Sezen Aksu

Sezen Aksu, urodzona jako Fatma Sezen Yıldırım, to jedna z najbardziej znanych i wpływowych postaci tureckiej sceny muzycznej. Jej wparciu zawdzięcza swój sukces wielu znanych piosenkarzy tureckich m.in. Tarkan, Sertab Erener, Şebnem Ferah, Hande Yener oraz Levent Yüksel. Nie bez powodu znana jest ona wśród twórców aktywnych na tej scenie jako Królowa Tureckiego Popu.

Artystka urodziła się w 1945 r. w miejscowości Sarayköy w prowincji Denizli. Jej rodzina przeniosła się do İzmiru gdy miała ona trzy lata. Jej rodzice zniechęcali ją do śpiewania i nakłaniali do rozpoczęcia kariery w zawodzie lekarza lub inżyniera.

Swój pierwszy singiel Haydi Şansım/Gel Bana (No dalej, szczęście/Przyjdź do mnie) Sezen Aksu wydała w roku 1975 pod pseudonimem Sezen Seley. Jednak jej pierwszym sukcesem był singiel Olmaz Olsun/Vurdumduymaz (Oby to się nigdy nie wydarzyło/Niewrażliwa) wydany w roku 1976 i notowany na szczytach tureckich list przebojów.

Swój pierwszy album artystka wydała w 1978 r. Nosił on tytuł Serçe (Wróbel), co przyczyniło się do nadania jej, ukutego przez środowisko dziennikarskie, pseudonimu Minik Serçe (Uroczy Wróbelek).

W latach '80-tych Sezen Aksu związała się z producentem Onno Tunçem. Ich współpraca była przełomowa dla rozwoju tureckiej muzyki pop. Wyprodukowany w 1991 r. wspólnie z Tunçem album Gülümse (Uśmiech) był najlepiej sprzedającym się jak do tej pory albumem piosenkarki. Natomiast pierwszy utwór z tej płyty Hadi Bakalım (No dalej, już!) zdobył przebojem Turcję i Europę, a w Niemczech był wydany jako singiel.

W roku 1995 Sezen Aksu rozstała się z Tunçem. W tym też roku wydała album Işık Doğudan Yükselir (Światło Przychodzi ze Wschodu), bazujący zarówno na tradycyjnej muzyce tureckiej, jak i klasycznej muzyce zachodniej.

W 1996 roku artystka wydała album Düş Bahçeleri (Ogrody Snów), poświęcony pamięci Onno Tunça, który zginął w tym samym roku w katastrofie prywatnego samolotu. Rok później nagrała we współpracy z Goranem Bregovićem album Düğün ve Cenaze (Wesele i Pogrzeb).

W latach '90 Sezen Aksu pracowała również jako autorka tekstów i producentka. W 1992 roku rozpoczęła współpracę z Sertab Erener. Podopiecznej Aksu udało się to, czego nie udało się samej Królowej, wygrała ona mianowicie w 2003 roku Konkurs Piosenki Eurowizji.

Kolejnym podopiecznym Aksu, który odniósł światowy sukces, jest Tarkan. Współpracował on z nią od początku lat '90, m.in. przy swoich największych przebojach Şıkıdım oraz Şımarık, których teksty były napisane przez Aksu.

Pod koniec lat '90 artystka wróciła w albumie Adı Bende Saklı (Jego imię jest ukryte we mnie) do swojego tradycyjnego brzmienia. Natomiast na początku XXI wieku zaczęła eksperymentować z nowymi brzmieniami w albumach Deliveren (Twórca szaleństwa) z roku 2000, Şarkı Söylemek Lazım (Muszę śpiewać) z roku 2002 oraz Yaz Bitmeden (Zanim skończy się lato) z roku 2003.

Po dwuletniej przerwie Sezen Aksu wróciła na scenę w 2005 roku z albumem Bahane (Wymówka). W tym samym roku wydała jeszcze dwie płyty. Dochody ze sprzedaży pierwszej, zatytułowanej Kardelen (Snowdrop), przeznaczone były na cele dobroczynne. Druga z płyt, zatytułowana Bahane/Remixes (Wymówka/Remiksy), to dwupłytowy album, w którego skład wchodziły płyta Bahane oraz płyta z remiksami z Bahane. Pod koniec roku 2005 albumy Bahane, Kardelen oraz wydany ponownie album Şarkı Söylemek Lazım były trzema najlepiej sprzedającymi się albumami w Turcji.

W 2008 roku artystka wydała album Deniz Yıldızı (Morska gwiazda). Natomiast wydany w 2009 roku album Yürüyorum Düş Bahçelerinde (Spacer w ogrodach snów) rozszedł się w nakładzie 100 000 egzemplarzy w ciągu pierwszego tygodnia sprzedaży. Najnowszy album Sezen Aksu Öptüm (Pocałowałam) pochodzi z roku 2011.

Odpowiedzi

Sezen ach Sezen

Bardzo dziękuję za artykuł o Sezen.

 

Bez niej nie byłoby współczesnej tureckiej muzyki rozrywkowej. Osobiści nazywam ją Cesarzową tureckiej muzyki. Niesamowite są jej teksty piosenek - głębokie, refleksyjne i bardzo poetyckie z wieloma słowami pochodzącymi z języka osmańskiego.  

 

 

Warto się wybrać na koncert Sezen, żeby usłyszeć i zobaczyć ją na żywo - mimo niemłodego już wieku, Artystka jest w wyśmienitej formie a dwugodzinny spektakl to dla niej "bułka z masłem". Ma rewelacyjny kontakt z publicznością, która szczerze ją kocha i podziwia - to się namacalnie czuje i ten element koncertu jest wielką przyjemnością również dla obcokrajowca!

 

PS. Poza tym warto posłuchać, jak turecka publiczność reaguje na swoich faworytów! W zasadzie artyści tureccy nie potrzebują chórków na scenie - publika zna wszystkie piosenki i chętnie włącza się do wspólnego śpiewania. R E W E L A C J A!!!!! :) 

 

 

Türkiye’de her yerde güzellik, yakışıklık ve lezzetlik var! :)