Dalyanköy

Współrzędne GPS: 38.350601, 26.313900

Region: 

Dalyanköy to dzielnica wypoczynkowa będąca administracyjnie częścią Çeşme. W jej okolicach znajduje się oferowany przez polskie biura podróży hotel Grand Ontur.

 Nabrzeże w Dalyanköy

Co warto zobaczyć: 

Na zadbanym placu tuż przy nabrzeżu stoi pomnik sławnego otomańskiego generała Turgut Reis, który w Dalyanköy spędził zimę 1525 roku.

Pomnik Turgut Reisa

Drugą ciekawostką jest pomnik rybaka wyciągającego sieci, położony w centrum Dalyanköy, tuż przy przystanku dolmuszy.

Pomnik rybaka

Wiele osób przyjeżdża tu, aby skosztować słynnych dań z ryb i owoców morza, oferowanych przez ciągnące się wzdłuż wybrzeża restauracje. Wydaje się, że są one w stanie ugościć tysiące klientów.

Restauracje na nabrzeżu

Plaża miejska w Dalyanköy jest mała i okropnie zatłoczona. Istnieje też możliwość szybkiej kąpieli przy pomniku Turgut Reisa, gdzie drabinka prowadzi wprost na głęboką wodę. Można tu podziwiać sporo ryb, z czego korzystają lokalni wędkarze. Uwaga jednak na mocne fale!

Plaża miejska

Jak dotrzeć?: 

Dolmusze z Çeşme do Dalyanköy najlepiej złapać z okolic placu przy ulicy İnkilap, z charakterystycznymi pomnikami przedstawiającym kobietę z wiązanką oraz mężczyznę ze strzelbą. Można również wsiąść w dolmusz na dworcu autokarowym w Çeşme. Dolmusze odchodzą co mniej więcej godzinę, a czas przejazdu to około 15 minut.

Widok na latarnię morską

Powiązane artykuły: