Mam dosyć zwiedzania! Gdzie mogę poplażować w pobliżu Istanbulu? Przeczytaj więcej o plażach w okolicach Istanbulu.

Jak dotrzeć?: 

Wszystkie drogi w Turcji prowadzą do Istanbulu.

Kierunkowskazy w Istanbule

Podróżując samolotem po Turcji odkryjemy, że większość lotów wymaga przesiadki w Istanbule, gdzie wylądujemy na jednym z dwóch lotnisk: Istanbul International Airport po stronie europejskiej lub Sabiha Gökçen Havalimanı na brzegu azjatyckim.

Istanbul jest również głównym węzłem kolejowym Turcji, i podobnie jak w przypadku lotnisk, posiada dwie główne stacje kolejowe: Sirkeci po stronie europejskiej, która obsługuje pociągi przyjeżdżające z państw Europy, oraz Haydarpaşa po azjatyckiej stronie Bosforu, skąd wyruszają pociągi w głąb Azji. Pociągiem dotrzemy więc do Istanbulu z Ankary, Konyi czy Vanu, jak i innych miast, do których dociera skromna sieć kolei tureckich.

Jeżeli chodzi nam natomiast o sposób dostania się do Istanbulu z Polski, to polecamy zbiór artykułów "Jak dotrzeć do Turcji". Wiele z zawartych tam informacji dotyczy właśnie podróży do Istanbulu.

Przyjechałem i nie mam gdzie spać... Gdzie znajdę nocleg w Istanbule? Przeczytaj porady redakcyjne oraz zapoznaj się z dyskusją na ten temat na naszym forum.

Istanbul czy Stambuł? Przeczytaj więcej o zamieszaniu w nazwach tureckich


Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: 

Odpowiedzi

bazar tylko dla TURYSTOW

no tak, nalezy sie wybrac do bazaru.. z tym, ze BAZAR powstal i jest w sumie tylko dla TURYSTOW.. bo tam jest drogo!!! Miejscowi (Turcy) kupuja na zewnatrz..bo ceny produktow w bazarze sa dla nich zdecydowanie za wysokie.. te same rzeczy kupimy poza bazarem za polowe ceny!!! wiem, bo mam meza Turka (mieszkamy w Niemczech) i czesto jezdzimy na zakupy do Istanbulu.. a taki przyklad: Jensy w bazarze za 30euro (taka jest prawdziwa cena)-chyba,ze was oszukaja.... ;) a poza bazarem,te same jeansy 15e (mowie o tkz.firmowkach).. pzdr.. melek

zakupy

poza bazarem? tzn gdzie mozna tam sie zaopatrzyc w tansze tzw. firmowki z gory dziekuje za odp

bazar

w tym samym miejscu... bazar jest kryty..a wyjdz z bazaru, to na kazdej ulicy z kazdej strony bazaru sa te same rzeczy...