Do herbaty - czerwiec 2023

Do najważniejszych odkryć archeologicznych z terenu Turcji ogłoszonych w czerwcu 2023 roku należał posąg Pana z okresu rzymskiego. Został on odnaleziony podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w Parku Archeologicznym Saraçhane, gdzie znajdują się pozostałości kościoła św. Polieukta. W starożytnej mitologii greckiej Pan był bogiem dzikiej przyrody, pasterzy i stad, muzyki rustykalnej oraz towarzyszem nimf. Wyobrażano sobie, że ma tylne kończyny, nogi i rogi kozy, tak samo jak faun.

Ruiny kościoła Świętego Polieukta w Stambule
Ruiny kościoła Świętego Polieukta w Stambule

Co więcej, pod zamkiem Zerzevan, który przez wieki służył jako rzymski garnizon, a którego ruiny znajdują się w południowo-wschodniej prowincji Diyarbakır, odkryto masywne budowle. Zamek Zerzevan został zbudowany w IV wieku przez Cesarstwo Wschodniorzymskie jako baza wojskowa na starożytnym szlaku handlowym. Był używany do 639 roku, kiedy to w tamte regiony przybyli muzułmańscy Arabowie, rozpoczynając okres wojen arabsko-bizantyjskich.

Ponadto, prace wykopaliskowe prowadzone przez japońskiego archeologa w centralnej tureckiej prowincji Kırıkkale ujawniły nowe znaleziska wskazujące, że wieś Büklükale była pierwszą osadą Cymeryjczyków, starożytnego koczowniczego ludu, założoną na terenie Anatolii. Cymeryjczycy byli starożytnymi koczownikami ze wschodniego Iranu, wywodzącymi się ze stepów kaspijskich, z których część następnie wyemigrowała do Azji Zachodniej. Nie pozostawili żadnych pisemnych zapisów, a większość informacji o nich pochodzi z dokumentów asyryjskich z VIII i VII wieku p.n.e.