Şeytan Sofrası

Region: 

Współrzędne GPS: 39.274788, 26.621075

Najlepszy punkt widokowy w okolicach Ayvalıku to wzgórze o malowniczej nazwie Diabelski Stół (tr. Şeytan Sofrası). Swoją nazwę zawdzięcza zagłębieniu w kształcie stopy odciśniętemu w zastygniętej lawie. Według legendy to odcisk diabelskiej stopy, pozostawiony tu, gdy diabeł skakał na pobliską wyspę Lesbos. Podobno diabeł spełnia życzenia podróżnych, którzy wrzucą mu monetę, ale podejrzewamy, że tej pokusie warto się oprzeć i zaoszczędzić parę groszy, tym bardziej, że wstęp na wzgórze jest i tak płatny.

Şeytan Sofrası

Największą atrakcją wzgórza są przepiękne, panoramiczne widoki na Morze Egejskie i rozsiane na nim wyspy - turecką Alibey (nazywaną również Cunda) i grecką Lesbos.

Wzgórze Şeytan Sofrası powstało w wyniku aktywności wygasłego już wulkanu, który pozostawił po sobie kopiec z zastygniętej lawy, przypominający nieco kształtem okrągły stół.

Şeytan Sofrası

Podobno najlepszą porą dnia na odwiedziny w tym miejscu są chwile tuż przed zachodem słońca. Na wzgórzu działa restauracja, więc podziwianie widoków można połączyć z przyjemnym posiłkiem.

Obecnie zarówno wzgórze, jak i jego okolice są pozbawione drzew, ale jeszcze niedawno były porośnięte lasem. 3. lipca 2006 roku wielki pożar zniszczył w tej okolicy około 300 hektarów lasu sosnowego. Pożar ten ugaszono przy pomocy jednostek z Antalyi, a akcję strażaków bardzo utrudniał silny wiatr.

Şeytan Sofrası

Dojazd

Şeytan Sofrası położone jest na południowy-zachód od centrum Ayvalıku. Aby dojechać tam samochodem należy wybrać jedną z dwóch tras. Pierwsza z nich, dłuższa (19 km) prowadzi głównymi drogami i pozwala uniknąć przejazdu wąskimi uliczkami miasteczka oraz przebijania się przez tereny opanowane przez tłumy plażowiczów. Jadąc nią należy kierować się do trasy E87 i po pokonaniu nią w kierunku południowym około 12 km skręcić na zachód.

Druga trasa, krótsza (15 km) wiedzie wzdłuż wybrzeża morskiego. Jadąc nią można obserwować życie plażowe i rozrywkowe w okolicach Ayvalıku.

W sezonie letnim z Ayvalıku do Şeytan Sofrası kursują dolmusze, ale od połowy września do końca czerwca w przypadku braku własnego pojazdu trzeba zdać się na autostop lub wziąć taksówkę.