Aureliane

Współrzędne GPS: 39.536701, 27.079201

Region: 

Ruiny antycznego miasta Aureliane stanowią spore wyzwanie, zarówno dla podróżników, jak i dla miłośników zagadek historycznych.

Aureliane

Aby dotrzeć do Aureliane podróżnicy muszą odbić od głównej trasy zataczającej łuk wokół zatoki Edremit i w okolicach miasteczka Havran poszukać wioski Büyükdere. Jeżeli uda się tam dotrzeć, to i tak wstępu na teren ruin Aureliane nie ma - położone są za solidnym ogrodzeniem, na terenie kamieniołomów. Pozostaje jedynie możliwość zrobienia zdjęć zza płota.

Aureliane

Co do historii tego miasta, to również trudno dowiedzieć się czegoś konkretnego, zarówno przeszukując literaturę, jak i zasoby Internetu. W czasach antycznych Aureliane położone było na terenie krainy nazywanej Myzją, nad rzeką Euenos (obecnie potok Havran).

Aureliane

Podobno przez Aureliane przechodził święty Paweł podczas swojej drugiej podróży misyjnej (Jewett 1997). Nazwa miasta pochodzi ponoć od imienia cesarza rzymskiego Marka Aureliusza, który panował w latach 161 - 180 n.e.

Aureliane

Bibliografia

Jewett, Robert, Mapping the Route of Paul's 'Second Missionary Journey' from Dorylaeum to Troas, Tyndale Bulletin 48.1, 1997

Aureliane

Dojazd: 

Samochodem: od najbliższego większego miasta czyli Edremitu dzieli Aureliane odległość około 14 km. Wyjeżdżając z Edremitu należy kierować się na południowy-wschód trasą E87. Po przejechaniu około 4 km należy od tej trasy odbić w kierunku na miejscowość Havran.

Wjazd do wioski Büyükdere

Po dalszych 6 km, w okolicach Havran trzeba skręcić w prawo (na południe) i po przejechaniu dalszych 4 km dojeżdża się do wioski Büyükdere. Ruiny Aureliane położone są przed wjazdem na teren wsi, po lewej stronie drogi, na terenie kamieniołomów.

Wieś Büyükdere

Współrzędne geograficzne Aureliane to: 39.5366, 27.0779.

Aureliane

Powiązane artykuły: