Adıyaman

Współrzędne GPS: 37.753345, 38.265381
Nekropolia antycznego Perre na terenie Adıyamanu

Region: 

Adıyaman to starożytne miasto Perre lub Pordonnium. Jest stolicą prowincji o tej samej nazwie i jednym z najszybciej rozwijających się miast w Turcji.

Okolice Adıyamanu były zamieszkane od najdawniejszych czasów. Istnieją archeologiczne dowody (w postaci jaskini Palanlı w pobliżu miasta), że osadnictwo na tych terenach sięga co najmniej 40 tysięcy lat przed naszą erą. Podobnie jak cała Anatolia region był często najeżdżany, między innymi przez Asyryjczyków, Persów i Macedończyków. W 163 roku przed naszą erą powstało tu królestwo Kommageny. Ta antyczna cywilizacja postawiła monumentalne posągi na pobliskiej górze Nemrut.

Następnie nadeszli Rzymianie, Bizantyjczycy, Umajjadzi, Abbasydzi... Ostatecznie Turkowie zdobyli okolice Palanlı w XII wieku naszej ery, chociaż często zaglądali tu Mongołowie.

Obecnie Adıyaman jest miejskim centrum rolniczych terenów doliny Eufratu. W pobliżu miasta znajduje się rezerwuar wodny imienia Atatürka, będący częścią projektu GAP.

Miasto zachowało wiele dawnego uroku, a podróżnicy na osiołkach czy mułach nie stanowią rzadkości. Mieszkańcy są bardzo konserwatywni, więc typowe wakacyjne rozrywki: picie piwa czy urządzanie imprez nie są tu dobrze widziane.

Lokalna kuchnia to dania typowe dla Południowo-Wschodniej Anatolii, takie jak çiğ köfte czy kebab w stylu z Kahramanmaraş.

Co warto zobaczyć: 

Powiązane artykuły: