Czyżby rozwiązanie zagadki antycznego Derbe?

Współrzędne GPS: 37.320702, 33.359001

Region: 

Dokładne położenie ruin antycznego miasta Derbe, które było celem podróży świętego Pawła, długo pozostawało dla archeologów zagadką. Jak donosi serwis informacyjny Hürriyet Daily News niedawno dokonano przełomowego odkrycia, które może potwierdzić lokalizację Derbe w pobliżu niewielkiej wioski Ekinözü, w prowincji Karaman. Identyfikację zdają się potwierdzać dwie kamienne inskrypcje oraz położenie stanowiska, zgodne z dawnymi przekazami.

Wykopaliska na terenie tzw. tumulusa Derbe (tr. Derbe Höyüğü) prowadzone są przez zespół z Uniwersytetu Selçuk z Konyi, przy wsparciu tureckiego Ministerstwa Kultury i Turystyki. Sezon wykopaliskowy 2013 rozpoczął się 8 lipca i już przyniósł ciekawe odkrycie w postaci ruin budynku, który może być identyfikowany z chrześcijańskim miejscem kultu religijnego. Odkopano pozostałości ścian wykonanych z cegieł i kamieni, a na obszarze wyznaczonym przez te mury znaleziono groby.

Na podstawie badań, które mają zostać przeprowadzone na wykopanych szkieletach, naukowcy planują dokonać datowania budowli. Niestety budynek jest w bardzo złym stanie, ponieważ był wykorzystywany jako źródło materiałów budowlanych. Ponadto archeolodzy znaleźli na terenie tumulusa fragmenty ceramiki, których wiek szacowany jest na 8 tysięcy lat, co wskazuje na ciągłość osadnictwa na tym obszarze od wczesnej epoki miedzi.

Zarówno badacze, jak i władze prowincji Karaman mają nadzieję, że niedawne odkrycia przyciągną turystów oraz pielgrzymów z całego świata. Od momentu rozpoczęcia prac archeologicznych na terenie Derbe podobno pojawili się już pierwsi podróżnicy, zaciekawieni dokonanymi odkryciami.

Powiązane artykuły: