Chałwa

Chałwa to jeden z najsłynniejszych rodzajów słodyczy, często kojarzonych z Turcją. Sama nazwa pochodzi z języka arabskiego, w którym حلوى (ḥalwā) oznacza słodki.

Chałwa firmy Koska

Istnieją dwie podstawowe odmiany chałwy:

  • przygotowana na bazie semoliny (gruboziarnistej mąki otrzymywanej z pszenicy twardej  czyli durum), która jest popularna w Iranie, Turcji, Somalii, Indiach oraz Afganistanie. Ma ona konsystencję zbliżoną do galaretki i jest nieco przezroczysta;
  • przygotowywana na bazie tahini (pasty otrzymywanej z nasion sezamu), znana zwłaszcza na Bałkanach, we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego (w tym również w Turcji) oraz w Azji Centralnej. Jest ona bardziej sucha, twarda i krucha.

Poza tymi podstawowymi odmianami występują inne wariacje, w tym:

  • chałwa na bazie skrobi kukurydzianej, znana przede wszystkim w Grecji;
  • chałwa słonecznikowa, do produkcji której zamiast nasion sezamu użyto nasion słonecznika, spotykana w Europie Środkowej i Wschodniej;
  • pişmaniye - typowo turecki smakołyk, z wyglądu przypominający watę cukrową, ale smakiem - chałwę tahini. Nazywany jest również, w zależności od regionu Turcji, tel helva, çekme helva, tel tel, tepme helva lub keten helva.

  • Chałwa, którą można kupić w Turcji, występuje w wielu odmianach smakowych, z których najpopularniejsze to: waniliowy, pistacjowy i kakaowy. Najsłynniejsze chałwy są produkowane przez firmę Koska, która może się pochwalić przeszło stuletnią historią, ponieważ została założona w 1907 roku w Denizli. Wyroby tej firmy można również kupić, w bardzo ograniczonym asortymencie, w polskich sklepach.