Przepisy celne i wizy

Podstawowym zagadnieniem przy wyprawie do Turcji jest kwestia wizy uprawniającej do wjazdu na teren tego kraju, a wiele osób zadaje pytania dotyczące stopnia skomplikowania formalności wizowych. Często pada również pytanie o to, co można wwieźć bez cła do Turcji, a co z kolei można z niej legalnie wywieźć. Lektura obowiązujących przepisów celnych jest nie tylko źródłem wiedzy, lecz również radości.

Wizy tureckie

Niezależnie od sposobu, który wybieramy na dotarcie do Turcji, należy pamiętać o konieczności posiadania wizy turystycznej. Jej zdobycie nie przedstawia żadnych trudności, nie trzeba też wypełniać żadnych formularzy. Na granicy dokonuje się zakupu wizy za gotówkę, więc wcześniejsze staranie się o nią jest zbędne. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy planujemy dłuższy pobyt w Turcji, lub zamierzamy podjąć tu pracę zarobkową. Wówczas o wizę należy starać się wcześniej, przed przybyciem do kraju.

Wizy turystyczne mają formę znaczka wklejanego do paszportu. Wiza jest podstemplowana z datą wjazdu na teren Turcji, a przy wyjeździe wbijana jest kolejna pieczątka. Nie jest nawet potrzebne zdjęcie. Cena wizy dla Polaków wynosiła w 2007 i 2008 roku 10 euro, a w 2009 roku 10 funtów, 15 euro lub 20 dolarów. W 2010 roku cena wizy w euro i dolarach nie uległa zmianie, ale zniesiono możliwość płatności w funtach.

Co do długości pobytu i ilości wjazdów na teren Turcji, do których uprawnia nas zakup wizy: reguły tu nie ma, wydaje się, że Turcy wklejają taki znaczek, jaki akurat mają pod ręką. Osobiście mam w paszporcie wizy uprawniające do pobytu od 1 do 3 miesięcy, do jednego lub wielokrotnego przekraczania granicy, w różnych kombinacjach. Oficjalna wersja głosi, że Polakom przysługuje wiza 30-dniowa, uprawniająca do wielokrotnego przekraczania granicy tureckiej.

Aktualizacja 2013

Jak informuje Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ankarze od 10 kwietnia 2014 roku zakup tureckiej wizy na przejściu granicznym nie będzie możliwy. Wizę turystyczną i biznesową będzie można od tego momentu uzyskać jedynie w placówkach dyplomatycznych Republiki Turcji bądź za pośrednictwem systemu E-visa.

Aktualizacja 2011

Od 1. marca 2011 roku zmieniły się diametralnie zasady korzystania z wiz turystycznych przez Polaków wjeżdżających do Turcji. Obecnie wizy turystyczne uprawniają do wielokrotnego wjazdu do Turcji w okresie 180 dni od daty pierwszego wjazdu i łącznego pobytu w tym okresie przez 90 dni. W związku z powyższym obywatele polscy przy wjeździe do Turcji winni posiadać paszporty ważne na okres co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Ceny zakupu wizy nie uległy przy tym zmianie i nadal wynoszą 20 USD lub 15 Euro. Szczegóły można poznać czytając wpis na blogu zatytułowany Dobre wiadomości wizowe dla Polaków.

Powrót do spisu treści

Przepisy celne

Używki i kosmetyki

Zacznijmy od informacji najistotniejszych, czyli dotyczących używek. Do Turcji można legalnie wwieźć, bez konieczności opłacania cła:

 • 200 papierosów i 50 cygar
 • 200 gram tytoniu i 200 bibułek przeznaczonych do tytoniu lub 50 gram tytoniu do żucia lub 200 gram tytoniu do fajki lub 200 gram tabaki
 • 1,5 kg kawy, 1,5 kg kawy rozpuszczalnej, 500 gram herbaty
 • 1 kg czekolady oraz 1 kg słodyczy
 • 5 (100-mililitrowych) lub 7 (70-mililitrowych) butelek wina i/lub innych alkoholi
 • 5 flakoników perfum (o pojemności maksymalnie 120 ml każdy)
Celnicy widzą więcej

Uwaga: Dodatkowo możliwy jest zakup 400 papierosów, 100 cygar oraz 500 gram tytoniu do fajki z tureckich sklepów bezcłowych w momencie wjazdu do kraju.

Powrót do spisu treści

Przedmioty osobiste

Inne, pożyteczne przedmioty, które legalnie wwieziemy do Turcji, to:

 • Przedmioty osobiste turysty
 • Pozostałe przedmioty niezbędne podczas podróży
 • Niezbędne przedmioty medyczne
 • Osobiste wyposażenie sportowe
 • Przedmioty przeznaczone do pierwszej pomocy oraz samochodowe części zamienne
 • Rower, wózek spacerowy, zabawki

Powrót do spisu treści

Inne sprzęty

Nigdy nie wiadomo, co jeszcze może się przydać w podróży, więc tureckie przepisy celne przewidująco pozwalają również na przywiezienie do kraju następujących sprzętów:

 • Jeden telewizor, jeden mały kolorowy telewizor (maksymalna wielkość ekranu: 16cm)
 • Lornetka (jedna para, za wyjątkiem noktowizora)
 • Harmonijka, mandolina, mały flet, flet, gitara i akordeon (jeden instrument z każdego rodzaju, maksymalnie 3 instrumenty muzyczne)

Powrót do spisu treści

Urządzenia elektroniczne

Często przepisy nie nadążają za rozwojem cywilizacyjno-technologicznym, co świetnie ilustruje poniższe wyliczenie innych dozwolonych sprzętów:

 • Jedno urządzenie łączące telewizor-magnetofon-radio, jedna kamera wideo i 5 kaset wideo (czystych); 5 płyt, 5 kaset magnetofonowych lub płyt CD
 • Jeden odtwarzacz wideo, projektor kinowy (8 mm) oraz 10 rolek filmu (czystego), jeden projektor do slajdów
 • Jeden komputer kieszonkowy (maksymalna pamięć główna RAM 128 kilobajtów)
 • Jedno radio tranzystorowe i przenośny odtwarzacz radiomagnetofonowy (jego specyfikacje określa Ministerstwo Finansów i Ceł), jeden Walkman lub kieszonkowe rejestrujące urządzenie magnetofonowe lub jeden przenośny odtwarzacz CD
 • Jedna przenośna maszyna do pisania
 • Jeden aparat fotograficzny z 5 rolkami filmu

Jak widać większość osób przywożących do Turcji swoje notebooki czyni to nielegalnie, no chyba że dysponują antykiem z pamięcią 128 kB... Natomiast nie musimy się obawiać, że przekroczymy limit 5 rolek filmu do aparatu fotograficznego, ktoś bowiem szczęśliwie nie dopisał do listy kart pamięci do cyfrówek!

Powrót do spisu treści

Garść uwag

Uwaga 1: Przedmioty wartościowe i wszystkie przedmioty o wartości ponad 15 000 $ należy zarejestrować w paszporcie właściciela w momencie wjazdu do Turcji, do kontroli przy wyjeździe.

Uwaga 2: Antyki przywożone do kraju muszą być zarejestrowane w paszporcie właściciela w celu uniknięcia utrudnień przy wyjeździe.

Uwaga 3: Ostre przedmioty (włączając noże campingowe) oraz broń nie mogą być przywożone bez specjalnego zezwolenia.

Uwaga 4: Przywożenie do kraju, handel i spożywanie marihuany i wszelkich pozostałych narkotyków jest surowo zakazane i podlega ostrej karze.

Powrót do spisu treści

Zwierzęta

Jeżeli podróżujemy ze swoimi zwierzakami, to musimy pamiętać, że:

 • Dopuszczalny wiek zwierząt to 3 miesiące i starsze
 • Należy mieć przy sobie Międzynarodowe Świadectwo Zdrowia wystawione w terminie 15 dni przed podróżą
 • Obowiązuje karta identyfikacyjna oraz karta szczepień
 • W sumie można przywieźć 1 psa, 1 kota, 1 ptaka i 10 rybek akwariowych.

Ciekawe, kto podróżuje ze swoimi rybkami oraz czy podoba im się Turcja? Czekamy na odzew doświadczonych podróżników!

Powrót do spisu treści

Pojazdy silnikowe

Podróżnicy zmotoryzowani, przybywający do Turcji własnym pojazdem, powinni posiadać:

 • Międzynarodowe prawo jazdy
 • Dowód rejestracyjny pojazdu
 • Międzynarodową Zieloną Kartę - ubezpieczenie.

Wjazd do Turcji samochodem wynajętym, użyczonym lub w leasingu jest znacznie bardziej skomplikowany, chociaż możliwy.

Powrót do spisu treści

Wróć do listy najczęściej zadawanych pytań.

Powiązane artykuły: 

Odpowiedzi

laptop

Co do laptopów to chyba nieaktualne bo jakos nie spotkalam sie z problemami dotyczacymi sprawdzana RAM, zwlaszcza ze duzo osob teraz podrozuje zabierajac przenosne komputery. Czasami tylko prosza o wlaczenie czy to nie jest atrapa i tyle ale nikt nigdy nie grzebal i nie szukal ile ma pamieci RAM.

Papierosy

Witam, Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, więc pytam. Jeśli w sklepie bezcłowym w Polsce kupię 200 papierosów, to czym mam prawo kupić jeszcze te 400 w tureckim bezcłowym? Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

Tak

Tak to wynika z przepisów.

alkohole...

to ja mam pytanie - co to są inne alkohole tzn. czy w pulę wchodzą wysokoprocentowe flaszki oraz czy do tej grupy wliczane jest też piwo ? 

Paszport

Czy mimo że Turcja jest w UE konieczne jest posiadanie paszportu? Czy wystarczy dowód osobisty?

telefon

A co telefonem komórkowym?:P

Wycieczka do Turcji z niemiec!

Mam obywatelstwo polskie, wycieczke wykupilam w Niemczech i stamtad tez lece, co w zwiazku z moja wiza? Musze sie zglosic do Kosulatu Generalnego?

Wiza przy wylocie z Niemiec

Nie trzeba się nigdzie zgłaszać. Po przylocie/przyjeździe do Turcji należy na lotnisku/przejściu granicznym zakupić odpowiednią wizę i gotowe!

witam chcialbym sie zapytac

witam chcialbym sie zapytac czy po kupnie w Polsce 5 litrow alkoholu moge z turcji go przywiezc z powrotem do Polski Jezeli nie bede z niego tam korzystal?

paszport

Czy posiadając ważny paszport do stycznia 2013 mam szanse na wize do Turcji

Paszport do stycznia 2013

Szansa zawsze jest, ale przyznanie wizy na granicy zależy od stopnia pobłażliwości pograniczników... Może jednak warto postarać się o przyspieszoną wymianę dokumentu, żeby nie ryzykować przyspieszonego powrotu do Polski?

Na stronie Ambasady Turcji

Na stronie Ambasady Turcji www.turcja.org.p jest info, że można wwieźć:

"5 (100 cc) lub 7 (70 cc) butelek wina i/lub innych alkoholi"

To znaczy 5 (100 ml) lub 7 (70 ml), bo przecież cc=mililitr

Nie wiem już, jak to jest. Jadę w przyszłym roku na studia i muszę ze soba wziąć alkohol jako prezent dla kilku osób (m.in za załatwienie noclegu itd)

sprzęt foto

A co z aparatami fotograficznymi? Ja zawsze biorę 3 sztuki, bo każdy jest do czegoś innego (jeden ma taką opcję, inny nie itp., wiecie o co chodzi...) Doczepią mi się do tego? Czy można mieć tylko po 1 aparacie na osobę?

Nie powinno być problemu...

...też mamy zazwyczaj więcej niż 1 body i 1 obiektyw na głowę. Podejrzewam, że problematyczne byłoby przewożenie większych ilości sprzętu nowego, w firmowych opakowaniach, tj. że niby na handel.

podatki

nie ma żadnych podatków przy wjeździe do turcji? Jeżeli są, to jakie i ile wynoszą?

proszę o pomoc ;)

Witam :)

W tym tygodniu wybieram się do Turcji, chciałabym zrobić prezent paru osobom w postaci "czegoś mocniejszego" najprawdopodobniej byłaby to wódka. W internecie znajduję mnóstwo sprzecznych informacji. Byłabym bardzo wdzięczna gdyby ktoś bardziej poinformowany napisał ile i czego mozna zabrać i czy ma to jakies znaczenie gdzie sie to kupuje (w sklepie bezcłowym czy przed poza lotniskiem) :) Informacje zawarte na tej stronie są nadal aktualne - 5 litrów alkoholu można zabrać ze sobą?  

Bardzo prosze o odpowiedź :)