Region:
Babakale to mała wioska, która leży na południowo-zachodnim krańcu Troady, u stóp osmańskiej twierdzy. Dojechać do wsi można jedynie bardzo krętą drogą, malowniczo wiodącą wśród skał i zarośli. Trud podróży wynagradzają widoki na Morze Egejskie, które rozciągają się z XVIII-wiecznych fortyfikacji.
Wieś Babakale posiada niezwykłą lokalizację na przylądku Baba (tr. Bababurnu). Ów przylądek to najdalej na zachód wysunięty fragment Anatolii, a co za tym idzie - całej Azji. Jego położenie od strony morza zaznaczone jest przez latarnię morską.
Obecna nazwa wsi oraz całego przylądka pochodzi od tureckiego świętego mędrca, nazywanego Baba czyli Ojciec, który mieszkał niegdyś w tym miejscu. Marynarze z przepływających tamtędy statków rzucali mu jedzenie. Gdy mędrzec zmarł, postawiono mu na przylądku grobowiec, którym opiekowały się kolejne pokolenia pustelników. Również oni otrzymywali pożywienie od marynarzy. Osmańska nazwa przylądka - Emek Yemez Burnu (czyli Przylądek Nicnierobienia) pochodzi zapewne od tych pustelników i ich sposobu spędzania czasu.
W antyku przylądek nazywano Lekton. Według Strabona znajdował się na nim ołtarz Dwunastu Bogów Olimpijskich wzniesiony przez Agamemnona. Do naszych czasów nie zachował się jednak żaden ślad po tej budowli.
Informacje praktyczne
W Babakale można zjeść smaczny posiłek w jednej z kilku restauracji specjalizujących się w przyrządzaniu ryb i kalmarów. Położone są one tuż przy zamku i porcie.
Babakale może okazać się idealnym wyborem na kilkudniowy wypoczynek w miejscu odległym od zgiełku cywilizacji. Znajdują się tam co najmniej trzy hotele, z których każdy posiada własną restaurację i oferuje pokoje z widokami na morze i twierdzę: motel Uran (tel. +90 286-747-0218), motel Karayel (tel. +90 286-747-0497) i hotel Denizhan (tel. +90 286-747-0102).
Co warto zobaczyć:
Główną atrakcją wsi jest twierdza górująca nad okolicą.
U stóp twierdzy, od strony morza, znajduje się niewielki cmentarz, na którym stoi grobowiec słynnego muzułmańskiego pustelnika Baba.
We wsi Babakale stoi meczet, który zbudowano w tym samym czasie, w którym powstała twierdza (około 1720 roku). Zachowało się również wiele kamiennych domów z czasów osmańskich, zbudowanych w stylu typowym dla tego regionu Turcji.
Jak dotrzeć?:
Autokarem: z Ezine (7 TL, 2 godziny jazdy) i z Gülpınar (1,50 TL, 15 minut jazdy).
Samochodem: do Babakale prowadzi tylko jedna droga dojazdowa - z Gülpınar (to miejscowość, w której mieści się świątynia Apollon Smintheion). W Gülpınar należy odbić od głównej drogi przelotowej w prawo, zgodnie ze wskazaniami kierunkowskazu. Odległość do Babakale wynosi 9 km.
Uwaga, według niektórych map (np. Turcja. Mapa samochodowa Marco Polo) istnieje druga trasa dojazdowa do Babakale, prowadząca wzdłuż wybrzeża z kierunku wschodniego. Według innych map (np. Turcja. Mapa samochodowa Freytag und Berndt) oraz informacji podawanych przez miejscowych droga ta nie jest przejezdna, co potwierdza nasz rekonesans w tej okolicy w 2012 roku.
Powiązane artykuły:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
Odpowiedzi
cmentarz w Babakale
Wysłane przez jacky6 w
jedno pytanko - co to jest i jaki charakter ma ten biały budyneczek na cmentarzu ?
PS - na marginesie - dwa przejeżdżałem a raczej przeplywałem promem przez Cannakale ale nie wpadłem na pomysł, by zajrzeć do Babakale...
jeśli kiedykolwiek ponownie tam zawitam....
Biały budyneczek...
Wysłane przez Iza w
Babakale
Wysłane przez lukroman w
W 1993 r twierdza była zajęta przez żołnierzy, mogliśmy jednak wejść na dziedziniec.
Na drodze dojazdowej zdumiały nas puste małe budynki, postawione na wzgórzach, dość daleko od morza.
i do tej pory nas dziwią takie osiedla, zbudowane w wielu regionach Turcji.
Przepraszam za jakość zdjęć, są to skany slajdów ORWO
rewelacyjnie udało Ci się...
Wysłane przez jacky6 w
zeskanować slajdy ORWO...
a już myślałem, że przepadną...
niestety - nie mam takowych z TR...
ale zapodawaj kolejne...
a co do domków to powinna się wypowiedzieć nasza autentycznie najlepsza ekspertka od tamtejszych lokalizacji...
czyżby zaś kolejne dzikie inwestycje zdziesiątkowane przez trzęsienia ziemi ?