z Izmiru do Stambułu (pociąg plus prom)

Moi drodzy,

Jako nowa forumowiczka planująca 1 wyprawę do Turcji (niebawem!) mam pytanie dotyczące podróży na trasie Izmir-Stambuł. Planuję przemieścić się pociągiem (Bandirma) i promem. Właśnie sprawdziłam, że prom odpływa  z Bandirmy np. o 15.30 (na 17.30 w Yenikapi, Stambuł) za 39TL, ale nie wiem gdzie na 100% spr. godziny i ceny połączeń pociągowych z Izmiru do Bandirmy :)

Ze Stambułu do Izmiru planuję z kolei dostać się tanimi liniami (znam tylko Pegasus) - czy ktoś wie, ile może wynosić najtańsze połączenie lotnicze na 9.09 (po południu, od 14.00)?

będę wdzięczna za wszelkie porady w sprawie tych połączeń ,a także must see/do w Izmirze :)

dzięki!

Ewa

Fora: 

Izmir - Stambuł

Połączenia kolejowe (oraz autokarowe i lotnicze) warto sprawdzać na serwisie informacyjnym NeredenNereye (po turecku i angielsku). W przypadku trasy Izmir - Bandirma wskazuje on, że kursują na niej dwa pociągi dziennie (o 9:15 - za wyjątkiem wtorków i o 14:10). Czas jazdy to ponad 6 godzin i należy się liczyć z opóźnieniami! Cena biletu powinna wynosić w granicach 20-25 TL. Uwaga - rozkłady często się zmieniają!

Teraz pytanie: czy zależy Ci szczególnie na podróży łączonej pociąg-prom? Z mojego doświadczenia o wiele prościej byłoby pojechać z Izmiru do Stambułu autokarem. Częstotliwość autokarów na tej trasie jest bardzo duża (w ciągu dnia co pół godziny odjeżdża taki autokar), czas przejazdu wynosi 9-10 godzin, a bilet można kupić za około 60 TL (co oznacza, że wyjdzie taniej niż łączne koszty podróży promem i pociągiem). Nie trzeba się martwić o przesiadki, o to, że się pociąg spóźni, a prom już odpłynął itd. Komfort podróży też raczej wyższy.

Co do powrotu samolotem, to serwis NeredenNereye podpowiada, że masz do wyboru 5 przewoźników na trasie Stambuł - Izmir. Są to: Atlasjet, IZair, Onur Air, Pegasus oraz Türk Havayolları (czyli turecki przewoźnik narodowy). Konkretnych połączeń trzeba szukać na stronach www tych linii. Przykładowo Atlasjet ma w tej chwili bilet na podaną przez Ciebie datę, o godzinie 21:30 za 99 TL (pełna cena, po doliczeniu rozmaitych opłat). Często dobre ceny ma również THY np. w podanym dniu można lecieć za 89 TL. Uwaga: najtańsze bilety najszybciej się sprzedają, warto kupować z wyprzedzeniem. Uwaga 2: w Stambule są 2 lotniska, warto zwrócić uwagę przy rezerwacji biletu, z którego będzie się podróżować, bo położone są po dwóch stronach metropolii!

dzięki Iza :)

O, bardzo dziękuję! Znalazłam ofertę Turkish Airlines na 9.09 za 59 TL (z wszystkimi opłatami). Przylatuję Wizz'em na 12:30 na SAW, i z SAW lecę o 18:05 do Izmiru. W Izmirze będę kilka dni i wracam do Stambułu (zwiedzać i jeść - do czego zachęcają opisy licznych podróżników :) Na razie zastanawiam się jak zaplanować trasę powrotną z Izmiru do Stambułu. Na SAW to nieopłacalne (daleko od miasta), ja uwielbiam pociągi i promy oraz trasy lokalesów wszędzie gdzie bywam stąd ta opcja pociąg-prom. A nocleg w Stambule mam w okolicy wieży Galata, więc prom mi jak najbardziej odpowiada... Tylko, że jeśli są spore opóźnienia, to też ryzyko na którą uda się dotrzeć do Stambułu...

Dzięki za wszelkie podpowiedzi

 

Izmir - co zobaczyć

Zakładam, że czytałaś już artykuł o Izmirze na naszym portalu :) Poza opisanymi tam miejscami, warto wjechać na górę Asansorem (czyli Windą), pospacerować po nabrzeżu i rozważyć wycieczki po okolicy.