Şirince

Współrzędne GPS: 37.943501, 27.431101

Region: 

Podróżnym trudno uwierzyć, że położone wśród malowniczych wzgórz, otoczone sadami i ogrodami Şirince nosiło niegdyś nazwę Çirkince ('Wstrętne'). Obecna nazwa ('Urocze') znacznie lepiej oddaje wrażenia estetyczne, jakich doznaje się odwiedzając tę wioskę.

Panorama Şirince Panorama Şirince

Zarys historii Şirince

Historia osadnictwa na terenie Şirince sięga podobno czasów, kiedy opuszczony przez mieszkańców został obszar antycznego miasta Efez, jednakże nie zachowało się wiele śladów potwierdzających prawdziwość tego przypuszczenia. Uważni poszukiwacze mogą odnaleźć fragmenty rzymskiej kanalizacji przy lokalnym źródełku oraz zauważyć rzymskie urny pogrzebowe wykorzystane jako fontanny w centrum wioski.

W XV wieku n.e. w tej okolicy osiedlili się greccy wyzwoleńcy czyli niewolnicy, którym zwrócono wolność. Podobno to oni nazwali swoją osadę Çirkince, aby odstraszyć innych od zamieszkania w tej przepięknej osadzie.

Widok na Şirince Widok na Şirince

Do lat 20-tych XX wieku wioskę zamieszkiwała głównie ludność grecka, wyznająca prawosławie. Pomimo faktu, że tereny te znajdowały się pod tureckimi rządami od XIV wieku, greccy mieszkańcy wsi zachowali duży stopień autonomii, posiadali własne kościoły i szkoły oraz wybierali swojego burmistrza.

W XIX wieku Şirince, nazywane wówczas Kirkinje, przeżyło czasy wielkiego rozkwitu gospodarczego, wynikającego z dochodowego eksportu fig oraz tytoniu. Z tego okresu pochodzi piękny budynek szkoły, obecnie mieszczący restaurację i małe, prywatne muzeum.

Wejście do muzeum w Şirince Wejście do muzeum w Şirince

Podczas wojen bałkańskich, w 1912 roku, część Greków z Kirkinje agitowało za przyłączeniem się do Grecji, na co rząd osmański odpowiedział surowymi represjami, które przybrały na sile podczas I wojny światowej. Gdy wojska greckie najechały zachodnią część Turcji w 1919 roku wielu mężczyzn z Kirkinje przyłączyło się do nich, walcząc przeciwko swoim tureckim sąsiadom.

W wyniku wymiany ludności pomiędzy Grecją a Turcją w 1923 roku, dawni mieszkańcy osady zostali wysiedleni na tereny Grecji a ich miejsce zajęli tureccy mieszkańcy Salonik. W tamtym czasie nazwę wioski zmieniono na bardziej oddającą jej charakter Şirince. Potomkowie dawnych mieszkańców Şirince zamieszkują obecnie tereny północnej Grecji, w szczególności miasteczko Nea Ephesos nieopodal Salonik.

Panorama Şirince Panorama Şirince

Obecnie Şirince zamieszkuje na stałe około 700 osób. Są to potomkowie tureckich imigrantów, którzy zostali tu przesiedleni z okolic Kavali w greckiej Macedonii. Zachowali oni wiele z tradycji tamtego regionu, w tym - wyrób wina owocowego, z którego obecnie słynie wioska.

Widok na wzgórza otaczające Şirince Widok na wzgórza otaczające Şirince

Pierwsze dwa pokolenia imigrantów doświadczyły wielu trudności i ubóstwa. Większość z 4 tysięcy osób, które osiedlono w Şirince, przeniosło się w późniejszych latach w poszukiwaniu pracy i lepszego życia do Selçuku i İzmiru. Stare wiejskie domostwa popadały w ruinę.

Los uśmiechnął się do mieszkańców Şirince dopiero w latach 80-tych XX wieku, kiedy to przybyli do wioski pierwsi wędrowcy i 'odkryli' ją dla świata turystyki. W 1986 roku droga do Şirince została utwardzona, a centrala telefoniczna powstała w 1993 roku. W latach 90-tych XX wieku pierwsze biura podróży zaczęły dowozić do Şirince swoich klientów, aby mogli obejrzeć 'autentyczną wioskę w górach'. Od tego czasu ilość turystów stale wzrasta, co oczywiście powoduje, że tej autentyczności jest w Şirince coraz mniej.

Restauracja Artemis w Şirince Restauracja Artemis w Şirince

W Şirince powstały restauracje, hotele i pensjonaty oraz sklepy z pamiątkami. Mieszkańcy zaczęli również czerpać zyski ze sprzedawanych turystom haftowanych tkanin oraz lokalnie wytwarzanego wina i oliwy. Wzrost dochodów pozwolił na odrestaurowanie wielu zabytkowych budynków oraz powstrzymał odpływ młodych ludzi, którzy dotychczas nie widzieli swojej przyszłości w tej wiosce.

Şirince współcześnie

Şirince trudno nazwać zapomnianą wioską w górach - zwłaszcza w sezonie letnim dociera do niego mnóstwo turystów. W środku lata uliczki wioski pełne są podróżników, poszukujących utraconego już czaru dawnej wsi. Główna ulica zamienia się wówczas w deptak z wszechobecnymi stoiskami pamiątkarskimi. Zdecydowanie lepiej odwiedzić jest Şirince wiosną lub jesienią, a z pewnością należy unikać weekendów.

Stary dom z kamienia w Şirince Stary dom z kamienia w Şirince

W 2012 roku Şirince zyskało wyśmienitą reklamę jako miejsce, które miało przetrwać zapowiadany na grudzień koniec świata.

Przeczytajcie więcej o związku Şirince z 'końcem świata' w grudniu 2012.


Informacje praktyczne

Zakupy

Najsłynniejszym produktem, z którego słynie Şirince, są wina owocowe, wytwarzane lokalnie z wielu gatunków owoców, w tym z moreli, jagód, morwy czy melonów. Odmian jest mnóstwo, a ceny za butelkę wahają się od 10 do 20 TL.

Wina owocowe z Şirince - zdjęcie od ZwT Wina owocowe z Şirince - zdjęcie od Zamieszkaj w Turcji

Dodatkowo w Şirince można zaopatrzyć się w wiele lokalnych produktów, wytwarzanych tradycyjnymi metodami. Wśród nich godne polecania są: oliwa z oliwek, ocet, miód, pekmez (gęsty syrop owocowy) oraz nar ekşisi (sos z granatów).

Wyżywienie

Przy wjeździe do wioski znajduje się restauracja Artemis - położona jest w miejscu, z którego rozciąga się wspaniały widok na Şirince. Oprócz dań obiadowych, lokal prowadzi sprzedaż win owocowych. Restauracja sprawia na pierwszych rzut oka wrażenie lokalu drogiego, ale w rzeczywistości ceny potraw i napojów nie odbiegają drastycznie od standardowych cen w innych lokalach.

Restauracja Artemis w Şirince Restauracja Artemis w Şirince

Naprzeciwko tej restauracji położona jest jej konkurencja - restauracja Şirincem, której właściciel jest także sadownikiem. Posiłki można spożywać na świeżym powietrzu, w cieniu drzew. Lokal specjalizuje się w daniach z mięs duszonych oraz, oczywiście, prowadzi sprzedaż wina, zarówno w rozmaitych odmianach owocowych, jak również tradycyjnego gronowego.

Wina gronowe z Şirince - od ZwT Wina gronowe z Şirince - zdjęcie od Zamieszkaj w Turcji

Noclegi

Nocleg w Şirince może okazać się doświadczeniem mocno obciążającym budżet podróżniczy. Wystarczy wspomnieć, że cena 150 TL za pokój dwuosobowy to niesamowicie tania opcja w tej wiosce. Jeżeli macie ochotę wydać takie kwoty za nocleg w elegancko odrestaurowanym wnętrzu historycznego domu, to w Şirince znajduje się kilka ciekawych pensjonatów.

Najsłynniejsze opcje noclegowe w Şirince to: hotel butikowy Nişanyan House (tel. 0 90 232 898 3208) - niestety pomimo zabytkowego wyglądu jest to budynek współczesny, w udany sposób naśladujący tradycyjne domy kamienne; hotel butikowy Güllü Konak (tel. 0 90 232 898 3131) - uwaga, cena za nocleg w nim to minimum 340 TL; pensjonat Kırkınca (tel. 0 90 232 898 3133) - posiada kamienne tarasy oraz pokoje wyposażone częściowo w zabytkowe meble; pensjonat İstanbul (tel. 0 90 323 898 3189) - zlokalizowany ciekawie w dawnej stajni.

Widok na Şirince Widok na Şirince

Co warto zobaczyć: 

Wioska stanowi ciekawy przykład syntezy wpływów greckich i tureckich. Dawne greckie domostwa zachowały z zewnątrz swój tradycyjny wygląd, ale ich wnętrza są obecnie urządzone w stylu tureckim. Wiele z tych domów można zwiedzić, niektóre pełnią funkcje zajazdów, restauracji oraz lokali do wynajmu wakacyjnego.

Kamienny budynek szkoły w Şirince Kamienny budynek szkoły w Şirince

Wspomniana powyżej restauracja Artemis mieści się przykładowo w dawnym kamiennym budynku szkoły (tr. Taş Mektep). We wnętrzu budynku znajdują się obecnie gabloty przypominające o jego przeszłości i zawierające szkolne dyplomy, podręczniki, przybory oraz stare zdjęcia. W kilku pomieszczeniach odtworzone zostały wnętrza dawnych domów z czasów osmańskich. Wstęp do tego małego muzeum jest darmowy.

Odtworzone wnętrze tradycyjnego domu w Şirince Odtworzone wnętrze tradycyjnego domu w Şirince

W Şirince zachował się również kościół prawosławny pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela, obecnie ładnie odrestaurowany. W jego wnętrzu można obejrzeć wypłowiałe freski, które pochodzą jeszcze z czasów bizantyjskich.

Drugim zabytkowym kościołem w Şirince jest Kościół Świętego Demetriusza, również niedawno odrestaurowany.

Jak dotrzeć?: 

Dolmuszem: z Selçuku minibusy kursują do Şirince co pół godziny, od 8:00 rano do zachodu słońca (w sezonie letnim ostatni kurs jest o godzinie 20:30). Podróż trwa około 15 minut i kosztuje 2,50 TL.

Samochodem: od autostrady İzmir-Aydın należy zjechać na Selçuk (w miejscowości Belevi). Ze zjazdu trasa prowadzi do Selçuku (11 km), a z jego centrum kierunkowskazy prowadzą do Şirince. Ostatni odcinek (7 km) to droga górska, wąska i kręta, ale dobrej jakości.

Powiązane artykuły: