Jak dotrzeć do Turcji pociągiem?

Ciekawym alternatywnym sposobem dotarcia do Turcji jest podróż pociągiem. Wpisujemy się w tym przypadku w długoletnią tradycję podróżowania osławionym Orient Ekspresem.

Z Polski można dojechać pociągiem do europejskiej części Istanbulu - na dworzec kolejowy Sirkeci. Kontynuacja podróży pociągiem wgłąb Turcji jest możliwa ze znajdującego się na azjatyckim brzegu Bosforu dworca Haydarpaşa. Przedostanie się z jednego dworca na drugi jest możliwe dzięki przeprawie promowej przez Bosfor.

Wracając do tematu podróży pociągiem z Polski, to istnieją trzy podstawowe trasy:

1. Przez Wiedeń i Sofię

Podróżujemy pociągiem EuroCity z Warszawy Wschodniej przez Sosnowiec i Katowice do Wiednia. W Wiedniu konieczne jest przemieszczenie się z dworca południowego na zachodni. Z Wiednia jedziemy do Sofii pociągiem pospiesznym. Następnie z Sofii podróżujemy do Istanbulu. Orientacyjny czas przejazdu to 43 godziny.

2. Przez Budapeszt i Sofię

Podróżujemy pociągiem EuroCity z Warszawy Wschodniej przez Katowice do Budapesztu-Keleti. Istnieje również opcja z przejazdem na tej trasie z dodatkową przesiadką w Breclav. Z dworca Budapeszt-Keleti odchodzi pociąg do Sofii, a stamtąd do Istanbulu.

3. Przez Budapeszt i Belgrad

Trasa początkowo identyczna z poprzednią, z tą różnicą, że w Budapeszcie należy wsiąść w pociąg pospieszny do Belgradu, a stamtąd - do Istanbulu. Orientacyjny czas przejazdu to 42 godziny i 20 minut.

Niewątpliwą zaletą podróżowania pociągiem jest możliwość zrobienia sobie postoju na zwiedzanie Wiednia, Budapesztu, Belgradu czy Sofii, przez co podróż staje się o wiele bardziej interesująca.

Przeczytaj więcej o podróżowaniu pociągiem po Turcji


Odpowiedzi

istnieje jeszcze jedena

istnieje jeszcze jedena opcja dostania się do Turcji pociągiem. Warszawa -> Budapeszt -> Bukareszt -> Stambuł.

istnieja jeszcze lepsze

najtaniej mozna sie dostac jadac do Lwowa potem do Czerniowców na Ukrainie, potem do Suczawy w Rumunii, dalej Bukareszt, Sofia, Stambuł

koszty

jaki jest orientalny koszt takiego przejazdu? pociągiem

tez jestem zainetresowany

tez jestem zainetresowany takim wypadem może ktoś zorientowany podac w przyblizeniu koszty takiej podrozy