Anatolia: on the trail of the Hittite civilization

Autor: 

Nurhayat Yazici (redaktor)

Wydawnictwo: 

Uranus

Rok wydania: 

2011

Język: 

angielski

Orientacyjna cena książki: 

97 TRY

Rodzaj książki: 

historyczna

Anatolia: on the trail of the Hittite civilizationKsiążka to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników historii starożytnej Anatolii i dziejów Hetytów. Na przeszło 300 stronach zawiera ona zdjęcia oraz opisy miast, świątyń, inskrypcji oraz pomników z okresu panowania imperium Hetytów. Przedstawione są zarówno obiekty, które można zwiedzać wędrując po Anatolii, jak również eksponaty, które można oglądać w muzeach rozsianych po całej Turcji.

Książka podzielona jest na cztery części. Najobszerniejsza z nich jest część trzecia poświęcona szczegółowemu opisowi zabytków hetyckich na terenie dzisiejszej Turcji. W części tej znajdziemy kolorowe mapy dokładnie opisujące miasta i osady hetyckie. zawiera ona również zdjęcia eksponatów z okresów hatyckich, asyryjskich koloni handlowych, hetyckich oraz nowo-hetyckich wystawionych w muzeach. Dodatkowo część pierwsza omawia historię Hatytów, poprzedników Hetytów w Anatolii, cześć druga przedstawia okres asyryjskich koloni handlowych oraz dzieje imperium Hetytów, a część czwarta omawia dzieje i zabytki hetyckie poza Anatolią.

Książka jest nie mającym sobie równych przewodnikiem, a zarazem bogato ilustrowanym albumem, przedstawiającym w ciekawy i szczegółowy sposób historię hetyckiej Anatolii. Może ona służyć zarówno jako przewodnik podczas zwiedzania opisanych zabytków i muzeów, jak i jako album przedstawiający kulturę i historię Hetytów. Dla wędrownych miłośników historii bogaty zestaw map z lokalizacjami zabytków i stanowisk archeologicznych, będzie zachętą do zaplanowania własnej wyprawy śladami Hetytów w Anatolii.

Wadą książki jest jej słaba dostępność - Redakcja TwS weszła w jej posiadanie w Alacahöyük, gdzie można ją było w 2011 r. zakupić w sklepiku przy muzeum. Niestety nie można tej pozycji kupić na Amazonie, ale jest ona dostępna na stronie wydawnictwa Uranuslub w tureckiej księgarni internetowej Zero Books Online.