Region:
Najsłynniejszym z cudów natury w Turcji, i to zdecydowanie ze słusznych powodów, jest Kapadocja. Jest to kraina położona w środkowej części Anatolii, a jej granice nie są ostro zdefiniowane, ponieważ nie jest ona pojęciem administracyjnym, a raczej wynikającym z tradycji i odmienności krajobrazowej regionu. Obejmuje teren około 600 kilometrów kwadratowych.
Nazwa Kapadocji wywodzi się prawdopodobnie z języka perskiego i oznacza krainę pięknych koni. Ale nie z tych szlachetnych zwierząt słynie obecnie Kapadocja, a z niezwykłego ukształtowania terenu. Krajobraz Kapadocji często nazywany jest księżycowym. Charakteryzują go niezwykłe formy skalne, tak zwane baśniowe kominy.
Kapadocja została ukształtowana około 60 milionów lat temu przez aktywność otaczających ją trzech wulkanów o nazwach: Erciyes, Hasan oraz Göllü. Wyrzucany przez wulkany popiół pokrył rejon obecnej Kapadocji i w połączeniu z piaskami wytworzył tuf - charakterystyczny rodzaj skały osadowej. Tuf jest skałą miękką i łatwo podlegającą erozji na skutek działania wiatrów i wód. Przez miliony lat siły przyrody wyrzeźbiły to, co obecnie możemy podziwiać jako księżycowy krajobraz tej baśniowej krainy.
Drugim, równie ważnym skutkiem działalności wulkanicznej, jest niezwykle żyzna gleba. Uprawia się na niej drzewa owocowe, warzywa, a przede winorośl, z której wytwarzane jest całkiem smaczne wino.
Na liście najważniejszych atrakcji turystycznych Kapadocji znajdują się podziemne miasta, w których miejscowa ludność przez wieki chroniła się przed najazdami i prześladowaniami. Do najbardziej znanych zalicza się Kaymaklı i Derinkuyu, ale jest ich o wiele więcej, na przykład w Acıgöl. Prawdopodobnie nie wszystkie zostały jeszcze odkryte.
Podążający śladami wczesnych chrześcijan znajdą w Kapadocji wykute w skale kościoły i kaplice. Najważniejszym punktem ich odwiedzin jest wioska Göreme, w pobliżu której znajduje się skansen z przeszło 30 kościołami wydrążonymi w miękkim tufie. Obecnie jest to Park Narodowy, figurujący na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Ciekawym przeżyciem może również być odwiedzenie zabytkowych zespołów klasztornych oraz ruin antycznych i bizantyjskich miast na terenie Kapadocji. Polecamy mniej znane lokalizacje, takie jak Sobessos lub Zelve.
Jednakże najbardziej zapadają w pamięci niezwykłe formacje skalne: kominy, grzyby. Można nawet napotkać skalnego wielbłąda.
Dzisiaj Kapadocja jest bardzo popularnym miejscem przyciągającym w sezonie letnim tłumy turystów, którzy najczęściej trafiają tutaj dzięki wyjazdom organizowanym z Alanyi czy Side. Jest również ważnym punktem na trasie wielu wycieczek objazdowych. Samodzielnym podróżnikom oferuje liczne kempingi i przytulne pensjonaty i hotele, często wykute w miękkiej skale. Wrażenia z takiego noclegu są niezapomniane.
Kapadocja to również świetne miejsce do zrobienia zakupów. Ceny pamiątek są tu dużo niższe, niż na wybrzeżu. Warto zaopatrzyć się w słynne naczynia z czerwonej glinki, pochodzące z Avanos czy w dywany wytwarzane w Ürgüp.
Powiązane artykuły:
Powiązane relacje:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
Odpowiedzi
Lody z koziego mleka
Wysłane przez Animalcule w
te lody są w całej Turcji,
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
ile kosztuje
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
150,- EUR
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
koszt lotu balonem
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
130 euro
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Podróż lodziarza
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Kapadocja- jeden z cudów natury.
Wysłane przez piotrmx w
raz w życiu?
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
balonem jeszcze raz nad Kapadocją
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
kapadocja
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Kapadoclandia
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Tami z Krainy Pięknych Koni
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
blisko do Kapadocji
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Rzut okiem na mapę...
Wysłane przez Iza w
Kapadocja
Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
dwa tygodnie w Kapadocji ...
Wysłane przez jacky6 w
szok, po prostu szok...
ja tam zaplanowałem 4 dni pełne, wykonałem 3...
powrócę tam - rzecz oczywista - być może na 2 - 3 kolejne dni...
ale uwierzę w owe 2 tygodnie widząc kompleksową dokumentację fotograficzną...
...
Wysłane przez asik (niezweryfikowany) w
Dwa tygodnie w Kapadocji? Super, ja tam byłam krótko, bo akurat wybrałam się do Turcji z biurem, na objazdówkę z aalfa starem, więc można powiedzieć, że do Kapadocji tylko wdepnęliśmy. Ale wrażenie jest niesamowite, żałowałam trochę, że nie przygotowałam się na wydatek 150 euro - bardzo chciałabym polecieć balonem nad tymi wszystkimi bajecznymi skałami. A z innych miejsc dodam jeszcze Konyę. Warto tam zobaczyć Mauzoleum Rumiego, czyli założyciela zakonu derwiszy i meczet Alladyna. Mam nadzieję, że tam wrócę...
ile kosztuje wstęp
Wysłane przez Gosia (niezweryfikowany) w
czy wejście na teren parku obok goreme jest płatne... czy na mijescu trzeba wynająć jakiegoś przewodnika czy można spbie spacerować i nic za to nie płacić?
o jakim parku ...
Wysłane przez jacky6 w
mowa ?
....
Wysłane przez Gosia (niezweryfikowany) w
mam na myślipark narodowy Goreme czy można sobie poprsostu spacerować po okolicy czy wszystko jest platne??? ile kosztuje wstęp do podziemnego miasta ... zwiedzanie sskansenu z kościołami wdrażonymi w ścianach itd???
Zwiedzanie Parku Narodowego Göreme
Wysłane przez Iza w
Wstęp na teren Parku Narodowego Göreme jest płatny - bodajże 15 TL od osoby. Co do tego, jakie konkretnie kościoły można tam zobaczyć i jakie są warunki zwiedzania, to polecam lekturę stosownego artykułu wraz z komentarzami: Park Narodowy Göreme.
dziękuję
Wysłane przez olmeca_85 w
dziękuję
dziękuję
Wysłane przez olmeca_85 w
dziękuję
Wstęp na teren parku
Wysłane przez Phantomiusz w
Wstęp na teren parku narodowego jest bezpłatny natomiast do placówek prowadzonych przez niego już tak.
Do placówek prowadzonych przez park należą:
Goreme Open Air Museum 20 TYL + 10 TYL dodatkowo należy zachować bilet jeśli chce się obejrzeć kościół położony obok przy drodze do Goreme
Zelve Open Air Museum 10 TL (Pasabag kilometr obok bezpłatnie)
Uçhisar Kale ( zamek) 6,5 TL (skalne miasto obok bezpłatnie)
Poza tymi obiektami na terenie parku z płatnych znajdziemy również:
Cavusin Kilisesi (kościół) 8 TL Skalne miasto na terenie wioski bezpłatne
Ortahisar Kalesi 2 TL
Ciężko jest powiedzieć jak wygląda płatność w punkcie widokowym opodal Ortahisar. Zdaje się, że opłata pobierana jest od osób dojeżdzających tam samochodami.
Oczywiście po terenie parku można swobodnie wędrować, zresztą w tym celu zarząd parku wytyczył szlaki wiodące przepięknymi dolinami, jak też istnieją inne szlaki np z Cavusin przez Pasabag do Zelve Open Air Muzeum. Mała uwaga co do wędrówek. Szlaki przeważnie wiodą dolinami których dnem płyną też potoczki i zazwyczaj jest mokro, dlatego wskazane jest lepsze obuwie.
Te cuda natury czasem coś przykrywa
Wysłane przez piosharks w
takie coś białego.
Tu chyba widać lepiej.
Zimowa Kapadocja
Wysłane przez Iza w
Kapadocja na przełomie zimy i wiosny
Wysłane przez piosharks w
choć w praktyce wyszło odwrotnie. Kiedy przyjechaliśmy było wiosennie, potem zrobiło się jesiennie. Natomiast na wyjazd zrobiło się zimowo i pięknie rozkwitnięte morele poprzykrywał biały puch.
Miejscowości: Ortahisar, Uchisar, Goreme, Mustafapasa, Cavusin, Saratli, i doliny: Derwent, Rahipler, Gorkundere, Pigeon.
Podróż przez pory roku ;)
Wysłane przez Iza w
Po cichu też mam taką nadzieję
Wysłane przez piosharks w
ale ostatnio mam dość intensywny okres w życiu prywatno-zawodowym - dlatego też taka skromna relacja z wycieczki do wodospadów prowincji Antalya - chciałem żeby chociaż coś tak skromnego było zamieszczone jeszcze przed sezonem, bo może ktoś się skusi. A jako że nie samą Turcją żyję, to za tydzień wybieram się do Ziemi Świętej, więc relacja z Kapadocji (być może wspomogę się poprzednim pobytem tam) znów się odwlecze... Ale za to coraz bliżej do - leżącej gdzieś daleko o całe lata świetlne - emerytury.