Położenie w mieście:
W południowo-wschodniej części murów miejskich Hattuşaş położona jest Brama Królewska (tr. Kral Kapısı). Warta jest uwagi zwiedzających zwłaszcza ze względu na swój dobry stopień zachowania. Jej kształty i rozmiary są zbliżone do Bramy Lwów w południowo-zachodniej części obwarowań.
Brama Królewska w Hattuşaş
Bramie Królewskiej towarzyszą dwie wieże umiejscowione po jej obu stronach. Sama brama składa się z dwóch odrzwi o kształcie parabolicznym: zewnętrznych i wewnętrznych. Były one w dawnych czasach wyposażone w drewniane drzwi otwierające się do wnętrza bramy. Podejście do bramy od strony zewnętrznej prowadziło po rampie, którą chroniły dodatkowe mury oraz bastion.
Rekonstrukcja Bramy Królewskiej w Hattuşaş
Sama nazwa bramy jest nieco myląca, pochodzi bowiem od reliefu znajdującego się po lewej stronie drzwi wewnętrznych. Przedstawia on ważnie wyglądającą osobę, dlatego też przyjęła się nazwa 'Królewska'. W rzeczywistości jest to portret bóstwa w stroju wojownika: z toporem, mieczem i szpiczastym hełmem. Jego zadaniem była ochrona osób przechodzących przez bramę. Relief odkryty został w 1907 roku. Obecnie jego oryginał znajduje się w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze, a w Hattuşaş można obejrzeć jedynie jego kopię.
Kopia reliefu przedstawiającego bóstwo - Brama Królewska w Hattuşaş
Dojazd
Należy dojechać do Hattuşaş. Utwardzona droga prowadząca przez teren Hattuşaş rozwidla się około 300 metrów po przystanku przy Dolnym Mieście. Trasa zwiedzania wiedzie prawą odnogą drogi w kierunku na Bramę Lwów. Parking przy Bramie Królewskiej jest czwartym przystankiem i parkingiem, po Wielkiej Świątyni, Bramie Lwów oraz Bramie Sfinksów na wyznaczonej trasie zwiedzania.
Brama Królewska w Hattuşaş - widok na część zewnętrzną
Powiązane artykuły:
Powiązane relacje:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz