W grudniu 2022 roku na terenie Turcji dokonano kilku przełomowych odkryć archeologicznych. Prawdopodobnie najbardziej intrygującym z nich była licząca 11 000 lat płaskorzeźba, odkryta w pobliżu miejscowości Sayburç w południowo-wschodniej prowincji Şanlıurfa, przedstawiająca dwoje ludzi, byka i dwa lamparty. Stanowi ona najwcześniejsze znane przedstawienie sceny narracyjnej i odzwierciedla relacje między ludźmi a światem przyrody, który ich otaczał podczas przechodzenia na osiadły tryb życia. Jeszcze starsze ślady działalności człowieka odkryto podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych w jaskini Gedikkaya w prowincji Bilecik. W liczącym 16 500 lat jamie wotywnym odkryto tam kamienną figurkę należącą do okresu epipaleolitu, czyli fazy przejściowej od epoki paleolitu do neolitu.
Z historii nieco nowszej, chociaż ciągle starożytnej, ciekawe doniesienie napłynęło ze wschodniej prowincji Van. Tegoroczne wykopaliska na terenie zamku urartiańskiego odkryły drugą świątynię króla o imieniu Menua oraz komorowy grobowiec. Dalej na północ, w pobliżu ruin Ani, odkryto parę złotych kolczyków w kształcie rysia.
W zachodniej Turcji archeolodzy odkryli rzadkie rzeźby starożytnych greckich bogów na terenie antycznego miasta Aizanoi w prowincji Kütahya. Rzeźby znalezione w tym miejscu przedstawiają Erosa, Dionizosa i Herkulesa.
Prace renowacyjne przeprowadzone w zeszłym miesiącu obejmowały dziesięć historycznych mostów osmańskich w prowincji Bitlis. Być może jeszcze bardziej imponujący projekt renowacji został ukończony w starożytnym mieście Kibyra w prowincji Burdur w południowo-zachodniej Turcji. Tam, dzięki odbudowie, licząca około 2000 lat monumentalna fontanna znów zacznie zapewniać dostawy świeżej wody. Niestety, pojawiły się też smutne wieści, gdyż urzędnicy ds. turystyki twierdzą, że bazylika w starożytnym mieście Hierapolis, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, grozi zawaleniem.
- Blog - Iza
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz