Region:
Miasto Enez położone jest w europejskiej części Turcji, w dystrykcie Edirne, nad rzeką Meriç (w starożytności zwaną Hebros), która właśnie tam wpływa do Morza Egejskiego.
Widok z twierdzy na Enez
Zarys historii miasta
W czasach starożytnych było miastem greckim w Tracji, pod nazwą Aenus (Ainos lub Ajnos). Jego tracka nazwa brzmiała z kolei Poltymbria. Najprawdopodobniej założyli je Eolowie - migranci z wyspy Lesbos.
Figurki z VI i V wieku p.n.e. z Enez
Mitologicznym założycielem miasta jest natomiast Aeneus, syn boga olimpijskiego Apolla. Związany z Aenus jest również mit o Heraklesie. Otóż podobno zabił on tutaj na plaży Sarpedona - zuchwałego brata władcy miasta - i od tego czasu ten odcinek wybrzeża zwany był imieniem pokonanego awanturnika.
Relief hellenistyczny przedstawiający Pana i nimfę z Enez
Miasto wspominane jest przez kilku autorów antycznych, w tym przez Homera, który twierdził, że przywódcy trackich sprzymierzeńców Troi - Akamas i Peiros - pochodzili właśnie z Aenus. Z Aenus pochodził również filozof Pyton (Peithon), uczeń Platona, znany jednak nie z oryginalnego wkładu w rozwój greckiej myśli filozoficznej, lecz z zamordowania wraz z Heraklejdesem władcy trackiego plemienia Odrysów. Za ów czyn, wraz ze wspólnikiem, został ogłoszony honorowym obywatelem Aten.
Znaleziska z VI i V wieku p.n.e. z Enez
W epoce antycznej Aenus zapisało się udziałem w wojnach peloponeskich po stronie Aten i było członkiem Ateńskiego Związku Morskiego. Następnie znajdowało się pod kontrolą Attalidów z Pergamonu i, tak jak i całe ich królestwo, przeszło pod kontrolę rzymską w 133 roku p.n.e. W czasach wczesnochrześcijańskich Aenus miało rangę biskupstwa. Cesarz Justynian I otoczył je murami i zmienił w fortecę.
Twierdza w Enez
W średniowieczu od 1376 roku aż do podboju przez sułtana Mehmeta II w 1456 roku Aenus było kolonią genueńską. W imieniu sułtana zajęły miasto oddziały pod dowództwem Hasa Yunusa Beya. W tym okresie delta rzeki Meriç była już zamulona, co spowodowało, że wybrzeże morskie odsunęło się od centrum miasta o 4 kilometry. Z punktu widzenia mieszkańców oznaczało to katastrofę ekonomiczną, z której osada nigdy się nie podniosła i nie odzyskała świetności z czasów antycznych.
Hydria z Enez
Enez obecnie
Pierwsze wrażenie po przybyciu do centrum Enez jest rozczarowujące. Miasteczko sprawia wrażenie nieco sennej, typowej tureckiej mieściny, z obowiązkowym pomnikiem Atatürka w samym sercu osady. Wystarczy jednak kilka kroków, aby odkryć ślady, sugerujące, że te pozory są mylące...
Pomnik Atatürka w centrum Enez
Pierwszą oznaką jest kilka charakterystycznych brązowych tablic oznaczających kierunki do miejsc atrakcyjnych turystycznie. Rzeczywiście, tuż za pierwszym zakrętem na horyzoncie rysują się przed odwiedzającymi Enez potężnie wyglądające mury obronne.
Droga wiodąca do twierdzy w Enez
Drugim znakiem są, co prawda w samym centrum nieliczne, stoiska ze sprzętami do plażowania, wliczając w to obowiązkowe gumowe kółka i dmuchane materace. Aby jednak znaleźć plażę, trzeba pokonać parę kilometrów oddzielających centrum od najbliższej plaży.
Większość przybyszów dociera do Enez z drugiego powodu. Zwłaszcza wczasowicze z Edirne w sezonie letnim przyczyniają się do kilkukrotnego zwiększenia liczby ludności miasteczka - stałych mieszkańców jest tu zaledwie około 4 tysiące. Gości z zagranicy nie ma w Enez prawie w ogóle, co w znacznej mierze spowodowane jest faktem, że do 2004 roku miasteczko leżało w strefie wojskowej, do której dostęp był praktycznie niemożliwy. Granica z Grecją leży przecież zaledwie parę kilometrów na wschód.
Informacje praktyczne
W centrum miasta znajduje się zaledwie jeden hotel. Większość opcji noclegowych w postaci pensjonatów położonych jest przy plaży, 4 km od centrum. W Enez można zjeść smaczny posiłek, polecamy przetestowaną restaurację o niewyszukanej, aczkolwiek przydługiej nazwie Aile Köfte Döner Çorba Salonu (w wolnym tłumaczeniu: Rodzinny Salon Mielonych, Kebabów i Zupy). Znajdziecie tu również kilka banków i sklepów.
Przykładowe danie serwowane w Rodzinnym Salonie
Co warto zobaczyć:
Miasto słynie z ładnych i czystych plaż - znajdziecie tu 40 kilometrów piaszczystych plaż!
Miłośników historii przyjemnie zaskoczą rozległe ruiny lokalnej twierdzy, na terenie której znajdują się pozostałości bizantyjskiej kaplicy.
Teren twierdzy w Enez
Inną lokalną atrakcję można znaleźć podążając za kierunkowskazem na Has Yunus Bey Türbesi. Oryginalnie była to kaplica bizantyjska, zbudowana w XIV wieku na planie krzyża, przykryta centralną kopułą.
Has Yunus Bey Türbesi
Obecnie służy jako miejsce pochówku osmańskiego zdobywcy miasta Hasa Yunusa Beya. Można nawet zajrzeć do wnętrza budowli, aby zobaczyć jego trumnę owiniętą w zielony materiał.
Has Yunus Bey Türbesi - wnętrze
Wokół dawnej kaplicy znajduje się cmentarz z czasów osmańskich, z charakterystycznymi nagrobkami zwieńczonymi kamiennymi turbanami. Wstęp na teren mauzoleum jest darmowy. Chociaż otacza go ogrodzenie, furtka jest otwarta dla zwiedzających.
Cmentarz z czasów osmańskich przy Has Yunus Bey Türbesi
Znaleziska z czasów starożytnych znajdują się w posiadaniu Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Edirne.
Naczynia, w tym pelike, z Enez
Jak dotrzeć?:
Autokarem: ze Stambułu lub z Edirne należy dojechać do miasta Keşan. Z dworca autokarowego w Keşan, położonego na obrzeżach miasta, należy dotrzeć do dworca minibusów i dolmuszy, nazywanego Eski Garaj. Większość kompanii autokarowych zapewnia swoim pasażerom taki przejazd za darmo jako tzw. servis. Z lokalnego dworca w Keşan do Enez kursują regularne minibusy. Z centrum Enez na plażę kursują dolmusze.
Samochodem: jadąc z Edirne należy kierować się na drogę D100, w miejscowości Havsa skręcić na południe, na drogę D550. Jadąc tą trasą mija się Uzunköprü ze słynnym, historycznym mostem, dojeżdża do miasta Keşan i tam odbija od głównej trasy w kierunku na Enez. Dalsza droga jest dość wąska i niezbyt ciekawa widokowo.
Interesującą alternatywą jest dłuższa trasa przez İpsalę: w Keşan odbijamy na zachód, w kierunku granicy turecko-greckiej, a na wysokości miasta İpsala kierujemy się na południowy-zachód, trasą biegnącą równolegle z rzeką Meriç. Po drodze mijamy malownicze rozlewiska rzeczne oraz kilka jezior. Obszar wokół jeziora Gala jest objęty ochroną przyrody. Przygotujcie aparaty fotograficzne, a będziecie mieli możliwość uczestnictwa w bezkrwawych łowach na rozmaite gatunki ptactwa wodnego. Ta trasa, chociaż alternatywna do opisanej powyżej, jest wyśmienitej jakości, a dodatkowo stosunkowo mało zatłoczona przez ruch samochodowy.
Widok z trasy İpsala - Enez
Powiązane artykuły:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
Odpowiedzi
I ponownie ekipa TwS
Wysłane przez Kusadasi w
I ponownie ekipa TwS odrobiła za nas lekcję. Nie musimy niczego szukać, wszystko mamy podane na tacy, nic, tylko jechać i podziwiać. Można jedynie zajrzec jeszcze raz do Iliady :)
zamieszkajwturcji
enez plazowanie
Wysłane przez radix w
Witam , dwa pytania
Czy mozna poplazowac w enezie?
I drugie chcialbym napisac email do p.Izy mam kilka pytan czy to mozliwe?
Radix@post.pl
Enez - plażowanie
Wysłane przez Iza w