Do herbaty - 6 września 2015

W dzisiejszym odcinku "Do herbaty" skupimy się na wiadomościach pozytywnych oraz ciekawostkach historycznych - poznamy sylwetki trzech najbardziej innowacyjnych Turczynek roku 2015, dowiemy się, jak zmieniło się Diyarbakır od czasu wpisania jego zabytkowych murów na Listę UNESCO, przyjrzymy się niezrealizowanym planom przebudowy Stambułu w XIX wieku, a na dodatek - obejrzymy fotografie starego Stambułu.

Do herbaty - 6 wrzesień 2015

  • Magazyn Technology Review, wydawany przez Massachusetts Institute of Technology (MIT) opublikował listę "35 Innovators Under 35" (czyli "35 innowatorów poniżej 35 roku życia"). Wśród osób wyróżnionych znalazły się aż trzy młode Turczynki: Duygu Kayaman (w kategorii Filantropia), Gözde Durmuş (w kategorii Pionierzy) oraz Canan Dağdeviren (w kategorii Wynalazcy).
  • W reportażu z południowo-wschodniej Anatolii znany autor artykułów podróżniczych, Terry Richardson, zajmuje się zmianami, jakie w ostatnich latach przeszło miasto Diyarbakır. Mury obronne otaczające jego stare centrum oraz ogrody Hevsel figurują od 4 lipca 2015 roku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co prawda o tym fakcie świadczy zaledwie kilka rozwieszonych w mieście plakatów, ale w porównaniu z latami 80-tymi XX wieku zaszło tu wiele zmian. Zniknęły slumsy (czyli gecekondu) do niedawna przyklejone do słynnych murów, a zamiast nich ciągnie się pas zieleni, pojawiły się nowe ogródki herbaciane. Niestety ciągle brakuje barierek zabezpieczających przed upadkiem na udostępnianej zwiedzającym części murów.
  • W XIX wieku sułtani osmańscy planowali przeprowadzenie wielu projektów modernizacyjnych ówczesnej stolicy państwa. Miały one na celu przekształcenie Stambułu w nowoczesną, europejską metropolię. Kilka z tych projektów udało się zrealizować, ale wiele z nich pozostało jedynie na papierze. Ciekawy artykuł autorstwa Saro Daydana stanowi przegląd owych niespełnionych marzeń sułtańskich, zapoznając czytelników z ich planami oraz wizualizacjami.
  • Pozostając przy Stambule - ciekawa galeria zdjęć opublikowana w Daily Sabah przedstawia zmiany, jakie przeszedł Stambuł od przełomu XIX i XX wieku. Wśród przyciągających uwagę fotografii warto przyjrzeć się tej, na której udokumentowano oficjalną populację Stambułu w latach 60-tych XX wieku. Było to niecałe 2 miliony mieszkańców, podczas gdy obecnie miasto ma ich przeszło 14 milionów.

Do herbaty to cykl krótkich wpisów poświęconych aktualnościom i ciekawostkom z Turcji. Staramy się wybrać dla Was najważniejsze, najśmieszniejsze i najbardziej inspirujące newsy z tego kraju.

Odpowiedzi

njusy i starusy z i o Turcji...

ale zasunąłaś porcję lektury...

takie cuś zapodaje się jesienną porą, gdy słoty zaganiają do domowych pieleszy ...

a tu nie ma teraz na to czasu - ekipa TwS się nawędrowała a innym dopiero szlak jest dany ...

Porcja lektury

...będzie rosnąć, bo cykl "Do herbaty" pojawia się (w miarę) regularnie. Tymczasem zazdroszcząc Wam perspektywy tureckiego słońca będziemy niedługo podążać w kierunku południowym ;)