Pobyt stały w Turcji - fakty i mity

IkametNa forach internetowych krąży wiele teorii, często wzajemnie się wykluczających, dotyczących przyznawania obcokrajowcom pobytu stałego w Turcji. To, co w innych krajach jest trudne do otrzymania - wystarczy spojrzeć na kraje takie jak Kanada czy Stany Zjednoczone - tutaj wydaje się aż zbyt proste. Turecki rząd wychodzi z pomocną dłonią do niemal wszystkich obcokrajowców, ze szczególnym uwzględnieniem członków Unii Europejskiej.

Prawda jest taka, że każdy cudzoziemiec, posiadający tytuł prawny własności nieruchomości, niemal automatycznie otrzymuje zgodę na pobyt stały. W praktyce wygląda to tak, że jeżeli Polak nabędzie w Turcji nieruchomość w sposób legalny i ma samodzielny tytuł własności na swoje nazwisko, to automatycznie może ubiegać się o pobyt stały.

Właściwe urzędy wydają takowe na okres od jednego roku do maksimum 5 lat, z możliwością przedłużenia. W praktyce posiadacze działek budowlanych otrzymują pobyt na 1 rok, a właściciele mieszkań czy domów - na taki okres, na jaki aplikują. Jeżeli nie popełni się w tym czasie przestępstwa, to rząd turecki bez żadnych problemów przedłuża pobyt.

Warto w tym miejscu obalić jeden z mitów - osobiście prowadzę biuro nieruchomości 3 lata, moja turecka wspólniczka 7 lat. Nie zdarzyło się, by odmówiono obcokrajowcowi - właścicielowi nieruchomości - zgody na pobyt stały. Jest to najprostszy sposób otrzymania pobytu stałego, bodajże na całym świecie.

Rząd turecki nie zamyka jednak furtki dla osób nie posiadających nieruchomości, a chcących się tutaj osiedlić - przykładowo wynajmować dom przez kilka lat, potem kupić nieruchomość lub wrócić do swojego ojczystego kraju.

W takim przypadku procedura również jest prosta i nieskomplikowana: przy składaniu aplikacji o pobyt stały, należy w miejsce TAPU (tureckiego dokumentu będącego odpowiednikiem wpisu do księgi wieczystej) przedłożyć wyciąg z tureckiego banku na swoje nazwisko. Zabezpieczona kwota w banku musi być wyższa niż 50 000 lirów tureckich, choć zdecydowanie preferowana jest kwota powyżej 100 000 lirów w formie lokaty oszczędnościowej. Wówczas również ma żadnego problemu z uzyskaniem pobytu stałego.

Skąd takie wymagania? W ten sposób rząd turecki broni się przed napływem osób nie posiadających źródła utrzymania. Chce mieć pewność, że cudzoziemcy przyjeżdżający do kraju mają z czego żyć, nie pójdą żebrać na ulicę ani tym bardziej na niej pracować.... Jest to jedyny powód i przyznać trzeba, że uzasadniony.

Koszt pobytu stałego

W zależności od narodowości ceny różnią się znacznie. Niektóre narodowości są całkowicie zwolnione z opłat, choć procedura uzyskania pozwolenia nadal ich obowiązuje. Opłaty za pobyt stały są identyczne we wszystkich prowincjach, zaś aplikujący udają się do siedziby stosownego urzędu (zazwyczaj jest to wydział policji dla obcokrajowców) we właściwej prowincji, gdzie posiadają nieruchomość/lokatę.

Opłaty dla Polaków

  • Za 1 rok 80 USD + opłata 75 TL za samą książeczkę IKAMET
  • Za 5 lat 350 USD + opłata 75 TL za samą książeczkę IKAMET

Przyjazd do pracy i pobyt stały

W przypadku przyjazdu do legalnej pracy pozwolenie na pracę wraz z pozwoleniem na pobyt stały leży w gestii pracodawcy, który przygotowuje wszystkie niezbędne dokumenty. Część formalności jest załatwianych w Ambasadzie Republiki Tureckiej w Warszawie, reszta już na miejscu.

Studenci na wymianie międzynarodowej Erasmus

Gorąco rekomendujemy nie lekceważenie obowiązku wizowego przez studentów. Tym bardziej, że dla polskich studentów wiza w Warszawie wydawana jest bezpłatnie (przykładowo Hiszpanie muszą płacić 300 euro), a jedynie na miejscu ponosi się opłatę za pozwolenie na pobyt wynoszącą 372 liry - dane ze stycznia 2012 roku.

Osobiście są mi znane 2 'erasmusowskie', tegoroczne przypadki, kiedy Polki chciały 'zaoszczędzić' te 372 liry i nie zgłosiły się, by uregulować należności. W obu przypadkach konsekwencje były takie same: deportacja do kraju i niezaliczony rok na studiach.

Autorką tekstu jest Paulina Maruszewska.

Odpowiedzi

Oj tutaj się nie zgodzę

Byłam w tym roku na erasmusie i jedyną opłatę jaką musiałam uregulować był koszt IKAMETu (zostając na kolejny semestr nawet nie placiłam za przedłużenie. Być może prawo się zmieniło po nowym roku, ale skąd kara dla tych dwóch pań?

Kara się bierze stąd, że

Kara się bierze stąd, że przekraczając granicę każdego państwa, deklarujemy nasz cel pobytu. Wykupując zwykłą wizę turystyczną wprowadziły w błąd urząd imigracyjny. System w Turcji jest bardzo sprawny. Przy okazji legitymowania się paszportem, wyświetliła się informacja, że dziewczyna przebywa tutaj na studiach. Została poproszona o Ikamet i ... mleko się rozlało. To trochę, jak w Matrixie, wszystko widać w komputerach.

nawiasem mówiąc, to były dwa odrębne przypadki, w żaden sposób ze sobą niepowiązane.  

zamieszkajwturcji

Z tekstu ("Tym bardziej, że

Z tekstu ("Tym bardziej, że dla polskich studentów wiza w Warszawie wydawana jest bezpłatnie, a jedynie na miejscu ponosi się opłatę za pozwolenie na pobyt wynoszącą 372 liry") może wynikać, że oprócz wizy potrzebne jest nam również pozwolenie na pobyt w cenie 372TL, stąd zapewne te pytanie. Pozdrawiam, Ola.

Erasmus

Własnie przyjechalysmy na 1 semestr w ramach wymiany Erasmus..moze pytanie jest banalne ale czy posiadajac wize wydana w Polsce dla studenta wazna do 12.03.2013 musimy starac sie po 30 dniach o pozwolenie na pobyt? Chcemy wyjechac z Turcji dopiero po zakonczeniu semestru a wszedzie znajduje informacje ze Ikamet jest potrzebny TYLKO do wielokrotnego przekraczania granicy..

Nie jestem pewna, czy

Nie jestem pewna, czy właściwie zrozumiałam pytanie.  Ale jeśli pytasz, o to, czy muszisz mieć Ikamet bedąc studentką, to odpowiedź brzmi TAK. Ikamet nie słuzy tylko do przekraczania granicy. To taki "osobisty dowód tymczasowy". Potrzebny jest przy wszelkiego rodzaju kontrolach etc. Takie mogą się zdarzyć nawet w Waszym uniwersytecie. A jesli go nie bedzie, to oznacza ni mniej, ni więcej, że przebywacie nielegalnie i Was mogą deportowac. Pomijając to, to bez Ikametu - czyli legalnego pobytu - Wasze ubezpieczenie nie będzie obowiązywać.

Wyrpostuj mnie, jeśli co innego miałaś na myśli. 

zamieszkajwturcji

emerycka aktualizacja...

a jak wygląda owe zjawisko w przypadku emerytów ?

zdeponować w banku minimum / ponad 50.000 lira raczej trudne do zrealizowania biorąc pod uwagę realia znad Wisły ...

czy pozostaje jeno żonglerka tymczasowymi pobytami ?

W takim przypadku trzeba

W takim przypadku trzeba być zdanym "na łaske i niełaskę" urzędnika. Prawdopodobnie za pierwszym raz otrzymasz zgodę na pół roku, potem będą kontrolować Twoje pieniądze w banku, i będą przedłużać wg uznania.

Istanieje także możliwośc przepisania emerytury do Turcji z kraju osciennego, wiem, jak to wygląda w przypadku Holandii, a jeśli o Polskę nikt tego nie praktykował.

W przypadku Holandii podpisuje się specjalne oświadczenie, po czym niejako "wypisuje się " z systemu opieki socjalnej w ojczyźnie, całość emerytury brutto jest przekazywana na konto do Turcji. Wówczas taki obywatel musi mieś wykupione tutejsze ubezpieczenie.

 

W przypadku oficjalnego przeniesienia emerytury do kraju wówczas bezproblemowo otrzymuje się wóczas pobyt stały. 

To tak w skrócie, choć jest to mocno zawiłe. 

 

 

zamieszkajwturcji

niebieski dokument?

Cześć, chcę kupić mieszkanie w Turcji, mam pozwolenie na stały pobyt i pracę przez kolejne dwa lata. Agencja nieruchomości złożyła do armii podanie o wydanie zezwolenia na zakup. Dowiedzieliśmy się, że proces może potrwać kilka miesięcy, ale jeżeli będę miała jakieś ID (podobno niebieskie), to potrwa to zdecydowanie szybciej. Nikt w moim tureckim i ekspackim środowisku nie wie o jaki dokument chodzi. Może Wy macie pojęcie?

agencja ... mija się z

agencja ... mija się z prawdą, delikatnie mówiąc. Zgoda na zakup nieruchomości wydawana jest przez tutejsze organa, tylko z nazwy nazywa się Millitary - z wojskiem nie ma nic wspólnego, a jedynie z zaświadczeniem, że dany obiekt nie jest w sąsiedztwie terenów militarnych. Całość trwa .... 6 tygodni. Jeśli mówią cokolwiek innego, to ... właśnie mijają się z prawdą, prawda, że to ładny eufemizm? 

 

www.zamieszkajwturcji.pl

Bardzo ładny, ale pytanie

Bardzo ładny, ale pytanie dlaczego to robią, może mają innego kupca :) W tej "Military" podobno powiedzieli, że mają wnioski jeszcze z maja i im "powoli idzie". Możliwe? A propos, wyglądam na anonima, ale to ja - koszyczek.

powiem szczerze - nie wiem.

powiem szczerze - nie wiem. ale to nie rokuje dobrze. wnioski załatwiane są w wersji oficjalnej w 4 tygodnie, w praktyce, jakieś 6. Osobiście bym radziła sie przyjrzeć agencji. ja się tym zajmuję na codzień, moja reklama biura nieruchomości jest na Turcji w Sandałach, naprawdę wiem, co piszę. to coś bardzo nie haloo. 

www.zamieszkajwturcji.pl

Może to kwestia Stambułu?

Może to kwestia Stambułu? Tu może być większy ruch. No nic, pewnie będę musiała poszukać innego lokalu, podobno sam właściciel pofatygował się do tego "registry office" wraz z przedstawicielem agencji i już nie chce mu się czekać.

w Stambule też

w Stambule też sprzedajemy...to naprawdę nie wygląda dobrze Słonko, spadaj stamtąd w te pędy! w razie problemów, po prostu wyślij mi email. 

www.zamieszkajwturcji.pl

nieruchomość

Chcę kupić mieszkanie w Antalyi i poszukuję pośrednika. Gdzieś widzialam wpis ze pracuje Pani w tej branży ale nie znalazlam reklamy;  proszę  o kontakt :)

po jakim czasie mogę nabyć nową wizę?

Przebywam na erasmusie w Turcji. Moje pozwolenie na pobyt kończy się w połowie czerwca. Jeżeli chciał bym wrócić do turcji w sierpniu na kilka dni, to czy mogę kupić wizę turystyczną bez problemu?  Czy wymagany jest jakiś dłuższy okres odczekiwania pomiędzi datą wizy studenckiej i turystycznej? Czy mogę poprostu udać się do Polski i zaraz spowrotem do Turcji na wizie turystycznej??

Pozdrawiam

stały pobyt po ślubie

Witam, orientuje się Pani może, czy po ślubie (oficjanym w urzędzie) dostaje się automatycznie pozwolenie na stały pobyt? Wiem, że paszport, czyli obywatelstwo  dopiero po 3 latach...
Czy ikamet muszę zaktualizować dopiero przy końcu jego ważności (1 rok, tj w lipcu) czy trzeba wymienić go wcześniej (bo zmienia się stan cywilny)?Jeśli trzeba wymienić, to jaki jest minimalny okres?
Czy wie Pani może jak to jest w drugą stronę? Kiedy można się starać o polski paszport dla żony? Dziękuję z góry za odpowiedź! Pozdrawiam z Ankary! Michał

przyjazd do pracy

Witam,

Jakie dokładnie dokumenty są potrzebne z mojej strony jak i ze strony pracodawcy aby ubiegac sie o wizę z pozwoleniem na pracę?

Czy będą jakies problemy z przyznaniem wizy jesli bylam kiedys deportowana z Turcji?

Zakaz wjazdu mialam na 1 rok oraz kare do zaplacenia.(opłata została uiszczona)/

będę wdzięczna za wszelkie informacje

 

pozdrawiam

Mam pytanie co do ponownego

Mam pytanie co do ponownego wjazdu do Turcji po wygaśnięciu ważności pozwolenia na pobyt. Jeśli chcę ponownie wjechać do Turcji, to czy muszę przebywać poza jej granicami przez jakiś czas (np. 3 miesiące jak to jest w przypadku wizy turystycznej), czy mogę to zrobić w dowolnym terminie?