Do herbaty - 29 września 2015

W dzisiejszym odcinku "Do herbaty" skupimy się na wiadomościach z dziedziny archeologii i historii. Zajrzymy do położonej w regionie czarnomorskim Komany Pontyjskiej, dowiemy się, jakie rewolucyjne odkrycia zostały dokonane nad jeziorem Wan, zastanowimy się, czy podziemne miasta w Kapadocji były dziełem kosmitów i poznamy grę komputerową, w której można sterować stawiaczem min Nusrat.

Do herbaty - 29 września 2015

  • W położonym na terenie prowincji Tokat stanowisku archeologicznym Komana Pontyjska właśnie zakończył się sezon wykopaliskowy. Badaczom udało się całkowicie odkopać pozostałości dwóch kościołów z X i XI wieku. Ponadto znaleziono ślady świadczące o istnieniu w tym miejscu bogatego miasta w okresie rządów lokalnej dynastii Daniszmendydów.
  • Na terenie stolicy starożytnego królestwa Urartu - Tuşba - zlokalizowanej nad jeziorem Wan, znaleziono natomiast szkielet psa sprzed 3 tysięcy lat. Zwierzę zostało pochowane na terenie domostwa, co świadczy o głębokim przywiązaniu jego właścicieli i o wielkiej wartości, jaką przypisywali temu psu.
  • W tym samym regionie jeziora Wan badacze ustalili, że poziom wody w tym zbiorniku był niegdyś znacznie niższy. Tym samym obalono tezę, że Tuşba była miastem położonym nad samym jeziorem, a bastion Madır - portem. Co więcej oznacza to, że pod wodami jeziora mogą kryć się pozostałości wielu pradawnych osad.
  • Słynny szwajcarski pisarz Erich von Däniken, który znany jest głównie z teorii, że w okresie starożytnym naszą planetę odwiedzili kosmici, odwiedził nowo odkryte podziemne miasto w Nevşehir w Kapadocji. Czyżby planował wydanie kolejnej książki, w której będzie twierdzić, że stworzyła je cywilizacja z kosmosu?
  • Tureckie Ministerstwo Młodzieży i Sportu jest odpowiedzialne za powstanie nowej gry na urządzenia mobilne. Gra Nusrat ma na celu odtworzenie atmosfery walk morskich toczonych podczas I wojny światowej o cieśninę Dardanele. Zadaniem graczy jest sterowanie okrętem Nusrat, rozkładanie min morskich i unikanie wykrycia przez okręty nieprzyjaciela. W krótkim czasie grę pobrało przeszło 1 milion użytkowników.

Do herbaty to cykl krótkich wpisów poświęconych aktualnościom i ciekawostkom z Turcji. Staramy się wybrać dla Was najważniejsze, najśmieszniejsze i najbardziej inspirujące newsy z tego kraju.

Odpowiedzi

Wan

Ustalenia dotyczące poziomu wody jeziora Wan są doprawdy interesujące, chociaż widać rozbieżność pomiędzy ustaleniami archeologów a geologów... Wg."Lake Van, Eastern Anatolia, Hydrochemistry and History" (autorzy Andreas Reimer Æ Gu¨nter Landmann Æ Stephan Kempe) poziom jeziora wahał się w znacznym przedziale i waha w ciągu każdego roku - jak tego dowodzą badania geologiczne i hydrochemiczne.  W czasie geologicznym poziom wody opadł nawet o 140 m, a 3,5 - 4 tys. lat temu był wyższy ok 40 m od obecnego i od tego czasu obniżył się i ponownie podniósł do obecnego. Skała Wan zawsze jednak była ponad wodę wyniesiona, może dlatego miała takie znaczenie dla Urartian?