Do herbaty - wrzesień 2023

Bez wątpienia najciekawszym wydarzeniem w dziedzinie historii i kultury ziem tureckich we wrześniu 2023 było ogłoszenie przez UNESCO wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa dwóch nowych pozycji z terenu Turcji. To zaszczytne wyróżnienie zostało przyznane stanowisku archeologicznemu Gordion, położonemu w pobliżu Ankary, oraz pięciu drewnianym meczetom z okresu średniowiecza, położonym w różnych lokalizacjach na terenie Anatolii.

Naczynie w kształcie gęsi, znalezione w Gordionie, obecnie wystawione w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze
Naczynie w kształcie gęsi, znalezione w Gordionie, obecnie wystawione w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze

Gordion kojarzy się głównie z opowieściami o królu Midasie oraz z węzłem gordyjskim, który miał przeciąć Aleksander Wielki. Gordion to także ważne stanowisko archeologiczne, położone na otwartym terenie w dystrykcie Polatlı w środkowej prowincji Ankara. Na miejscu znajdują się pozostałości starożytnej stolicy Frygii, niezależnego królestwa z epoki żelaza. Frygowie byli ludem indoeuropejskim, który żył w środkowo-zachodniej Anatolii w starożytności i rozwinął zaawansowaną kulturę. Ze skromnych początków plemiennych w VIII wieku p.n.e. powstało państwo Frygia ze stolicą w Gordionie. To królestwo z VIII i VII wieku p.n.e., rządzone przez królów naprzemiennie zwanych Midas i Gordias, utrzymywało bliskie kontakty handlowe z Grekami na zachodzie i sąsiadami na wschodzie.

Akropl Gordionu
Akropl Gordionu

Pięć meczetów zbudowanych w Anatolii od końca XIII do połowy XIV wieku, wpisanych na Listę UNESCO, znajduje się w pięciu różnych prowincjach dzisiejszej Turcji. Te meczety mają zewnętrzną część zbudowaną z muru i wiele rzędów drewnianych kolumn wewnętrznych, które podtrzymują płaski drewniany sufit i dach. Na uwagę zasługują także mistrzowsko wykonane rzeźbienia w drewnie oraz wyroby rękodzielnicze użyte w wyposażeniu tych meczetów. Te niezwykłe budynki to:

Meczet Eşrefoğlu w Beyşehir
Meczet Eşrefoğlu w Beyşehir