Brama Sfinksów w Hattuşaş

Współrzędne GPS: 40.005798, 34.616699

Położenie w mieście: 

Brama Sfinksów (tr. Sfenksli Kapı) w Hattuşaş usytuowana jest w centralnej części obwarowań przebiegających wzdłuż sztucznego nasypu Yerkapı. W przeciwieństwie do Bramy Lwów i Bramy Królewskiej nie jest otoczona wieżami, natomiast prowadzi bezpośrednio przez wieżę.

Brama Sfinksów w Hattuşaş Brama Sfinksów w Hattuşaş

Składa się z dwóch odrzwi, z których jedynie zewnętrzne były niegdyś wyposażone w parę drewnianych drzwi. Wszystkie cztery filary były w przeszłości ozdobione sylwetkami sfinksów. Sfinksy z części wewnętrznej są niemal trójwymiarowe: spoglądały ze swojego umiejscowienia na stolicę Hetytów, wznosząc skrzydła i dumnie prezentując ogony.

Ponieważ do Bramy Sfinksów prowadzą strome kamienne schody, uważa się, że owa brama była otwierana jedynie na specjalne okazje: dni świąteczne lub ceremonie kultu religijnego.

Mury miejsce w okolicach Bramy Sfinksów w Hattuşaş Mury miejsce w okolicach Bramy Sfinksów w Hattuşaş

Dojazd

Należy dojechać do Hattuşaş. Utwardzona droga prowadząca przez teren Hattuşaş rozwidla się około 300 metrów po przystanku przy Dolnym Mieście. Trasa zwiedzania wiedzie prawą odnogą drogi w kierunku na Bramę Lwów. Parking przy Yerkapı i Bramie Sfinksów jest trzecim przystankiem i parkingiem, po Wielkiej Świątyni i Bramie Lwów, na wyznaczonej trasie zwiedzania.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: