Region:
Góra Ararat to uśpiony od niepamiętnych czasów wulkan, którego wierzchołek pokryty jest śniegiem. Ta położona we wschodniej Anatolii, na Wyżynie Armeńskiej góra od dawien dawna kojarzona jest z historią biblijnego Noego, a poszukiwacze przygód szukają na niej pozostałości słynnej arki.
Ararat leży pomiędzy miastami Doğubayazıt i Iğdır, niedaleko granicy Turcji z Iranem, Armenią oraz Nachiczewańską Republiką Autonomiczną - eksklawą Azerbejdżanu. Wysoka na 5137 metrów góra jest najwyższym szczytem Turcji, a towarzyszy jej Mały Ararat o wysokości 3896 metrów n.p.m.
Góra posiada wiele nazw, oprócz tej znanej z Biblii. Turcji mówią o niej Ağrı Dağı, co oznacza 'Ciężką Górę'. Ormianie używają nazwy Masis, która wywodzi się od króla Amasyi, prawnuka ormiańskiego patriarchy Hayka. Kurdowie nazywają górę aż na trzy sposoby: Çiyayê Agirî ('Ognista Góra'), Çiyayê Alavhat oraz Grîdax, które odnoszą się do wulkanicznego pochodzenia wzniesienia. W końcu w języku perskim, którym mówi się w Iranie, nazwa góry brzmi Kuh-e-Nuh czyli 'Góra Noego'.
Geologicznie góra Ararat należy do kategorii stratowulkanów, chociaż nie posiada krateru. Powyżej 4100 metrów n.p.m. góra zbudowana jest ze skał magmowych, pokrytych lodowcem górskim. Nie wiadomo, kiedy wulkan był aktywny po raz ostatni, ponieważ nie istnieją żadne przekazy z czasów historycznych dotyczące jego wybuchu. Natomiast w 1840 roku górę nawiedziło trzęsienie ziemi, które zniszczyło część północnego zbocza, wraz ze znajdującą się na nim wioską, kaplicą i klasztorem.
Pierwszą osobą, która w czasach historycznych wspięła się na szczyt Araratu był pochodzący z guberni inflanckiej podróżnik Friedrich Parrot, któremu towarzyszył słynny ormiański pisarz i działacz społeczny Chaczatur Abowian.
Powiązania biblijne
Miesiąca siódmego, siedemnastego dnia miesiąca arka osiadła na górach Ararat. Woda wciąż opadała aż do miesiąca dziesiątego. W pierwszym dniu miesiąca dziesiątego ukazały się szczyty gór (Księga Rodzaju 8,4 - 8,5).
Szczyt na wschodzie Turcji identyfikowany był ze wspomnianymi w Biblii 'górami Ararat' od czasów antycznych, a do zachodniego chrześcijaństwa ta interpretacja dotarła w IV wieku n.e.
Znaczenie dla Ormian
W mitologii ormiańskiej góra Ararat była miejscem zamieszkiwania bogów - podobnie jak dla Greków starożytnych Olimp. W czasach nowożytnych Ararat stał się symbolem ormiańskiej tożsamości narodowej. Obecnie góra umieszczona jest w samym centrum herbu Armenii.
Wspinaczka na Ararat
Obecnie wejście na szczyt góry nie jest uznawane ze bardzo trudne osiągnięcie dla osób posiadających podstawowe umiejętności wspinaczkowe i wyposażonych w czekan oraz raki, gdyż ostatnie 400 metrów znajduje się przez cały rok pod warstwą śniegu. Najprostsza trasa prowadzi z kierunku południowego, a rekomendowaną porą roku jest późne lato. Na trasie wędrówki wyznaczone są dwa obozowiska: pierwsze na wysokości 3200 metrów, a drugie - na 4200 metrach.
Większym problemem może okazać się zdobycie wymaganego przez rząd turecki pozwolenia na wspinaczkę oraz opłacenie licencjonowanego przewodnika. Starania o pozwolenie mogą zająć miesiąc czasu, wymagane są: list z prośbą o pozwolenie, kopia paszportu, jak również poparcie tureckiej firmy organizującej wspinaczkę. Wyprawa nie jest tanią imprezą: trzydniowa wycieczka z przewodnikiem, wyposażeniem kempingowym i wyżywieniem kosztuje w okolicach 450 euro za osobę!
Chodzą słuchy o złagodzeniu tych wymagań, przed wyprawą należy zasięgnąć języka w sprawie aktualnej sytuacji. Jeżeli natomiast chcecie przespacerować się w okolicach Araratu, to nie ma problemu: do wysokości 2500 metrów nie są wymagane szczególne pozwolenia, chociaż najlepiej jest wybrać się z lokalnym przewodnikiem.
Komplikacje formalne wynikają z politycznej niestabilności tego regionu Turcji. Przez większość XX wieku Ararat należał do zamkniętej strefy wojskowej, a oficjalne otwarcie go dla turystyki nastąpiło w 2001 roku. Od 2004 roku jest to również rezerwat przyrody, więc trzeba pamiętać o odpowiednim zachowaniu podczas wędrówki.
Zdjęcia Araratu udostępnił nam użytkownik Iudex.
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
Odpowiedzi
pozwolenie
Wysłane przez Musa Saltik (niezweryfikowany) w
Zdobycie pozwolenia i znalezienie przewodnika nie jest problemem. Rzeczywiście trzeba się o to starać około miesiąca przed wyprawą (choć czasem starcza i 2 tygodnie, ale to zależy od żandarmerii z Agri i w zasadzie nigdy nie wiadomo, czy to będzie tak krótko). Do pozwolenia wystarczy skan paszportu i kontakt z miejscową agencją lub licencjonowanym przewodnikiem.
Ciekawostkami jest to, że Ormianie nie dostają pozwoleń na wejście na Ararat, natomiast obywatele Turcji nie muszą się o nie starać.
Władze tureckie próbują bazować na "niestabilności" politycznej tego regionu wciąż wymagając pozwolenia na wejście. Praktycznie teraz jest to bardziej opłata za wejście do parku narodowego.
Pozdrawiam i zapraszam na Ararat (również Mały Ararat). Jest tu bardzo pięknie :)
Musa Saltik - przewodnik z Dogubayazit mieszkający w Polsce :) (ararat.pl@gmail.com)