Domowy börek z serem

Börek to jeden z najsłynniejszych wypieków, znany zarówno w Turcji, jak i na Bałkanach, Bliskim Wschodzie oraz w północnej części Afryki. Podobno wynaleziono go w Turcji, w czasach Imperium Osmańskiego. Tradycyjnie przygotowywany jest z cienkiego ciasta znanego w Turcji jako yufka, a w Grecji jako filo. Jako nadzienie najczęściej spotyka się biały ser z pietruszką, ale znane są również odmiany ze szpinakiem, ziemniakami, mięsem mielonym lub siekanym i rozmaitymi warzywami. Ciasto yufka bywa dostępne w supermarketach w postaci mrożonej lub schłodzonej.

Domowy börek z serem

Nasz przepis jest wariacją na temat böreka, w której z powodu większej dostępności zastąpiliśmy yufkę ciastem francuskim, a biały ser doprawiliśmy zieloną cebulką. Zachęcamy do eksperymentów przy tworzeniu własnych kompozycji smakowych!

Składniki: 

 • gotowe schłodzone ciasto francuskie (275 g)
 • tłusty twaróg (200 g)
 • kwaśna śmietana (100 g)
 • pęczek zielonej cebulki lub szczypiorku
 • 1 jajko
 • sól

Instrukcje przygotowania: 

 1. Przygotowujemy farsz: zieloną cebulkę lub szczypiorek drobno kroimy, solimy, dodajemy twaróg i śmietanę, całość dokładnie mieszamy aż do uzyskania w miarę gładkiej masy.
 2. Ciasto francuskie rozwijamy i kroimy na kwadraty o boku około 6 cm.
 3. Farsz układamy na kwadratach z ciasta francuskiego w postaci wałeczków, przeciwległe boki kwadratów zawijamy ku górze i zlepiamy ze sobą.
 4. Blachę do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia, na nim układamy przygotowane ciasto z farszem. Od góry ciasto smarujemy rozrobionym jajkiem.
 5. Blachę z ciastem wkładamy do nagrzanego piekarnika - preferowana temperatura to 200 stopni C z termoobiegiem lub 220 stopni C jeżeli termoobiegu brak.
 6. Ciasto pieczemy przez około 20-25 minut, kontrolując stan przyrumienienia.
 7. Zjadamy, wspominając tureckie wypieki. Smacznego!

Domowy börek z serem

Odpowiedzi

Lubimy to...

I robimy bardzo często,bo jest wielu amatorów tego przysmaku!