Antalya

Współrzędne GPS: 36.893700, 30.697300
Antalya

Region: 

Antalya to miasto, którego trudno nie polubić. Zachwycali się nim autorzy antyczni, nowożytni podróżnicy zwiedzający Imperium Osmańskie, w superlatywach wyrażał się o nim także sam Ojciec Turków czyli pierwszy prezydent Republiki Tureckiej, Mustafa Kemal Atatürk. Z jednej strony jest to obecnie licząca sobie przeszło milion mieszkańców metropolia, a z drugiej - coraz popularniejszy kurort turystyczny, z pięknymi plażami i luksusowymi hotelami. Co więcej, w samym sercu miasta skrywa się urokliwa zabytkowa dzielnica, a kolekcje zgromadzone w tutejszym Muzeum Archeologicznym należą do najciekawszych w całej Turcji. Czym dla Was będzie Antalya? Z pewnością warto ją odwiedzić i samemu się przekonać, czy faktycznie jest "najpiękniejszym miejscem na ziemi".

Osobom planującym wypoczynek w regionie Side polecamy przewodnik Antalya, Side i Alanya w formie poręcznego ebooka.

Zarys historii

Najczęściej powtarzana i najbardziej znana wersja historii Antalyi głosi, że miasto to zostało założone w okresie hellenistycznym, około 150 roku p.n.e. przez Attalosa II, króla Pergamonu. Od jego imienia pochodziła ówczesna nazwa osady, Attalia, która w zniekształconej formie zachowała się po dziś dzień. Jednakże niedawne odkrycie archeologiczne na terenie dzielnicy Doğu Garajı może świadczyć o tym, że miasto zostało założone nieco wcześniej, bo w III wieku p.n.e. Wersja ta nie jest wcale zaskakująca, biorąc pod uwagę zarówno niezwykle korzystne położenie Antalyi, sprzyjające jej rozwojowi jako miasta portowego, jak i pochodzące z okresu prehistorycznego ślady aktywności ludzkiej, znalezione między innymi w nieodległej jaskini Karain.

Tak czy inaczej, z całą pewnością Attalos II przysłużył się miastu, rozbudowując je i nadając mu rolę głównego portu swojego królestwa. Nie na długo pozostała jednak Antalya pod kontrolą Pergamonu. Już w 133 roku p.n.e. ostatni władca tego państwa zmarł, zapisując całe królestwo w testamencie Rzymowi. Od tego momentu Antalya rozwijała się jako ważne miasto rzymskie, przyciągając wielu handlarzy oraz podróżnych. Do najsłynniejszych osobistości, które odwiedziły na początku I tysiąclecia n.e. miasto, należał święty Paweł z Tarsu. Obecnie jego wędrówkę z terenów położonej na północy krainy znanej jako Pizydia do portu w Antalyi upamiętnia wytyczony niedawno długodystansowy szlak wędrowny.

Antalya

W okresie bizantyjskim w Antalyi, mieście o randze biskupstwa, powstało wiele kościołów. Pośród nich wart wspomnienia jest kościół pod wezwaniem Marii Dziewicy, w późniejszych czasach przekształcony w meczet, a obecnie znany jako Złamany Minaret. Jest on położony na terenie najstarszej dzielnicy miasta, Kaleiçi, górującej nad portem z czasów rzymskich. Od VII wieku Antalya stała się celem najazdów arabskich, a jednocześnie wzrosła jej rola strategiczna, jako ośrodka militarnego, strzegącego południowego wybrzeża Azji Mniejszej. W tych czasach miasto było stolicą bizantyjskiego okręgu militarnego (tzw. temy), noszącego nazwę Cibyrrhaeots.

Po okresie najazdów arabskich na tereny Azji Mniejszej zaczęły napływać plemiona Turków seldżuckich, które stopniowo opanowywały tę krainę. Pod koniec XI wieku Antalyę zdobyły oddziały seldżuckie, które jednak zostały zmuszone do wycofania się. Kontrola bizantyjska nad miastem została przywrócona dzięki wykorzystaniu warunków stworzonych przez I wyprawę krzyżową. Jednak w 1118 roku Antalya była już otoczona przez tereny znajdujące się pod kontrolą lokalnych watażków seldżuckich, a z resztą Bizancjum łączyły ją jedynie drogi morskie. Ostatecznie, na początku XIII wieku również to miasto dostało się pod kontrolę turecką.

Antalya

Po splądrowaniu i zajęciu Konstantynopola przez uczestników IV wyprawy krzyżowej Antalyę zdobyli na krótki czas Włosi, ale wkrótce wrócili do niej Seldżucy, czyniąc z miasta stolicę bejliku (małego rodowego państewka) Teke. W II połowie XIV wieku przez 12 lat kontrolę nad Antalyą sprawował Piotr I Cypryjski, chrześcijański król Cypru i tytularny król Jerozolimy. Wygląd miasta w XIV wieku opisał znany arabski podróżnik, Ibn Battuta. Zachwycił się on Adalią, pod którą to nazwą funkcjonowało wówczas miasto, szczególnie jego pięknym położeniem, porządną organizacją oraz wielokulturowym charakterem.

Do Imperium Osmańskiego Antalya została włączona w 1423 roku przez sułtana Murada II. Od XV wieku do początków XX wieku miasto zachowało swój wielonarodowościowy charakter, istniały w nim m.in. cztery dzielnice greckie. W II połowie XVII wieku, według tureckiego podróżnika o imieniu Evliya Çelebi, w mieście znajdowało się trzy tysiące domów, a jego obszar znacznie przekroczył już antyczne mury obronne.

Antalya

Od zakończenia I wojny światowej do 1923 roku Antalyę okupywały oddziały włoskie. Miasto liczyło sobie wówczas 30 tysięcy mieszkańców. Po odzyskaniu przez Republikę Turecką kontroli nad Antalyą jej skład narodowościowy uległ ogromnej transformacji - mieszkający tu od wieków Grecy zostali przesiedleni na tereny Grecji, a ich miejsce zajęli Turcy z Bałkanów oraz z Kaukazu. Do początku lat 70-tych XX wieku miasto miało charakter spokojnej, rolniczej i rybackiej miejscowości. Od tego czasu jednak Antalya całkowicie się zmieniła, do czego przyczynił się boom turystyczny. Obecnie licząca sobie przeszło 1 milion mieszkańców Antalya jest jedną z największych i najnowocześniejszych metropolii tureckich.

Powrót do spisu treści

Orientacja

Centrum miasta

Antalya położona jest na wybrzeżu Morza Śródziemnego, nad głęboką Zatoką Antalyi (tr. Antalya Körfezi). Miasto znajduje się w miejscu, w którym przebiega umowna granica pomiędzy historycznymi krainami: Licją na zachodzie i Pamfilią na wschodzie. Na północ od Antalyi, w głębi półwyspu anatolijskiego, położona jest kraina nazywana Pizydią.

Antalya

Sercem miasta jest jego najstarsza część czyli dzielnica Kaleiçi, usadowiona nad zabytkowym portem, pamiętającym okres rzymski. Przy Kaleiçi zbiegają się najważniejsze arterie komunikacyjne miasta. Na północ od Kaleiçi ciągnie się dzielnica handlowa miasta, której główną osią jest przekształcona w deptak ulica Kazım Özalp. Mieści się tu wiele sklepów oraz historyczny kryty bazar.

Na zachód od Kaleiçi przebiega po łuku ulica Atatürka, wiodąca wzdłuż zabytkowych murów obronnych, w tym - słynnej Bramy Hadriana. Przy południowym krańcu tej ulicy stoi Urząd Miejski (tr. Antalya Büyükşehir Belediyesi), zlokalizowany na granicy wspaniałego parku Karaalioğlu. W tej samej okolicy znajduje się placówka muzealna znana jako Dom Atatürka (tr. Atatürk Evi ve Müzesi).

Antalya

Jadąc dalej w kierunku południowym po 3 km dociera się do dzielnicy plażowej Lara, ciągnącej się na odcinku 12 km wzdłuż wybrzeża morskiego. To najsłynniejsze skupisko ośrodków wypoczynkowych w mieście. W dzielnicy tej znajduje się również tzw. Sandland czyli organizowana co roku wystawa rzeźb z piasku oraz malowniczo spadający z wysokiego klifu prosto do morza wodospad Dolny Düden.

Po północnej stronie Kaleiçi przebiega ulica Republiki (tr. Cumhuriyet Caddesi), przechodząca dalej na zachodzie w ulicę Konyaaltı. Przy początku ulicy Republiki znajduje się plac Republiki (tr. Cumhuriyet Meydanı), którego główną ozdobą jest wspaniały pomnik pierwszego prezydenta Turcji - Mustafy Kemala Atatürka. Ulica Konyaaltı wiedzie w kierunku zachodnich dzielnic miasta oraz plaży Konyaaltı. Wzdłuż tego ciągu komunikacyjnego, od strony wybrzeża znajduje się wiele terenów zielonych i parków miejskich.

Antalya

Podążając na zachód przez 2,5 km od stojącej przy dzielnicy Kaleiçi Wieży Zegarowej dociera się do Muzeum Archeologicznego. Około 1,5 km dalej na zachód znajduje się ważne skrzyżowanie krajowej trasy D400, przy którym stoi centrum handlowe Migros. Jeżeli z tego punktu podąży się na południowy-zachód, po pokonaniu 1 km dojedzie się do zagłębia rozrywkowego, na terenie którego stoi słynny park morski Aquarium, Minicity czyli park miniatur oraz delfinarium. W kierunku wybrzeża ciągnie się tutaj dzielnica plażowa Konyaaltı, przy której zlokalizowanych jest dużo luksusowych hoteli.

Powrót do spisu treści

Główne trasy przejazdowe

Antalya położona jest na ważnej trasie krajowej o numerze D400, która biegnie wzdłuż południowego wybrzeża Turcji z położonej na zachodzie miejscowości Datça, do leżącej daleko na wschodzie Adany. Dalej ta sama trasa przebiega przez południowo-wschodnią Anatolię aż do granicy z Iranem. Dla osób odwiedzających Riwierę Turecką trasa D400 stanowi główny ciąg komunikacyjny, łączący Antalyę z leżącymi na wschód od niej miejscowościami wypoczynkowymi, w tym - z Side i Alanyą. Natomiast jadąc tą trasą z Antalyi na zachód podąża się wzdłuż wybrzeży Licji, docierając do Kemer, Demre i Fethiye.

Przy trasie D400, nieco na wschód od centrum Antalyi, położony jest najważniejszy port lotniczy regionu czyli lotnisko Antalya Havalimanı. Nieco dalej na wschód, w miejscowości Aksu, odchodzi od trasy D400 droga do położonej w krainie jezior Isparty. Przy tej trasie, o numerze D685, znajdują się wodospady Kurşunlu, czyli częsty cel lokalnych wycieczek. W miejscowości Aksu leżą natomiast ruiny słynnego antycznego miasta Perge.

Najważniejszy węzeł szlaków komunikacyjnych znajduje się na północny-zachód od centrum Antalyi. To rondo, na którym wspominana powyżej trasa D400 odbija na południe, do Licji, a na północ odchodzi od niej droga D650, prowadząca przez Burdur i Afyonkarahisar aż na wybrzeże Morza Czarnego. 3 km dalej, przy trasie D650 leży ogromny dworzec autokarowy Antalyi (tr. Antalya Otogarı). Jest on oddalony o 6 km od historycznego centrum Antalyi.

Około 10 km dalej na północ trasa na Burdur rozgałęzia się, a jej lewa odnoga (droga D350) prowadzi na północny-zachód, do miasteczka Korkuteli i dalej, aż do Denizli. Trasą tą podążają autokary wycieczkowe wiozące turystów do słynnego Pamukkale. Niedaleko za Antalyą od drogi tej można skręcić w lewo, do ruin starożytnego Termessos, albo w prawo - do zasiedlonej od czasów prehistorycznych jaskini Karain.

Antalya

Powrót do spisu treści

Transport publiczny

Ścisłe centrum Antalyi czyli dzielnicę Kaleiçi oraz sąsiadujący z nią teren bazaru i parku Karaalioğlu najłatwiej i najwygodniej jest zwiedzać na piechotę. Odległości nie są tu duże, a obszar centrum jest w znacznej mierze strefą pieszą, z bardzo ograniczonym dostępem dla samochodów.

W przemieszczaniu się pomiędzy bardziej oddalonymi dzielnicami miasta oraz przy dojeździe z lotniska i dworca autokarowego warto skorzystać z dobrze zorganizowanego systemu transportu publicznego. Do wyboru podróżni mają sieć połączeń autobusowych i tramwajowych oraz liczne minibusy czyli dolmusze. Na osoby dysponujące większym budżetem czekają w wielu punktach miasta taksówki.

Linie tramwajowe

W Antalyi istnieją dwie linie tramwajowe. Pierwszą z nich jest działający od wielu lat tradycyjny tramwaj, znany jako Tramwaj Nostalgiczny czyli Nostalji Tramvay. Jego trasa przebiega z zachodniej części miasta, od plaży Konyaaltı i Muzeum Archeologicznego, przez ścisłe centrum, gdzie zatrzymuje się przy głównych bramach prowadzących do dzielnicy dzielnicy Kaleiçi, i dalej na południe, wzdłuż parku Karaalioğlu do plażowej dzielnicy Lara.

Ponieważ na prawie całej trasie jest zaledwie jeden tor tramwajowy, na linii tej kursują zaledwie dwa składy, które wymijają się w okolicy bramy Kalekapısı, gdzie przygotowano podwójne tory. Tramwaje wyruszają co pół godziny z przystanków końcowych, a przejazd całą trasą, podzieloną na 10 przystanków, trwa niecałe pół godziny. Nostalji Tramvay kursuje codziennie od godziny 7 rano do 9 wieczorem.

Druga linia tramwajowa w Antalyi to właściwie nowoczesna kolejka naziemna nosząca nazwę AntRay. Przebiega ona z północnego zachodu miasta, z dzielnicy Fatih, przez dworzec autokarowy i centrum miasta aż do dzielnic południowo-wschodnich. Linia ta zapewnia najdogodniejszy dojazd z dworca autokarowego do ścisłego centrum czyli do przystanku İsmetpaşa.

AntRay ma w chwili obecnej 16 przystanków, a kolejka kursuje co 15 minut. Rozkład jazdy zmienia się nieco w niedziele i święta, ale zasadniczo z tramwaju można skorzystać od godziny 6 rano do 11 wieczorem.

Obie linie tramwajowe nie posiadają niestety przystanku tranzytowego, który umożliwiałby szybką zmianę trasy przejazdu. Najbliżej siebie położone są zlokalizowane w centrum przystanki İsmetpaşa (AntRay) oraz Kalekapısı (Nostalji Tramvay), które dzieli niecałe 300 metrów.

Cena jednorazowego biletu tramwajowego w przypadku obu linii wynosi 1,75 TL. W przypadku linii AntRay w sprzedaży są również karty z kodem QR, uprawniające do 3 przejazdów. Kod jest skanowany za każdym razem przy wejściu na peron tramwajowy. Bilety można kupić w punktach sprzedaży przy przystankach tramwajowych, ale zamykają się one zazwyczaj około godziny 7 wieczorem, więc jeżeli planuje się późniejszy przejazd, warto się w nie zaopatrzyć z wyprzedzeniem.

Autobusy miejskie i minibusy

Prawie wszędzie tam, gdzie nie docierają w Antalyi tramwaje, można dojechać autobusem lub dolmuszem. Oprócz numerów poszczególnych linii niezwykle pomocne są pojawiające się na wielu autobusach oznaczenia literowe, oznaczające przystanki końcowe dla danego kursu. Przykładowo litera A oznacza miejscowość Aksu po wschodniej stronie Antalyi, K - plażę Konyaaltı, a L - plażę Lara. Z lotniska do dworca autokarowego kursuje linia nr 600 oraz 202 (przez centrum).

Taksówki

Postoje taksówek znajdują się w wielu punktach miasta, a najpopularniejsze kierunki przejazdu mają z góry ustalone ceny, wypisane na tablicach informacyjnych. Od północy do godziny 6 rano ceny kursów wzrastają o 50%. Przed przejazdem warto upewnić się, co do wysokości opłaty. Kurs z centrum na lotnisko powinien w ciągu dnia kosztować około 35-40 TL, a na dworzec autokarowy 25-30 TL.

Autobus wahadłowy na lotnisko

W Antalyi, podobnie jak w innych tureckich metropoliach posiadających lotniska, kursują autobusy wahadłowe, określane nazwą Havaş. Ich trasa przejazdu omija jednak ścisłe historyczne centrum miasta i prowadzi z lotniska trasą D400, przez dworzec autokarowy do położonego na zachodzie miasta centrum handlowego 5M Migros. Autokary kursują co godzinę, od wczesnego ranka do 10 wieczorem, a pory ich odjazdu z lotniska są zsynchronizowane z przylotami krajowych połączeń samolotowych. Cena jednego przejazdu wynosi 10 TL.

Antalya

Powrót do spisu treści

Informacje praktyczne

Noclegi

Większość osób zatrzymujących się w Antalyi przybywa tu w ramach wczasów wykupionych w biurach podróży. Z największym prawdopodobieństwem będą one zakwaterowane w jednej z dwóch dzielnic plażowych miasta - przy położonej na wschodzie plaży Lara lub zachodniej plaży Konyaaltı. Zlokalizowane w tych dzielnicach hotele to ogromne ośrodki wypoczynkowe, uznawane za najbardziej luksusowe w regionie całej Riwiery Tureckiej, a co za tym idzie - najczęściej droższe niż hotele położone w Side czy Alanyi.

Jeżeli jednak przybędziecie do Antalyi na własną rękę, macie do wyboru znacznie więcej opcji noclegowych. Oczywiście, możecie skorzystać ze wspomnianych powyżej ośrodków, chociaż analiza ich cenników dla turystów indywidualnych najczęściej prowadzi do wniosku, że taniej wychodzi wykupienie pakietu wypoczynkowego w biurze podróży. Trzeba też pamiętać, że najlepsze z tych hoteli są rezerwowane przez biura podróży z dużym wyprzedzeniem i znalezienie wolnego pokoju w sezonie letnim może okazać się niemożliwe.

Niezależni podróżnicy najczęściej zatrzymują się w Antalyi na terenie dzielnicy Kaleiçi, gdzie znajduje się mnóstwo hoteli i pensjonatów o rozmaitym standardzie. We wszystkich wymienionych poniżej hotelach i pensjonatach śniadanie jest wliczone w cenę noclegu.

Dzielnica Kaleiçi w Antalyi

Uwaga: osoby przyzwyczajone do korzystania z internetowych serwisów rezerwacyjnych mogą się w przypadku poszukiwania noclegu w Turcji bardzo zdziwić. Po pierwsze, wiele hoteli i pensjonatów nie prezentuje w tych serwisach swojej oferty. Po drugie, i najważniejsze, w przeciwieństwie do hoteli z Europy zachodniej, często zdarza się, że ceny za nocleg w tureckich hotelach są wyższe w przypadku dokonywania rezerwacji online! Warto zapoznać się z dostępnymi opcjami, sprawdzić czy dany hotel ma wolne pokoje, a następnie bez rezerwowania udać się do wybranego miejsca i tam dopytać o ceny i warunki. W wielu przypadkach cena zaproponowana na miejscu będzie znacząco niższa, nawet o połowę.

Najlepsze w tej dzielnicy hotele butikowe, oferujące komfortowe warunki i niezapomniane przeżycia dla osób dysponujących większym budżetem, to:

  • Tuvana Hotel - położony przy ulicy Karanlık nr 18, należy do najlepszych hoteli na całym wybrzeżu śródziemnomorskim Turcji. Na kompleks składa się sześć odrestaurowanych domów z czasów osmańskich, a w pokojach, oprócz eleganckich dekoracji czekają na podróżnych wszelkie nowoczesne udogodnienia. Miłym dodatkiem jest basen dla gości oraz wychwalana restauracja Seraser. Ceny są wysokie - nocleg w pokoju dwuosobowym to koszt od 330 TL w górę.
  • Mediterra Art Hotel - przy ulicy Zafer nr 5, oferuje noclegi w dawnej greckiej tawernie, a goście mają do dyspozycji basen w ogrodzie i małą galerię sztuki. Ceny są nieco niższe - pokój dwuosobowy można wynająć od 250 TL za dobę.
  • Otantik Hotel - zlokalizowany przy ulicy Hesapçı nr 14. To kolejny hotel urządzony w stylu osmańskim, z gustownie, ale prosto wyposażonymi pokojami. Działająca na miejscu restauracja ma kominek i dobrze zaopatrzoną piwniczkę z winem. Nocleg dla dwóch osób to koszt od 160 TL, ale można także wynająć przestronny apartament za 300 TL.

W dzielnicy Kaleiçi działa również wiele tanich pensjonatów, wśród których warto rozważyć zatrzymanie się w następujących miejscach:

  • White Garden Pansiyon - przy ulicy Hesapçı Geçidi nr 9. Oferuje proste i czyste pokoje, basen dla gości i smaczne śniadania. Pensjonat dysponuje prywatnym parkingiem. Nocleg w pokoju dwuosobowym kosztuje od 60 TL.
  • Sabah Pansiyon - położony przy ulicy Hesapçı nr 60. Pensjonat oferuje zarówno łóżka w sali wieloosobowej (25 TL), jak i prosto umeblowane pokoje z łazienką (od 55 TL) i bez łazienki (45 TL). Osoby oczekujące wyższego standardu mogą wynająć przestronne apartamenty za 200 TL.
  • Mavi & Ani Pansiyon - pod adresem Tabakhane Sokak nr 26. Kolejny pensjonat urządzony w domostwie osmańskim, którego pomieszczenia ogólnodostępne udekorowane są zabytkowymi meblami. Do dyspozycji gości są pokoje w stylu tureckim oraz europejskim. Do dyspozycji gości jest basen i prywatny parking. Pokój dwuosobowy kosztuje od 120 TL.

Warto pamiętać, że dzielnica Kaleiçi jest niedostępna dla samochodów, które trzeba pozostawić na płatnych parkingach zlokalizowanych na jej obrzeżach. Jeżeli nie chcecie rozstawać się ze swoim pojazdem, to można rozważyć zatrzymanie się w hotelach i pensjonatach położonych w centrum Antalyi, ale poza granicami zabytkowej dzielnicy. Spośród takich opcji polecamy szczególnie:

  • Anadolu Pansiyon - położony na końcu ślepej uliczki (1311 Sokak nr 18) tuż przy parku Karaalioğlu. Zaletą tego pensjonatu są prosto urządzone, ale przestronne pokoje, prywatny parking i cicha okolica. Trudno również oprzeć się świeżo przygotowywanemu przez gospodynię śniadaniu. Pokój dwuosobowy kosztuje 100 TL, pensjonat dysponuje także dużym pokojem rodzinnym za 140 TL.
  • Best Western Plus Khan Hotel - zlokalizowany przy ulicy Kâzım Özalp nr 55 czyli praktycznie na terenie największego bazaru w Antalyi. Do dyspozycji gości bezpłatny parking, taras z basenem i widokiem na miasto oraz przestronne pokoje z balkonem. Pokoje dwuosobowe kosztują od 150 TL w górę.
  • Metur Design Hotel - położony przy ulicy 1311 Sokak nr 18 hotel jest oddalony od dzielnicy Kaleiçi o około 600 metrów i cieszy się świetnymi opiniami gości. W przeciwieństwie do wielu hoteli w mieście pokoje są urządzone w nowoczesnym stylu, a do dyspozycji gości jest spory basen z leżakami oraz restauracja. Ceny za pokój dwuosobowy zaczynają się od 110 TL.
  • Ramada Plaza Antalya - przy ulicy Fevzi Çakmak nr 22, to świetnie położony hotel, tuż przy wybrzeżu morskim, a jednocześnie niecały 1 km od zabytkowej części Antalyi. Na gości czeka centrum spa oraz trzy restauracje i parking. Za pokój dwuosobowy zapłacicie co najmniej 170 TL, a za sporą dopłatą można otrzymać wyżywienie w formie all-inclusive.

Powrót do spisu treści

Wyżywienie

O znalezienie restauracji w Antalyi nie jest trudno, w centrum miasta znajdują się one na każdym kroku. Co więcej, w przeciwieństwie do sytuacji w Alanyi, w której działa mnóstwo lokali nastawionych wyłącznie na wyciągnięcie pieniędzy od nieznających tureckich realiów kulinarnych cudzoziemców, prawie wszystkie restauracje w Antalyi trzymają wysoki poziom gastronomiczny za przyzwoitą cenę.

Na terenie dzielnicy Kaleiçi restauracje i bary znajdują się dosłownie co krok. Niektóre z nich, jak Vanilla przy ulicy Zafer nr 13 czy należąca do hotelu Tuvana restauracja Seraser podają dania kuchni międzynarodowej. Inne, w tym Sim przy ulicy Kaledibi nr 7 oraz Gül przy uliczce Kocatepe nr 1 specjalizują się w tradycyjnych potrawach tureckich.

W poszukiwaniu nieco tańszych restauracji należy skierować się do tzw. Dönerciler Çarşısı czyli zadaszonego bazaru położonego po północno-wschodniej stronie Kaleiçi, przy ulicy Atatürka. Na tym obszarze działa kilka restauracji nastawionych na lokalną klientelę i chociaż brak im specyficznego uroku zabytkowej dzielnicy, podawane tam potrawy są smaczne i niedrogie. Osoby odważne zachęcamy do wybrania restauracji Şampiyon Kokoreç, która specjalizuje się w daniu o nazwie kokoreç, przyrządzanym z jagnięcych jelit. Do wyboru są tam również faszerowane małże czyli midye dolma.

W poszukiwaniu barów i klubów nocnych można zajrzeć na teren Kaleiçi, gdzie w otoczonych wysokim murem ogródkach działa wiele piwiarni i winiarni. Centrum życia nocnego w Antalyi znajduje się jednak w zachodniej dzielnicy plażowej Konyaaltı, gdzie skupiły się dyskoteki, kluby i bary z szerokim wyborem napojów wyskokowych.

Antalya

Powrót do spisu treści

Zakupy

Jako stolica prowincji Antalya posiada największe i najlepiej zaopatrzone hipermarkety i galerie handlowe. Jeżeli nie interesują Was zakupy na bazarze lub w sklepikach oferujących tanie podróbki znanych marek, których jest mnóstwo we wszystkich miejscowościach wypoczynkowych na Riwierze Tureckiej, wybierzcie się na zakupy właśnie do Antalyi.

Największe centrum handlowe w mieście to TerraCity (36.852649, 30.756202), znajdujące się w dzielnicy Lara, na wschód od centrum. Jest czynne codziennie od 10 do 22. Swoje sklepy mają tu najważniejsze tureckie firmy odzieżowe, reprezentowane są także marki zagraniczne. Oczywiście w TerraCity znajdziecie również drogerie, jubilerzy, sklepy z wyposażeniem wnętrz, elektroniką oraz restauracje. Uwaga, ceny w sklepach niektórych firm są wyższe niż w przypadku ich mniejszych przedstawicielstw w innych dzielnicach miasta lub przykładowo w Alanyi - to koszt, jaki trzeba zapłacić za szeroki wybór i wrażenie luksusu.

Wśród pozostałych centrów handlowych w Antalyi warto wspomnieć o 5M Migros (36.883399, 30.658131) z około 130 różnymi sklepami, zlokalizowanym w dzielnicy Muratpaşa, niedaleko Aquarium i parku miniatur. Na północ od historycznego centrum miasta, w dzielnicy Kepez, działa natomiast centrum handlowe Özdilek (36.910522, 30.677807), w którym znajdziecie 100 sklepów, 20 restauracji, hipermarket spożywczo-przemysłowy oraz kino.

W poszukiwaniu okazyjnych cen markowych ubrań warto zajrzeć do Deepo Outlet Center (36.920508, 30.786021), największej tego typu placówki handlowej w regionie śródziemnomorskim Turcji. Położona jest ona na wschód od centrum miasta, tuż przy międzynarodowym porcie lotniczym i przy drodze wiodącej w kierunku na Manavgat i Alanyę.

Najważniejszy teren bazarowy w Antalyi jest zlokalizowany dogodnie tuż przy dzielnicy Kaleiçi, wzdłuż ulicy Kazım Özalp Caddesi (36.888776, 30.704983). Charakterystyczny punkt orientacyjny pozwalający na jego odnalezienie to pomnik założyciela miasta, Attalosa II. Część tego terenu stanowi historyczny kryty bazar, İki Kapılar Hanı, wzniesiony w XV wieku.

Antalya

Powrót do spisu treści

Punkty usługowe

Biuro informacji turystycznej działa w Antalyi przy Placu Republiki (tr. Cumhuriyet Meydanı), tuż na zachód od Żłobkowanego Minaretu (36.886741, 30.704166).

W dzielnicy Kaleiçi, przy ulicy Hıdırlık nr 10 (36.883335, 30.705505), działa pralnia samoobsługowa. Można w niej za kilka lir samodzielnie zrobić pranie, a za dodatkową opłatą wysuszyć cały wsad.

Najbliższe starego centrum miasta urzędy pocztowe działa przy ulicy 1261 Sokak (36.886769, 30.710589) i przy ulicy 1267 Sokak (36.887227, 30.708907), na północny-zachód od Kaleiçi.

Banki i bankomaty najłatwiej jest znaleźć wzdłuż ulicy Republiki (tr. Cumhuriyet Caddesi ) i będącej jej przedłużeniem w kierunku wschodnim ulicy Ali Çetinkaya.

Powrót do spisu treści

Co warto zobaczyć: 

Najważniejsze seldżuckie i osmańskie zabytki w Antalyi położone są w dzielnicy Kaleiçi oraz w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Jeżeli dysponujecie zaledwie kilkoma godzinami w mieście, to warto spędzić czas właśnie w tej okolicy, buszując po wąskich uliczkach, zwiedzając historyczne meczety i oglądając potężne mury obronne ze wspaniałą Bramą Hadriana. Zwróćcie także szczególną uwagę na najważniejszy symbol miasta czyli Żłobkowanego Minaretu (tr. Yivli Minare), ruiny budowli znane jako Złamany Minaret (tr. Kesik Minare) oraz Wieżę Hıdırlık. Zajrzyjcie do pobliskiego parku Karaalioğlu oraz do położonego u stóp dzielnicy Kaleiçi rzymskiego portu.

Brama Hadriana w Antalyi

Osoby zainteresowane historią antyczną powinny wybrać się do Muzeum Archeologicznego, położonego po zachodniej stronie Antalyi. Muzeum to należy do najznakomitszych tego typu placówek w Turcji, a na dogłębnym poznaniu zgromadzonych w nim eksponatów można spędzić wiele godzin.

W Antalyi znajduje się zresztą więcej placówek muzealnych, wśród których warto pamiętać o Domu Atatürka (tr. Atatürk Evi ve Müzesi), Muzeum Etnograficznym na terenie kompleksu meczetowego przy Żłobkowanym Minarecie oraz prywatnym muzeum Suna - İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi.

Do lokalnych ciekawostek należy Muzeum Zabawek (tr. Oyuncak Müzesi), położone nieopodal historycznego portu oraz Muzeum Pieców (tr. Soba Müzesi). To ostatnie, jedyne w swoim rodzaju na terenie kraju, posiada w swoich kolekcjach wiele okazów pieców, w tym modele sprowadzone z Włoch i Francji, pięknie zdobione ceramicznymi kaflami. Placówka mieści się w cylindrycznej budowli przy ulicy Şht. Binbaşı Cengiz Toytunç (36.888370, 30.708172), na północ od dzielnicy Kaleiçi, tuż przy terenie bazaru. Muzeum jest czynne codziennie za wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 9:30 do 18:30, a normalny bilet wstępu kosztuje 6 TL.

Najnowszą placówką na muzealnej scenie Antalyi jest Muzeum Kina (tr. Behlül Dal Sinema Müzesi), otwarte w lipcu 2013 roku. Niestety, pomimo wiele obiecującego pomysłu oraz ścisłych związków miasta ze sztuką filmową, wizyta w muzeum może przynieść wielkie rozczarowanie - skromna kolekcja sprzętów oraz plakatów filmowych nie zachęca do eksploracji. Jeżeli chcecie sami sprawdzić, czy twórcy muzeum dobrze wywiązali się z zadania, to placówka ta położona jest w odrestaurowanym domu greckim, niedaleko parku Karaalioğlu i Domu Atatürka, przy uliczce 1305 Sokak (36.881005, 30.709330). Muzeum jest zamknięte w poniedziałki, a w pozostałe dni tygodnia można je zwiedzać w godzinach od 9:30 do 12:30 i od 13:30 do 18:30. Koszt biletu wstępu wynosi 6 TL.

Poszukiwacze historycznych ciekawostek powinni odnaleźć w Antalyi skromne pozostałości rzymskiego mostu Arapsu (36.880906, 30.659346), położone u stóp kopca kojarzonego z grecką kolonią o nazwie Olbia. Częściowo zatopiony most znajduje się pomiędzy centrum handlowym 5M Migros a parkiem wodnym Antalya Aquarium, po zachodniej stronie miasta. Ponadto, przy trasie D650, prowadzącej z Antalyi na północny-zachód, stoi kilka seldżuckich grobowców czyli tzw. türbe.

Najważniejsze posągi w mieście to stojący na placu Republiki (tr. Cumhuriyet Meydanı) konny pomnik Mustafy Kemala Atatürka (36.886685, 30.703265) oraz pomnik założyciela miasta, króla Pergamonu Attalosa II (36.887227, 30.705488), stojący naprzeciwko Wieży Zegarowej. W centrum miasta pojawiły się także ostatnio nowoczesne rzeźby, przedstawiające wiele rozmaitych postaci, w tym - roznosiciela herbaty, sprzątacza czy bawiących się dzieci. Malowniczą uliczką, w której chętnie fotografują się turyści, jest 2. İnönü Sokak znana jako "ulica parasolkowa", ponieważ rozmieszczono nad nią mnóstwo wielokolorowych parasolek (36.886833, 30.707333).

Ulica parasolkowa w Antalyi

Antalya jest dogodnym punktem wypadowym do wielu wycieczek po okolicy, to z tego miasta najłatwiej jest dotrzeć do antycznych miast Perge, Termessos, Sillyon i Aspendos oraz do jaskini Karain.

W Antalyi kończy się prowadzący przez Góry Taurus aż z Fethiye słynny pieszy Szlak Licyjski.

Ponadto w okolicach Antalyi rozpoczyna się szlak wędrowny świętego Pawła. To znakowany szlak pieszy prowadzący z Perge do Yalvaç, na północny-wschód od jeziora Eğirdir. Druga odnoga szlaku rozpoczyna się w Aspendos i łączy z pierwszą w Adada - opuszczonych ruinach rzymskiego miasta. Całkowita długość trasy wynosi około 500 km. Szlak częściowo podąża śladami Pawła Apostoła podczas jego pierwszej podróży misyjnej po Azji Mniejszej.

Dzielnica Kaleiçi, najważniejsze atrakcje turystyczne Antalyi oraz lokalne parki rozrywki zostały dokładniej opisane w oddzielnych artykułach. Okolicznym wodospadom został również poświęcony odrębny artykuł, w którym znajdziecie m.in. sposoby dojazdu do wodospadów Düden oraz Kurşunlu.

Dzielnica Kaleiçi w Antalyi

Jak dotrzeć?: 

Samolotem: port lotniczy Antalya (tr. Antalya Havalimanı) to jedno z najważniejszych z turystycznego punktu widzenia lotnisk w Turcji, stanowiące dla wielu wczasowiczów bramę do letnich wakacji oraz pierwsze miejsce, które oglądają w tym kraju. Lotnisko zbudowano w 1960 roku, ale prawdziwy rozkwit turystyki na Riwierze Tureckiej jest ściśle związany z jego rozbudową w latach 90-tych XX wieku. W 2013 roku ten port lotniczy obsłużył aż 21,5 miliona podróżnych zagranicznych. Lotnisko położone jest na wschód od centrum Antalyi i składa się z dwóch terminali międzynarodowych oraz terminalu krajowego.

Z lotniska w Antalyi lata wiele linii lotniczych, z których najważniejsze to: Anadolujet, Turkish Airlines, Corendon Airlines, Freebird Airlines, Pegasus Airlines oraz SunExpress. Lotnisko jest szczególnie obciążone w sezonie letnim, kiedy na Riwierę Turecką docierają samolotami charterowymi miliony wczasowiczów. Poza sezonem ilość połączeń znacznie spada, ale przez cały rok utrzymywane są połączenia z wieloma miastami Europy, w tym - z kilkoma lotniskami w Niemczech. W 2013 roku podjęto próbę wprowadzenia regularnych przelotów na trasie Warszawa-Antalya, a od popularności tego połączenia zależy jego utrzymanie w następnych latach.

Z lotniska w Antalyi można również polecieć do kilku innych miast tureckich. Najczęściej odbywają się przeloty do Stambułu (1 godzina i 15 minut, od 60 TL), zarówno na lotnisko Atatürka jak i Sabiha Gökçen. Ponadto, przynajmniej raz dziennie odlatują samoloty do stolicy kraju - Ankary (1 godzina, od 70 TL), położonej na wschodzie Adany, ważnego portu nad Morzem Egejskim - Izmiru i najważniejszego miasta na wybrzeżu czarnomorskim - Samsunu. Aby dolecieć do innych tureckich lotnisk należy wykupić lot łączony, z przesiadką w Stambule lub w Ankarze.

Autokarem: ogromny dworzec autokarowy w Antalyi położony jest po północno-zachodniej stronie miasta. Odjeżdżają z niego zarówno autokary dalekobieżne, jak i lokalne, kursujące do pobliskich miejscowości takich jak Serik, Manavgat, Alanya czy Fethiye. Zgodnie z tym podziałem, na dworcu znajdują się dwa terminale - międzymiastowy (tr. Şehirler Arası Terminalı) oraz lokalny (tr. İlçeler Terminali).

Należy pamiętać, że w Turcji działa wiele firm przewozowych, więc bilety na właściwy kurs należy kupować bezpośrednio u takiego operatora. Po wejściu na dworzec wystarczy zapytać się o miasto docelowe i zostaniemy doprowadzeni do właściwego punktu sprzedaży biletów.

Autokary docierają z Antalyi do większości miast tureckich. Do najważniejszych dalekobieżnych połączeń należą: ze Stambułem (12 godzin, od 60 TL), Ankarą (8 godzin, od 45 TL), Adaną (10-12 godzin, od 55 TL), Denizli - niedaleko Pamukkale (4-5 godzin, od 35 TL), Göreme w Kapadocji (10 godzin, od 50 TL), Konyą (6 godzin, od 30 TL), Izmirem (8 godzin, od 45 TL) i Samsunem (16 godzin, od 65 TL).

Najważniejsze lokalne połączenie autokarowe łączy Antalyę z Alanyą (2-3 godziny, 20 TL). Warto pamiętać również o kursach do Manavgatu (punkt przesiadkowy do Side, 1,5 godziny, 15 TL) i Fethiye. Jadąc do Fethiye należy wiedzieć, że autokary kursują tam dwiema trasami - krótszą, śródlądową (4 godziny, 20 TL) i dłuższą, nadmorską (7-8 godzin, 25 TL).

Samochodem: Antalya jest dużym węzłem komunikacyjnym na południu Turcji. Zbiega się w niej kilka istotnych logistycznie tras przejazdowych, z których najważniejsza jest droga krajowa D400, biegnąca z zachodu na daleki wschód kraju. To właśnie tą drogą przewożeni są do ośrodków wypoczynkowych na wybrzeżu przylatujący do Antalyi wczasowicze. Tą samą trasą można dojechać do położonej na wschodzie Adany i dalej, aż na granicę z Iranem oraz do miasteczek na wybrzeżu licyjskim na zachód od Antalyi. Odległość z Antalyi do Alanyi wynosi 135 km, a do Adany 430 km. Jadąc do Fethiye można wybrać malowniczą trasę wzdłuż wybrzeża śródziemnomorskiego, o długości 300 km, ale przejazd jest wolny z powodu wielu serpentyn. Zaletą tej opcji jest przejazd przez ważne zabytkowe miasta licyjskie i piękne krajobrazy po drodze. Jeżeli spieszy się Wam na zachód, to lepszym wyborem jest śródlądowa trasa D350, o długości 200 km.

Wspominana wyżej trasa D350 stanowi część europejskiej drogi E87, która prowadzi przez Denizli (220 km) i Izmir (460 km) do Çanakkale (760 km). Po przeprawie promowej do Europy podróżni mogą opuścić tą trasą terytorium Turcji w mieście Edirne, zmierzając do Grecji lub Bułgarii.

W kierunku północnym odchodzą od Antalyi dwie równoległe drogi: D650 do położonego w krainie jezior Burdur (120 km) i dalej na wybrzeże Morza Czarnego (640 km) oraz D685 do Isparty (130 km). Z centralną częścią kraju Antalya połączona jest drogą D695 odbijającą od wybrzeża w okolicach miasta Manavgat i prowadzącą do Konyi (340 km).

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: