Çorum

Współrzędne GPS: 40.553200, 34.954399

Region: 

Çorum to turecka 'stolica' leblebi czyli suszonej ciecierzycy, podobno ulubionej przekąski samego Atatürka. Jest również prawdziwą stolicą prowincji o tej samej nazwie oraz ważnym punktem wypadowym dla miłośników historii Hetytów.

Sklep z leblebi w Çorum Sklep z leblebi w Çorum

Co prawda Çorum leży w pewnym oddaleniu od morza, ale oficjalnie przynależy do regionu Morza Czarnego. Położone jest około 800 metrów n.p.m., a 20 km na południe od miasta przebiega uskok północnoanatolijski. Stanowi on granicę między dwiema płytami kontynentalnymi: euroazjatycką i anatolijską. Obszar znajdujący się w sąsiedztwie tego uskoku jest mocno narażony na trzęsienia ziemi. Ostatnie z nich miało miejsce w 1999 roku w okolicach miasta Düzce, 400 km na zachód od Çorum.

Historia osadnictwa w okolicach Çorum sięga czasów paleolitycznych, z których pochodzą małe wioski oraz narzędzia znalezione przez archeologów. W latach 1950 - 1850 p.n.e. istniała tu asyryjska kolonia handlowa, działająca jako łącznik pomiędzy terenami Anatolii i Mezopotamii. W czasach dominacji Hetytów (1650 - 1200 r. p.n.e.) miasto i jego okolice zyskały na znaczeniu ze względu na bliskość stolicy imperium w Hattuşaş. Po upadku Hetytów obszary te dostały się pod panowanie Frygów, którzy zagwarantowali im dalszy rozwój i stabilizację.

Po Frygach obszar znajdował się pod kontrolą 'zwyczajowego' w tej części Anatolii korowodu cywilizacji: Medów, Persów, Macedończyków, Galatów, Rzymian, Bizantyjczyków i Seldżuków, aby w końcu dostać się we władanie Imperium Osmańskiego w XIV wieku n.e.

Obecnie Çorum to spokojne miasto, liczące przeszło 200 tysięcy mieszkańców, mające opinię ośrodka raczej konserwatywnego religijnie. Kulinarnie, oprócz wspomnianych już leblebi słynie z lokalnej odmiany mini-pierożków mantı zapiekanych w piecu lub gotowanych w bulionie wołowym (Çorum Mantısı).

Boczna uliczka w Çorum Boczna uliczka w Çorum

W 1990 roku odbył się w Çorum pierwszy Międzynarodowy Kongres Hetytologii, który przyciąga archeologów zajmujących się badaniem tego wycinka dziejów Anatolii. Od tego czasu zjazdy odbywają się co trzy lata naprzemiennie: w Çorum i w innej lokalizacji. Ósmy Kongres odbył się we wrześniu 2011 roku w Warszawie.

Co warto zobaczyć: 

Do największych atrakcji miasta zalicza się z pewnością lokalne muzeum, które zresztą szeroko reklamuje się na billboardach w całym regionie. Billboard reklamujący Muzeum w Çorum przed wejściem do Yazılıkaya Billboard reklamujący Muzeum w Çorum przed wejściem do Yazılıkaya

Przeczytaj więcej o Muzeum w Çorum.


Ponadto uwagę odwiedzających przyciąga XIX-wieczna wieża zegarowa w samym centrum miasta oraz stare domy z czasów osmańskich.

Wieża Zegarowa w centrum Çorum

Wieża Zegarowa w centrum Çorum

Kolejnym punktem wartym uwagi jest Wielki Meczet (Ulu Cami). Został on zbudowany w 1509 roku, a już kilka lat później (w 1514 roku) poważnie uszkodzony przez trzęsienie ziemi, nazywane przez ówczesnych 'małą apokalipsą'. Zawaliła się wówczas jego kopuła. Od tego czasu przeszedł kilka gruntownych renowacji.

Wielki Meczet w Çorum Wielki Meczet w Çorum

Çorum może stanowić wygodną bazę do odwiedzenia najważniejszych pozostałości hetyckich regionu, położonych na południowy-zachód od miasta: Hattuşaş i Yazılıkaya (około 90 km) oraz Alacahöyük (około 50 km).

Jak dotrzeć?: 

Dworzec autokarowy znajduje się 2 km od centrum miasta, podążając od wieży zegarowej na południowy-zachód wzdłuż głównej alei İnönü Caddesi. Z dworca kursują bezpośrednie autokary do Alaca (punkt przesiadkowy do Alacahöyük), Amasyi, Ankary, Kayseri, Samsunu i Sungurlu (punkt przesiadkowy do Boğazkale).

Samochodem, jadąc z kierunku Ankary, należy kierować się drogowskazami na Samsun. Trasa nosi kolejno numery: 200 (E88), 190 i 785. Odległość do Çorum z Ankary przez Kırıkkale i Sungurlu to 243 km. W 2011 roku długie odcinki tej drogi były w remoncie, a ruch odbywał się jednym z pasów ruchu, co znacząco spowalniało podróż.

Powiązane artykuły: