5 najlepszych kurortów

Sezon wakacyjny za pasem, więc z pewnością wiele osób zastanawia się teraz nad wyborem idealnego miejsca na wypoczynek. Oczywiście pod pojęciem 'idealne' kryje się mnóstwo zmiennych, zależnych głównie od prywatnych preferencji. Poniżej przedstawiamy nasze subiektywne zestawienie najlepszych tureckich miejscowości wypoczynkowych.


1. Çeşme

Położone na wybrzeżu Morza Egejskiego Çeşme stosunkowo niedługo, w porównaniu na przykład z Alanyą, figuruje w ofercie polskich biur podróży. Największe plusy tej miejscowości to: wspaniały klimat, uważany już od czasów starożytnych za najlepszy na świecie oraz piaszczyste plaże w okolicy. Sama miejscowość jest niewielka, brak tu hoteli-molochów, ale podczas wakacji przeżywa najazd tureckich wczasowiczów. Osobom lubiącym aktywny wypoczynek Çeşme może zaoferować możliwość uprawiania windsurfingu oraz kite-surfingu. Poszukiwaczom atrakcji historycznych polecamy zwiedzenie okolicznych pozostałości kolonizacji jońskiej, w tym Erythraju i Teos oraz rejs na grecką wyspę Chios.

 Çeşme

2. Alanya

Alanya nad Morzem Śródziemnym to najprawdopodobniej najbardziej znana turecka miejscowość wypoczynkowa. Posiada wielu gorących zwolenników oraz zagorzałych przeciwników. Ci pierwsi wśród jej zalet wymieniają bogate życie nocne i klubowe, słynną plażę Kleopatry oraz szeroki wybór hoteli wszelkich kategorii. Przeciwnicy wspominają o trudnym do zniesienia klimacie o wysokiej wilgotności powietrza oraz tłumach wczasowiczów z całego świata. Nie należy jednak zapominać o walorach turystycznych samej Alanyi, jej malowniczej twierdzy górującej nad okolicą oraz szerokim wyborze wycieczek, wliczając w to wypad do Kapadocji, trudny do realizacji z miejscowości nad Morzem Egejskim.

Alanya

3. Kuşadası

Czołowy kurort turecki nad Morzem Egejskim - Kuşadası - podobnie jak Alanya budzi skrajne emocje. Szeroki wybór lokali i dyskotek, niezłe plaże w okolicy oraz ciekawe wycieczki po okolicy to główne zalety Kuşadası. Łatwo stąd wybrać się do słynnego Efezu oraz nieco mniej znanych miast starożytnych: Miletu i Prieny, jak również popłynąć na grecką wyspę Samos. Klimatem miasto przypomina położone niedaleko Çeşme.

 Kuşadası

4. Bodrum

Bodrum to kurort, który doczekał się nawet piosenki w wykonaniu słynnej tureckiej piosenkarki Hande Yener. Położony na półwyspie wytyczającym umowną granicę między wybrzeżem egejskim i śródziemnomorskim przyciąga co roku rzesze wczasowiczów. Trzeba przyznać, że trudno oprzeć się urokowi Bodrum, na który składa się niska zabudowa w stylu 'greckim', potężny zamek św. Piotra z ciekawym Muzeum Archeologi Podwodnej oraz historyczna otoczka związana z lokalizacją w tym miejscu jednego z Siedmiu Cudów Świata - słynnego Mauzoleum w Halikarnasie.

Bodrum

5. Anamur

W przeciwieństwie do wymienionych wyżej miejscowości Anamur nie znajduje się w ofercie polskich biur podróży. Jest to kurort wybitnie turecki, położony na wschód od Alanyi. Ogromny plus należy się Anamurowi za bardzo długie, piaszczyste plaże. Miłośników zwiedzania ucieszy bliskość do ruin starożytnego miasta Anamurium oraz twierdzy Mamure. Zwolennicy rozrywek znajdą tu zarówno kluby i restauracje, jak i dyskoteki. Pewną niedogodnością jest dojazd: krętą drogą wzdłuż wybrzeża.

Anamur

Powiązane artykuły: