Do herbaty - 3 lipca 2015

Ponieważ redakcja Turcji w Sandałach przeszła w tryb wakacyjno-podróżniczy, to chwilowo przestaliśmy śledzić najnowsze doniesienia medialne z Turcji, a co więcej - dosyć mocno ograniczyliśmy naszą aktywność w sieci. Jednak, żeby nie porzucić Was zupełnie, mamy do pokazania kilka zdjęć z naszych wędrówek śladami osmańskimi w Bośni i Hercegowinie. W sprzyjających okolicznościach wrzucimy ich więcej, a chwilowo - jest zapowiedź tego, co zobaczyliśmy.

Do herbaty - prosto z Mostaru

  • Wiszegrad (Вишеград) - most Mehmeda Paszy Sokolovicia, zaprojektowany przez niezrównanego osmańskiego architekta Sinana, spinający od XVI wieku brzegi rzeki Drina. Od 2007 roku obiekt ten jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Most z Wiszegradu

  • Konjic - nad rzeką Neretwą, szczycące się zrekonstruowanym mostem z okresu osmańskiego oraz niewielką zabytkową dzielnicą z tego okresu historii.

Konjic - zrekonstruowany most

  • Mostar (Мостар) - to również miasto nad Neretwą, znajdujące się obecnie na liście UNESCO, głównie z uwagi na tzw. Stary Most, który jednak obecnie jest jedynie rekonstrukcją oryginalnej budowli, zburzonej w 1993 roku pod ostrzałem chorwackich czołgów. W 2004 roku oddano do użytku jego rekonstrukcję, a roku później - wraz z całą zabytkową dzielnicą wpisano do jako element Dziedzictwa Kulturowego.

Most w Mostarze

  • Oprócz tego słynnego mostu w Mostarze warto odszukać drugi, mniejszy most (również zrekonstruowany), meczet Mehmeta Paszy oraz kilka zabytkowych rezydencji czyli konaków, w tym najsłynniejszy z nich - Muslibegović.

Konak Muslibegović w Mostarze

  • Počitelj - to podobno jeden z najlepiej zachowanych zespołów urbanistycznych z okresu osmańskiego na terytorium Bośni i Hercegowiny. Obecnie tłumnie odwiedzają ten zakątek wycieczki tureckie, a twierdza na wzgórzu jest częściowo w remoncie, chociaż na jedną z wież dało się bez problemu wspiąć, aby podziwiać widoki na okolicę.

Widok na Počitelj

Wieża w Počitelj

  • Blagaj - tuż przy Mostarze, przy źródłach rzeki Buna, skrywa się prawdziwy klasztor muzułmańskich derwiszów czyli tekke, zbudowany około 1520 roku. Obecnie uznawany jest za skarb narodowy kraju i również chętnie odwiedzany przez wycieczki zagraniczne.

Tekke w Blagaj

Do herbaty to cykl krótkich wpisów poświęconych aktualnościom i ciekawostkom z Turcji. Staramy się wybrać dla Was najważniejsze, najśmieszniejsze i najbardziej inspirujące newsy z tego kraju.

Odpowiedzi

Ja też aktualnie na wakacjach

Ja też aktualnie na wakacjach - robimy tour po Bałkanach. W tym roku bez Turcji z uwagi na ramadan. Bez lokalnych knajpek podróż traci na atrakcyjności. Za to tureckiej kuchni sporo jest w Bułgarii a jeszcze więcej w Macedonii. Nie miałem pojęcia jak wielu tam Turków. Raz nawet obiad udało się po turecku zamówić. :)