Autokar

Na dłuższych trasach najlepszym wyborem jest bez wątpienia autokar. Mówiąc autokar nie mamy tu na myśli rozpadającego się gruchota, a luksusowy pojazd z klimatyzacją i wygodnymi siedzeniami. Sieć komunikacji autokarowej łączy każdy zakątek Turcji, a podróżowanie bywa przyjemnością, czasami połączoną z przygodą. Autokary są własnością prywatnych kompanii, z których te największe cieszą się dużym prestiżem oraz długoletnią tradycją. Subiektywnie polecamy podróżowanie autokarami Kamil Koç, ze względu na bardzo uprzejmą obsługę, obdarzoną dodatkowo poczuciem humoru, oraz najnowocześniejsze autokary.

Dworzec autokarowy w Antalyi

Autokary wyruszają z dworca autobusowego (Otogar), który często znajduje się poza centrum miasta. Przy dworcu znajdują się biura kompanii autokarowych, sprzedające bilety. Możliwa jest rezerwacja z wielodniowym wyprzedzeniem, chociaż zazwyczaj nie jest to konieczne. Wystarczy stawić się na dworcu godzinę lub dwie przed odjazdem, jeżeli chcemy mieć pewność, że w autokarze znajdą się dla nas miejsca. Dla lubiących dreszczyk emocji polecamy zjawić się na 3 minuty przed planowanym odjazdem i kupić bilet bezpośrednio od biletiera.
Szyld firmy przewozowej Kamil Koc
Alternatywnie można nabyć bilet w centrum miasta, od przedstawiciela kompanii autokarowej. Posiada on połączenie z centralą i wydrukuje nam bilet z zarezerwowanymi miejscówkami. Z centrum na dworzec autokarowy prowadzą dwie drogi. Pierwszą z nich jest jazda dolmuszem, zazwyczaj opisanym jako "Otogar". Drugą, nie zawsze dostępną, ale polecaną przez nas, jest tak zwany "Servis". Tym pojęciem Turcy określają darmowy busik, dowożący pasażerów danej kompanii autokarowej z centrum na dworzec, jak również, po dotarciu do miejsca przeznaczenia, z dworca do centrum miasta.

Dworzec autokarowy w Mugla

Podstawowe zalety podróżowania autokarami to:

  • Bardzo rozbudowana sieć połączeń.
  • Komfortowe warunki jazdy, w tym gorące i zimne napoje oraz drobne posiłki gratis.
  • Odpowiednio rozplanowane postoje na toaletę, herbatę, a nawet na obiad.
  • Możliwość przewiezienia dużego lub niewymiarowego bagażu, który stanowiłby problem w samolocie.
  • Przystępne ceny biletów.
  • Niezapomniane widoki, których nigdy nie zobaczymy podróżując samolotem.

Szyld firmy przewozowej Metro
Jedyna wada, jaka przychodzi mi do głowy, to czas przejazdu. Wiadomo, że autokar nigdy nie prześcignie samolotu na trasie Istanbul - Van. Ale od pociągu autokar jest już znacznie szybszy.

Planując podróże autokarem po Turcji należy również brać pod uwagę fakt, że na wschodzie kraju mniej jest połączeń autokarowych realizowanych przez renomowane, ogólnokrajowe firmy przewozowe. Większość kursów na trasach lokalnych, a często nawet krajowych jest tam zdominowana przez kompanie lokalne, dysponujące autokarami o różnym komforcie oraz oferujące bardzo zróżnicowany poziom obsługi.

Natomiast większość przewozów na trasach wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego zmonopolizowała, z nieznanych nam powodów, firma przewozowa Akdeniz. Całe szczęście, że przez ostatnich kilka lat mieliśmy okazję zaobserwować poprawę świadczonych przez nią usług.

Przeczytaj więcej o kupowaniu biletów na autokary w Turcji.

Przeczytaj więcej o różnych środkach komunikacji w Turcji.