Denizli

Współrzędne GPS: 37.782654, 29.094543

Region: 

Denizli, położone w żyznej dolinie rzeki Büyük Menderes miasto, to głównie ważny ośrodek przemysłu odzieżowego w zachodniej części Turcji.

Położone w zachodniej Turcji miasto stanowi bazę wypadową wycieczek do Pamukkale. Ponadto słynie z bardzo zawziętych kogutów, które swoim pianiem przewyższają drób z innych rejonów Turcji. Ponadto okolice Denizli są ojczyzną swojskich bocianów.

Bociany w okolicach Denizli

Ciekawostką dotyczącą Denizli jest jego nazwa, która po turecku sugeruje nadmorskie położenie (deniz to po turecku morze). Tymczasem do wybrzeża jest z Denizli spory szmat drogi. Możliwe wyjaśnienia wspominają o bogactwie podziemnych źródeł wodnych w okolicach lub o niedalekiej krainie jezior.

Co warto zobaczyć: 

W okolicach Denizli warto wybrać się na zakupy tekstylno-odzieżowe, zwracając uwagę zwłaszcza na tkaniny bawełniane, wytwarzane z lokalnie uprawianej bawełny.

W centrum miasta naszą uwagę może przykuć pomnik... koguta.

Około 6 km na północ od Denizli leżą ruiny starożytnej Laodycei, jednego ze starożytnych miast, wymienianych w Apokalipsie św. Jana.

Gorąco polecamy döner kebab sprzedawany na dworcu autokarowym (otogar) - lepszego trudno znaleźć w Turcji, a cena jest zabójczo niska.

Jak dotrzeć?: 

Autokarem z większości miast w Turcji, przykładowo z Istanbulu (10-12 godzin), z Ankary (7 godzin), z Izmiru (3 godziny)  czy z Antalyi (4 godziny).

Pociągiem z Istanbulu przez Afyon, lub z Izmiru, również przez Afyon. Niestety w 2008 roku większość połączeń kolejowych z Denizli była zawieszona, radzimy więc dokładnie sprawdzić aktualny rozkład jazdy tureckich kolei przez zaplanowaniem podróży.

Dworzec kolejowy w DenizliSamolotem z Istanbulu (1 godzina lotu).