Özdere

Współrzędne GPS: 38.013199, 27.125000

Region: 

Özdere to niewielka miejscowość na wybrzeżu egejskim, należąca administracyjnie do dystryktu Menderes. Pełni rolę niewielkiego kurortu, o dobrej infrastrukturze i łagodnym klimacie. Oprócz turystyki źródłem utrzymania dla mieszkańców Özdere jest rolnictwo i rybołówstwo.

Widok na okolice Özdere Widok na okolice Özdere

Osobom planującym wypoczynek w regionie Özdere polecamy przewodnik Kuşadası, Efez i okolice w formie poręcznego ebooka.

Informacje praktyczne

Noclegi

Większość turystów zatrzymujących się w Özdere stanowią wczasowicze, którzy przybywają tu na wakacje wykupione w biurach podróży i nocują w hotelach przeznaczonych głównie dla grup zorganizowanych. Są one położone są wzdłuż wybrzeża, w pewnym oddaleniu od centrum Özdere. Mogą się w nich zatrzymać także turyści indywidualni, ale ceny noclegów mogą się dla wielu z nich wydać dość zaporowe. Do najwyżej ocenianych hoteli z tej grupy należą:

  • Onyria Claros Beach & Spa Resort (tel. 0 90 232 797 6363) - położony około 5 km na wschód od centrum, w dzielnicy Ötealan Mevkii Özdere Cumhuriyet Mahallesi, przy ulicy İzmir Caddesi No:104. Hotel dysponuje prywatną plażą, akwaparkiem, centru spa i innymi udogodnieniami. Ceny za nocleg dla dwóch osób rozpoczynają się od 180 euro za pokój, a kończą na 300 euro za 150-metrowy apartament.
  • Paloma Pasha Resort (tel. 0 90 232 797 9090) - zlokalizowany niecały kilometr od centrum Özdere, w dzielnicy Çukuraltı, przy ulicy Atatürk Blv. No:143. Hotel położony jest przy plaży, ma własną łaźnię turecką, baseny ze zjeżdżalniami i aż pięć restauracji. Ceny za pokój dwuosobowy wynoszą od 320 do 380 euro, z pełnym wyżywieniem.

W centrum miasta działają mniejsze hotele i pensjonaty, które oferują znacznie przystępniejsze ceny noclegów, ale o wiele mniej udogodnień:

  • Palmiye Hotel (tel. 0 90 232 798 7404) - położony w centrum miasteczka, przy ulicy 1058 Sokak No:21A. Posiada basen zewnętrzny oraz prywatną plażę. Pokój dwuosobowy ze śniadaniem i kolacją w cenie kosztuje od 30 do 70 euro, w zależności od pory roku.
  • Kasura Hotel - zlokalizowany przy ulicy 2082 Sokak No:6, w samym centrum, 200 metrów od plaży. W hotelu jest basen, restauracja oraz sauna. W sezonie letnim pokój dwuosobowy ze śniadaniem to wydatek około 50 euro.
  • Babylon Gardens Apart Suite - w dzielnicy Çukuraltı, przy ulicy 2326 Sokak No: 46. Na miejscu jest basen oraz bar. Hotel oferuje apartamenty z wyposażonymi kuchniami, do przygotowywania własnych posiłków. Ceny za apartament trzyosobowy w sezonie letnim zaczynają się od 50 euro.

Wyżywienie

W miasteczku jest sporo lokali podających dania kuchni tureckiej. Polecamy przetestowaną restaurację o nazwie Şimşek Pide, specjalizującą się w tradycyjnej tureckiej pizzy, ale podającą również kilka rodzajów zup, kebabów i köfte. Ceny za pide wahają się od 3,50 TL za lahmacun do 8 TL za 'specjalność zakładu', dania mięsne kosztują od 8 do 15 TL, a zupy od 4 TL za mercimek çorbası (zupa z soczewicy) do 6 TL za işkembe (flaczki).

Pide z restauracji Şimşek Pide w Özdere Pide z restauracji Şimşek Pide w Özdere

Zakupy

W centrum Özdere znajduje się supermarket Tansaş, a przy wjeździe do miasteczka od strony wschodniej - supermarket Pehlivanoğlu.

Supermarket Pehlivanoğlu w Özdere Supermarket Pehlivanoğlu w Özdere

Co warto zobaczyć: 

W samym Özdere nie ma żadnych atrakcji turystycznych za wyjątkiem ładnych plaż o nazwach Zindancık, Kuyubükü, Çukuraltı i Göktur.

Dużą zaletą Özdere jest jego położenie w pobliżu wielu zabytków z czasów antycznych. Odległość do ruin miasta Notion wynosi 12 km, a do słynnej świątyni w Klaros - 13 km. Nieco dalej położona jest najsłynniejsza atrakcja regionu - rozległe ruiny starożytnego Efezu (28 km) oraz antyczne Teos (50 km).

Ruiny antycznego miasta Notion nieopodal Özdere Ruiny antycznego miasta Notion nieopodal Özdere

Jak dotrzeć?: 

Samochodem: Özdere położone jest przy drodze z Selçuku do Urli. Jadąc główną trasą w tym regionie czyli E87 z İzmiru do Aydınu należy od niej odbić na zachód na wysokości miasteczka Belevi i przejechać jeszcze 43 km, przez Selçuk i Ahmetbeyli.

Z Urli do Özdere prowadzi droga przez Seferihisar, a dalej wzdłuż wybrzeża, najpierw wiodąca na południe, a następnie - na wschód (63 km).

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: 

Odpowiedzi

Özdere jest rzeczywiście,

Özdere jest rzeczywiście, bardzo urokliwym, nieco sennym miasteczkiem, będącym w cieniu Kusadasi, a przez to często niedocenianym. jednak zdecydowanie polecamy to miejsce wszystkim, którzy nie lubią wielkich kurortów, a chcą skorzystać z uroków Morza Egejskiego. 

Zdecydowanie godny polecenia też hotel Carpe Diem, który kusi swoim niezwykłym położeniem.  

Özdere

Wywarło na nas pozytywne wrażenie, ale sprawiało wrażenie kurortu nieco podupadłego, wiele budynków, w których dawniej znajdowały się hotele czy lokale popadało w ruinę, a na ulicach było mało ludzi. Położenie Özdere jest świetne dla osób chcących pozwiedzać antyczne ruiny!

Ozdere - pobyt i zwiedzanie

WITAJ - za tydzień wybieram się z rodziną do Ozdere, ale że nie jestem typem, który długo wytrzyma przy basenie, to chętnie pozwiedzam okolicę... Tak się składa, że kończyłem historię na UW, choć starożytnej nie pokochałem (jeszcze). Wybrzeże Egejskie to jednak ciekawy rejon. Napisz proszę, gdzie warto skierować się będąc w Ozdere. Kilka msc już znalazłem, dzięki tej stronie. Chodzi o wycieczki, które można zrobić w ciągu 1 dnia.

Będę wdzięczny za pomoc !!

Pozdrawiam