Bizantyjskie cysterny w Silifke

Współrzędne GPS: 36.375447, 33.921147

Region: 

Bizantyjskie cysterny, znane obecnie jako Tekir Ambarı, to jedna z mniej znanych atrakcji historycznych w Silifke. Ich nazwa oznacza dosłownie "pręgowany magazyn". Chociaż znalezienie cystern może stanowić poważne wyzwanie samo w sobie, podróżnicy którzy je podejmą nie będą rozczarowani. Budowla ma imponujące wymiary, a jej eksploracja to zadanie dla wszystkich osób zainteresowanych historią.

Bizantyjskie cysterny w Silifke

W czasach bizantyjskich Seleucia (jak wówczas nazywano Silifke), mogła poszczycić się wspaniałym systemem dystrybucji wody. Jego serce stanowiła ogromna cysterna wykuta w skale u podnóża lokalnej twierdzy. Z niej woda rozprowadzana była na terenie miasta systemem rur. Cysterna mogła natomiast pomieścić aż 12 tysięcy ton wody.

Bizantyjskie cysterny w Silifke

Zbiornik wzmocniono regularnie wykutymi blokami kamiennymi. Wzdłuż dłuższych boków cysterny znajduje się po osiem nisz, a wzdłuż boków krótszych - po 5 nisz. Dzięki takiemu projektowi zapobiegnięto przeciekom, a dodatkowo nadano cysternie monumentalny wygląd. Spiralne schody, znajdujące się we wschodnim narożniku zapewniały (i nadal zapewniają) dostęp do jej dna.

Bizantyjskie cysterny w Silifke

Doskonały opis cysterny zawdzięczamy Sir Francisowi Beaufortowi, fizykowi i meteorologowi na cześć którego nazwana została skala siły wiatru. Na pewno kojarzycie piosenkę "10 w skali Beauforta". Otóż ów badacz w latach 1811-1812 odwiedził wschodnie wybrzeża Morza Śródziemnego. Owocem tej wyprawy była książka "Karamania; or a brief description of the South Coast of Asia Minor, and of the Remains of Antiquity". Wspominał w niej o cysternach w Silifke, pisząc o nich tymi słowami: "W pobliżu katakumb znajduje się olbrzymi rezerwuar, wykuty w miękkiej skale; jego dach wspierany jest na równoległych rzędach filarów o kwadratowej podstawie, a boki oraz dno są pokryte bardzo twardym stiukiem. Jego wymiary wynoszą 150 na 75 stóp, a głębokość to 35 stóp". Wymiary te w przeliczeniu na system metryczny wynoszą około 45 na 23 metry, a głębokość to 11 metrów.

Bizantyjskie cysterny w Silifke

Obecnie cysterny bizantyjskie w Silifke nie są w żaden sposób przygotowane na przyjęcie turystów: nie pilnuje ich strażnik, i nie trzeba kupować biletów wstępu. Budowlę otacza dziurawe ogrodzenie, którego pokonanie nie stanowi problemu. Zachowajcie jednak szczególną ostrożność podczas eksploracji - upadek z wysokości 11 metrów to nie przelewki, a barierek zabezpieczających przed wypadkiem nie ma. Wokół cysterny jest sporo głębokich dziur, a teren zasłany jest stłuczonym szkłem, świadczącym o wykorzystaniu tego miejsca przez lokalnych mieszkańców do celów "towarzyskich". Spiralne schody prowadzące na dno cysterny ciągle nadają się do użytku, ale ponownie - korzystajcie z nich bardzo ostrożnie.

Bizantyjskie cysterny w Silifke

Dojazd: 

Cysterny są doskonale widoczne z murów twierdzy w Silifke, ale ich odnalezienie w labiryncie wąskich uliczek miasteczka nie jest łatwe. Poszukiwania warto rozpocząć na skrzyżowaniu ulic İnönü Bulvarı i Menderes Caddesi, w północno-wschodniej części Silifke. Następnie należy podążać wzdłuż uliczki znanej jako 348 Sokak i skręcić w lewo, w Eğitim Sokak. Cysterny bizantyjskiej znajdują się za boiskiem do koszykówki.

Bizantyjskie cysterny w Silifke

Powiązane artykuły: