Region:
Beyşehir to spore (liczące przeszło 40 tysięcy mieszkańców) miasto w okręgu Konyi. Położone jest na południowo-wschodnim wybrzeżu jeziora o tej samej nazwie, a od zachodu i południowego-zachodu otaczają je Góry Taurus.
W czasach antycznych było najprawdopodobniej nazywane Karallia, ale miasto zmieniało wielokrotnie nazwę, również w okresie Bizancjum. Gdy w XIII wieku podbili je Seldżucy, nadali mu nazwę Viranşehir - czyli wyludnione miasto.
Seldżuccy sułtani, którzy za swoją główną siedzibę obrali pobliską Konyę, zbudowali w okolicach Beyşehir letnią rezydencję nad jeziorem, nazywaną Pałacem Keykubada, oczywiście od jednego z najbardziej znanych sułtanów z tamtych czasów - Alaeddina Keykobada tego samego, który ufortyfikował Alanyę.
Po upadku Seldżuków miasto znowu zmieniło nazwę, tym razem na Süleymanşehir, aby uhonorować jednego z lokalnych władców. Stopniowo nazwa uległa zmianie na Beyşehir, tym razem dla uczczenia lokalnej dynastii Eşrefoğlu.
Co warto zobaczyć:
W pobliżu miasta znajdują się pozostałości hetyckie w Eflatun Pınar. Jest to najprawdopodobniej najdalej wysunięty na południowy-zachód punkt, do którego rozciągało się ich imperium. Istnieją również dowody archeologiczne na to, że miejsce było zasiedlone już wcześniej, w epoce neolitycznej.
W samym Beyşehir Wielki Meczet, nazywany Meczetem Eşrefoğlu, jest warty zobaczenia jako arcydzieło architektoniczne okresu przejściowego między stylem seldżuckim a osmańskim. Został zbudowany w latach 1296-1299.
Jak dotrzeć?:
Powiązane artykuły:
Powiązane relacje:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz