Doğubayazıt

Współrzędne GPS: 39.556999, 44.063416

Region: 

Niewielkie miasto o wielkim znaczeniu. Położone w wyśmienitej lokalizacji, u stóp biblijnej góry Ararat (tr. Ağrı Dağı) miasteczko może poszczycić się zestawem atrakcji godnych o wiele większej metropolii. Jeżeli po wyczerpaniu wszystkich punktów wizyty w Doğubayazıt nie będziecie mieli dosyć, to przygoda czeka: granica z Iranem znajduje się zaledwie 35 kilometrów od miasta. Doğubeyazıt jest centrum najdalej na wschód wysuniętego okręgu administracyjnego w Turcji!

 Twierdza w Doğubayazıt

Doğubayazıt szczyci się również wielowiekowym kurdyjskim dziedzictwem kulturowym, które świętowane jest podczas dorocznego Festiwalu Kultury i Turystyki (tr. Kültür ve Turizm Festival).

 Grobowiec kurdyjskiego poety Ahmada Khani

Krótka historia miasta:

Najdawniejsze ślady osadnictwa w Doğubayazıt sięgają czasów starożytnego Królestwa Urartu. W późniejszych czasach była to twierdza ormiańska, w której przechowywano królewski skarbiec. Z tamtego okresu pochodzi nazwa miasta - Daroynk, pod którym było znane aż do podboju osmańskiego. W międzyczasie kontrolowali je Persowie, Rzymianie, Arabowie i Bizantyjczycy.

Twierdza urartyjska

W XVI wieku n.e. miasto otrzymało nazwę Beyazit. Podczas wojny rosyjsko-tureckiej w latach 1877-1878 kontrolowali je Rosjanie, którzy wycofali się w towarzystwie sporej populacji ormiańskiej. Emigranci z Beyazit założyli miejscowość Nowy Beyazit (obecnie Gavar w Armenii), nad brzegami jeziora Sevan.

Detal ozdobny z pałacu Ishaka Paszy

W latach 30-tych XX wieku, w wyniku starć lokalnych Kurdów z wojskami tureckimi Beyazit zostało zniszczone. Obecna osada powstała poniżej dawnego miasta i otrzymała nazwę Doğubayazıt ('Wschodnie Beyazit').

Więcej informacji o Doğubayazıt znajdziecie w relacjach Turcja dookoła, W Kurdystanie na wulkanie urządzili grzybobranie.


Co warto zobaczyć: 

Do Doğubeyazıt podróżnicy przyjeżdżają w dwóch celach: wyprawy na górę Ararat oraz odwiedzenia słynnego pałacu İshaka Paszy.

Pałac Ishaka Paszy

Jednakże lista lokalnych atrakcji jest o wiele dłuższa. Wzgórze dominujące nad pałacem Ishaka Paszy pokryte jest ruinami urartyjskiej twierdzy, funkcjonującej między XIII a VII wiekiem p.n.e.

 Twierdza urartyjska

Ruiny są dostępne z parkingu przy terenach piknikowych obok grobowca Ahmedi Xani. Warto wspiąć się do okna skalnego i przedostać się przez nie na skalną półkę, z której rozciąga się wspaniała panorama na pałac Ishaka Paszy, pozostałości twierdzy urartyjskiej i dolinę, w której znajduje się Doğubeyazıt.

Twierdza urartyjska

Za wzgórzem, na którym znajduje się pałac Ishaka Paszy, w odległości około 300 metrów, znajduje się osiemnastowieczny grobowiec kurdyjskiego poety Ahmada Khani. To mauzoleum jest celem pielgrzymek Kurdów, szczególnie młodzieży.

Grobowiec kurdyjskiego poety Ahmada Khani

Ahmad Khani (kurd. Ehmedê Xanî) żył w latach 1650 - 1707 i był kurdyjskim pisarzem, poetą, duchownym i filozofem. Urodził się w plemieniu Khani w prowincji Hakkari, ale przeniósł się do Beyazit. Rozpoczął pracę nauczyciela języka kurdyjskiego, a żeby wspomóc uczniów stworzył słownik arabsko-kurdyjski Nûbihara Biçûkan (czyli Żródło dla Dzieci).

Grobowiec kurdyjskiego poety Ahmada Khani

Jego najważniejszym dziełem była klasyczna kurdyjska opowieść miłosna Mim i Zin z 1692 roku. Kolejną ważną książką stała się Ścieżka Wiary (kurd. Eqîdeya Îmanê), która w stylu łączącym poezję i prozę wyjaśnia pięć filarów wiary muzułmańskiej.

Grobowiec kurdyjskiego poety Ahmada Khani

Jak dotrzeć?: 

Miasteczko posiada, jak na standardy tureckie, słabe połączenia komunikacyjne z resztą kraju. W większości przypadków trzeba przesiadać się w Erzurum, aby pojechać dalej. Wyjątkiem są bezpośrednie dolmusze do Vanu i Iğdır.

Dolmusze jadące do granicy z Iranem w Gürbulak odjeżdżają z centrum miasteczka co godzinę (do 17:00 po południu).

Zdjęcia Doğubeyazıt oraz informacje o grobowcu Ahmedi Xani udostępnił nam użytkownik Iudex.