Brama Lwów w Hattuşaş

Współrzędne GPS: 40.010101, 34.610001

Położenie w mieście: 

Stolicę Hetytów - Hattuşaş - otaczały w czasach ich potęgi ogromne fortyfikacje. Budowano je wykorzystując naturalną rzeźbę terenu lub całkowicie go zmieniając, w zależności od potrzeb. Do wnętrza miast prowadziło co najmniej sześć bram. Brama Lwów jest pierwszą, którą można obejrzeć w Hattuşaş podążając wytyczonym dla turystów szlakiem.

Brama Lwów w Hattuşaş od zewnątrz Brama Lwów w Hattuşaş od zewnątrz

Według odkrytych tekstów hetyckich bramy miejskie były strzeżone przez przedstawicieli administracji miejskiej, kontrolujących przepływ ludności z i do stolicy. Na noc bramy zamykano i opieczętowywano, a rankiem zrywano pieczęć w obecności odpowiednich władz.

Brama Lwów, wzniesiona w początkach XIV wieku p.n.e., znajduje się w południowo-zachodniej części murów obronnych. Z obu jej stron stoją wieże. Brama składa się z dwóch otworów wejściowych w kształci paraboli: wewnętrznego i zewnętrznego. Niegdyś zamontowane były w nich drewniane drzwi, które otwierały się do wnętrza bramy.

Brama Lwów w Hattuşaş od strony miasta Brama Lwów w Hattuşaş od strony miasta

Posągi przedstawiające przednie połowy dwóch lwów, od których brama przybrała swą zwyczajową nazwę, wyrzeźbione są w ogromnych blokach skalnych po obu stronach zewnętrznego wejścia. Sylwetki tych dzikich zwierząt, z otwartymi paszczami i szeroko rozwartymi oczami, pełniły najprawdopodobniej funkcję ochronną - miały odstraszać złe moce od miasta. Sądzi się tak ze względu na podobieństwo lwiego motywu do innych tego typu wyobrażeń, znanych z architektury hetyckiej i mezopotamskiej.

Brama Lwów w Hattuşaş - lew po prawej stronie i fragment fortyfikacji Brama Lwów w Hattuşaş - lew po prawej stronie i fragment fortyfikacji

Oczodoły lwów w przeszłości były wyłożone różnymi materiałami ozdobnymi. Warto dokładnie przyjrzeć się, jak starannie wykonano reliefy. Zwłaszcza w przypadku prawego, kompletnie zachowanego lwa, widać piękną grzywę, futro na klatce piersiowej i głowie.

Brama Lwów w Hattuşaş - oryginalny lew po prawej stronie

Brama Lwów w Hattuşaş - oryginalny lew po prawej stronie

Relief lwa po lewej stronie nie dotrwał do naszych czasów w tak dobrym stanie - mianowicie stracił prawie całą głowę. Niedawno został odrestaurowany, aby odwiedzający Hattuşaş mogli podziwiać go w całej okazałości.

Brama Lwów w Hattuşaş - zrekonstruowany lew po lewej stronie

Brama Lwów w Hattuşaş - zrekonstruowany lew po lewej stronie

Powyżej oraz po lewej stronie uszkodzonej głowy lewego lwa można dostrzec kilka słabo widocznych luwijskich znaków hieroglificznych. Górne bloki fasady lewej wieży nie są wygładzone, co świadczy o tym, że brama nigdy nie została ukończona.

Dojazd

Należy dojechać do Hattuşaş. Utwardzona droga prowadząca przez teren Hattuşaş rozwidla się około 300 metrów po przystanku przy Dolnym Mieście. Trasa zwiedzania wiedzie prawą odnogą drogi w kierunku na Bramę Lwów. Przy tej bramie znajduje się parking dla turystów zmotoryzowanych.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: