Do herbaty - 31 sierpnia 2015

W dzisiejszym odcinku "Do herbaty" przyjrzymy się efektom nieudanej renowacji historycznego zamku, dowiemy się, w których regionach Turcji ludzie żyją najdłużej, przepłyniemy wpław cieśninę Dardanele i zapoznamy z najnowszymi doniesieniami z frontu walk z ISIS i PKK.

Do herbaty - 31 sierpnia 2015

  • Ostatnio przez serwisy informacyjne oraz media społecznościowe w Turcji przetoczyła się fala oburzenia efektami renowacji zabytkowego zamku w należącym administracyjnie do Stambułu nadmorskim miasteczku Şile. W wyniku niedawno zakończonych prac restauracyjnych ta górująca nad Morzem Czarnym forteca nieoczekiwanie uzyskała wygląd, który wielu osobom przypomina bohatera kreskówki SpongeBob. Znalazło się również kilka osób przywołujących w tej sytuacji grę Minecraft. Jak się okazuje, nie jest to pierwszy w Turcji przykład katastrofalnej renowacji zabytku, a efekty pozostałych porażek można obejrzeć w galerii zdjęć serwisu Hürriyet Daily News. Jeżeli jesteście ciekawi, jak liczący sobie 2000 lat zamek w Şile wyglądał podczas prac renowacyjnych, to przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć, które zrobiliśmy w kwietniu 2014 roku.
  • Profesor Ismail Tufan, kierownik Wydziału Gerontologii na Uniwersytecie Akdeniz, przeprowadził szeroko zakrojone badania, których celem było zebranie danych dotyczących średniej oczekiwanej długości życia w różnych regionach kraju. W efekcie prac jego zespołu udało się wskazać 10 miejscowości w Turcji, których mieszkańcy cieszą się szczególnie dobrym stanem zdrowia i długim życiem. Jeżeli planujecie przeprowadzkę do Turcji, to radzimy Wam wziąć pod uwagę następujące lokalizacje: Maçka (Trabzon), Bozdoğan (Aydın), Karaburun (İzmir), Şavşat (Artvin), Çamlıhemşin (Rize), Fethiye (Muğla), Gölköy (Ordu), Doğanşar (Sivas), Dinar (Afyon) i Kastamonu.
  • W niedzielę 30 sierpnia odbył się 29-ty wyścig pływacki przez cieśninę Dardanele, upamiętniający zwycięstwo Turcji w wojnie z Grecją w 1922 roku. 530 uczestników musiało przepłynąć dystans 5,5 km wodami cieśniny, pomiędzy plażą w Eceabat a zamkiem Çimenlik w Çanakkale. Zwyciężyła turecka pływaczka Asilay Selçuk, która pokonała tę odległość w 45 minut i 31 sekund.
  • Sytuacja na wschodzie i południowym-wschodzie Turcji staje się coraz bardziej napięta. W zeszły piątek, w wyniku zamachów przeprowadzonych przez kurdyjską PKK w miastach Tunceli i Şanlıurfa, zginąło trzech policjantów. Ponadto, w pięknym mieście Mardin, 19 osób, w tym wielu cywilów, zostało rannych wskutek rakietowego ataku na minibus policyjny. W niedzielę terroryści ostrzelali samochód policyjny w prowincji Diyarbakır, zabijając jednego policjanta, a jednego poważnie raniąc.
  • Wywiad turecki opublikował ostatnio raport, w którym wskazał 12 dystryktów na południowym-wschodzie kraju, szczególnie narażonych na zamachy terrorystyczne. Są to: Yüksekova, Cizre, Silopi, Çukurca, Nusaybin, Şemdinli, Eruh, Varto, Bulanık oraz Lice.
  • W ubiegły piątek tureckie myśliwce przeprowadziły pierwsze ataki powietrze na cele ISIS na terenie Syrii. Jest to pierwszy krok w działaniach skierowanych przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w ramach koalicji pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych. Współpraca Turcji i USA ostatnio stała się rzeczywistością, po osiągnięciu porozumienia dotyczącego zakresu działań w ramach ataków powietrznych.
  • Z powodu narastającego zagrożenia aktami terroru premier Turcji wprowadził zakaz urządzania festiwali i koncertów z okazji obchodzonego 30 sierpnia Dnia Zwycięstwa. Zamiast wydarzeń kulturalno-rozrywkowych dzień ten został w tym roku upamiętniony jedynie składaniem wieńców i uczczeniem pamięci poległych w wojnie o niepodległość kraju.

Do herbaty to cykl krótkich wpisów poświęconych aktualnościom i ciekawostkom z Turcji. Staramy się wybrać dla Was najważniejsze, najśmieszniejsze i najbardziej inspirujące newsy z tego kraju.