Wszystkie drogowe przejścia graniczne w zachodniej części Turcji położone są w jej europejskiej części czyli Tracji. Turcja graniczy tu z Bułgarią oraz Grecją. Ponieważ oba te kraje należą do Unii Europejskiej, ich przekroczenie oznacza jednocześnie wjazd/wyjazd z terenu Wspólnoty. Wiąża się z tym skrupulatne kontrole dokumentów oraz częste inspekcje bagażu. Na teren Turcji od strony zachodniej wjechać można samochodem korzystając z trzech przejść na granicy z Bułgarią oraz dwóch przejść na granicy z Grecją.
Niezbędne dokumenty i formalności
Aby bez problemu wjechać samochodem na teren Turcji należy mieć przy sobie następujące dokumenty:
- paszporty wszystkich pasażerów, posiadające ważność co najmniej 6 miesięcy w momencie wjazdu do Turcji,
- dowód rejestracyjny pojazdu,
- ubezpieczenie OC pojazdu oraz Zieloną Kartę.
W przypadku użytkowania pojazdu wypożyczonego lub w leasingu należy mieć przy sobie dokument wystawiony przez właściciela samochodu, potwierdzający fakt użyczenia i dane użyczającego, potwierdzony notarialnie. Ten dokument należy przetłumaczyć na język turecki u tłumacza przysięgłego, uznawanego przez Ambasadę Turcji w Warszawie, a następnie poświadczyć w Ambasadzie. Co prawda procedura wydaje się być skomplikowana i czasochłonna, ale według oficjalnych informacji bez tak przygotowanych dokumentów wjazd na terytorium Turcji samochodem, którego właścicielem jest ktoś inny, jest niemożliwy.
Ambasada Turcji w Warszawie mieści się przy ulicy Malczewskiego 32, w sprawach konsularnych możliwy jest kontakt telefoniczny pod numerem +48 22 854 61 11, w godzinach od 14:00 do 16:30.
Na granicy należy kupić wizy turystycznej dla wszystkich pasażerów, niezależnie od ich wieku. W 2014 roku koszt takiej wizy (zakupionej na przejściu granicznym) wynosi 30 dolarów amerykańskich lub 25 euro. Płatność za wizę przyjmowana jest wyłącznie w gotówce, najlepiej mieć odliczoną kwotę i unikać bilonu. Ważność wizy turystycznej wynosi 90 dni w skali 180 dni. Oznacza to, że uprawnia ona do pobytu na terenie Turcji przez około 3 miesiące w okresie pół roku. Wiza uprawnia do wielokrotnego przekraczania granicy tureckiej, więc przy kilku pobytach, których łączny okres trwania nie przekracza 90 dni, nie istnieje konieczność kupowania kolejnej wizy.
Możliwe jest również zakupienie tureckiej wizy turystycznej przed wyjazdem z Polski, dzięki elektronicznemu systemowi e-Visa. Wówczas wiza jest tańsza, bowiem kosztuje 20 dolarów amerykańskich.
Fakt wjazdu samochodem jest odnotowany w paszporcie jego właściciela oraz w systemie komputerowym. Osoba, która posiada taką adnotację w paszporcie nie może opuścić granic Turcji bez przypisanego jej samochodu, co oznacza, że nie może uczestniczyć np. w wycieczce promowej na wyspy greckie, o ile samochód chce zostawić w Turcji.
Przy pobycie wakacyjnym w Turcji wystarczającym dokumentem uprawniającym do prowadzenia pojazdu jest polskie prawo jazdy, nie istnieje konieczność posiadania międzynarodowego prawa jazdy.
Uwaga: dochodzą do nas czasami informacje o osobach, którym udało się wjechać do Turcji bez spełnienia wszystkich wyżej wymienionych wymagań (np. z krótkim terminem ważności paszportu lub bez potwierdzonych przez Ambasadę dokumentów dotyczących użyczenia samochodu). Aby jednak uniknąć niepotrzebnego rozczarowania i problemów, zalecamy dostosowanie się do wszystkich podanych informacji.
Przejścia drogowe z Bułgarią
Kapıkule - Kapitan Andreevo
Największe przejście graniczne z Bułgarią znajduje się w Kapıkule po stronie tureckiej, które sąsiaduje z bułgarską miejscowością Kapitan Andreevo. Z powodu jego położenia na międzynarodowej trasie E80, łączącej Europę z Azją (a dokładnie Portugalię z Iranem), jest to najczęściej wybierane przejście graniczne. Wiążą się z tym pojawiające się okresowo ogromne korki drogowe, a czas oczekiwania na przekroczenie granicy może się znacznie wydłużać.
Według źródeł tureckich przejście w Kapıkule jest najbardziej obciążonym lądowym przejściem granicznym w Europie (i drugim na świecie). Rocznie granicę w tym punkcie przekracza około 4 miliony podróżnych i 400 tysięcy pojazdów. Nawet biorąc poprawkę na turecką skłonność do przesady, trzeba przyznać, że ruch bywa tam ogromny: ciężarówki stoją w wielokilometrowych kolejkach, a czasami zdarza się, że samochody osobowe kompletnie blokują cały teren przejścia.
Największe natężenie ruchu na przejściu Kapıkule odnotowywane jest w okresie wakacji letnich (lipiec-sierpień) oraz w okresie najważniejszych świąt religijnych obchodzonych w Turcji czyli Ramazan Bayramı (Şeker Bayramı) oraz Kurban Bayramı. Ponieważ są to święta ruchome, należy przed wyprawą sprawdzić, kiedy przypadają w danym roku. Można w tym celu wykorzystać np. działający na naszym portalu Kalendarz świąt obchodzonych w Turcji. Jeżeli planuje się przekroczenie granicy we wspomnianych okresach, warto rozważyć przejazd przez istniejące przejścia alternatywne, opisane poniżej, nawet kosztem nadrobienia nieco drogi.
Oficjalnie przejście w Kapıkule jest przejściem samochodowym, co oznacza, że nie obsługuje ruchu pieszego. W 2013 roku byliśmy jednak świadkami sytuacji, gdy kilka osób z bułgarskimi paszportami przechodziła na piechotę kolejne punkty odprawy granicznej. Osobom niezmotoryzowanym zaleca się wynajęcie taksówki lub znalezienie życzliwego kierowcy, który zgodzi się przewieźć je przez granicę.
Uwaga: w przypadku sytuacji odwrotnej, tj. kiedy zostaniemy poproszeni o taką przysługę, warto pamiętać, że odpowiedzialność za przewożone samochodem przedmioty spoczywa na kierowcy pojazdu. Zdarzyło nam się również zostać poproszonym o przewóz przez granicę cudzych zakupów wolnocłowych - naszym zdaniem lepiej unikać takich sytuacji!
W strefie międzygranicznej na przejściu Kapıkule stoi nowoczesny budynek, w którym oprócz biur celników i straży granicznej, znajduje się kilka sklepów wolnocłowych, restauracja, toalety (niestety płatne), placówki banków itd.
Odległość z Edirne do przejścia w Kapıkule wynosi 18 km. Pierwszą większą miejscowością po stronie bułgarskiej jest Swilengrad, oddalony od granicy o 14 km. Przejście w Kapıkule wykorzystywane jest najczęściej przez podróżnych jadących w kierunku Sofii i dalej, do Europy zachodniej.
W Kapıkule znajduje się również kolejowe przejście graniczne. Przekraczają je pociągi kursujące z Turcji (ze Stambułu przez Edirne) do Bułgarii i Rumunii. Od marca 2012 roku do chwili obecnej (sierpień 2013), z powodu remontu linii kolejowej, odcinek ze stambulskiej stacji Sirkeci do Kapıkule obsługuje autokarowa komunikacja zastępcza.
Hamzabeyli - Lesovo
To drogowe przejście graniczne z Bułgarią, położone przy wiosce Hamzabeyli (dystrykt Lalapaşa), jest najnowsze z trzech obecnie działających. Otwarte zostało 2006 roku, z powodu coraz większego natężenia ruchu samochodowego pomiędzy Bułgarią a Turcją. Po stronie bułgarskiej przejście nazywa się Lesovo. Przejście w Hamzabeyli wykorzystywane jest głównie przez ruch ciężarowy, ale można je również przekroczyć samochodem osobowym, ponieważ posiada 4 stanowiska odprawy ruchu pasażerskiego.
Przejście graniczne w Hamzabeyli jest najrzadziej wykorzystywane i dlatego też najmniej zatłoczone. Powodem jest jego lokalizacja w oddaleniu od głównych szlaków komunikacyjnych przebiegających przez europejską część Turcji dalej w kierunku Bałkanów.
Do przejścia w Hamzabeyli prowadzi droga D535 z Edirne przez Lalapaşa, a po stronie bułgarskiej dochodzi do niego droga nr 7, wiodąca dalej przez centralną Bułgarię (przez Elhovo i Szumen) do Silistry na granicy z Rumunią. Odległość do Hamzabeyli z Edirne wynosi 42 km, a do pierwszego znaczącego miasteczka po stronie bułgarskiej - Elhova - 28 km.
Na terenie przejścia działa sklep wolnocłowy, placówka banku, agencja ubezpieczeniowa oraz restauracja.
Dereköy - Malko Tarnovo
Najdalej na wschód położone przejście drogowe pomiędzy Turcją a Bułgarią znajduje się niedaleko wsi Dereköy (dystrykt Kırklareli). Działa ono od 1970 roku, ale przez podróżnych wybierane jest zdecydowanie rzadziej niż Kapıkule. Po stronie bułgarskiej nazywane jest Malko Tarnovo, od położonego niedaleko miasteczka.
Na przekroczenie granicy bułgarsko-tureckiej w Dereköy decydują się podróżni, których trasa przejazdu prowadzi wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, do Burgas lub Warny. Można również wybrać tą trasę w okresach wzmożonego ruchu na przejściu w Kapıkule, zyskując okazję odwiedzenia bułgarskich kurortów oraz dalszego przejazdu do Polski przez Rumunię, zamiast przez Serbię. Opcja ta jest bardzo ciekawa, ale niestety znacznie wolniejsza od serbskiej alternatywy. Tuż wyjeździe z terytorium Turcji jakość nawierzchni gwałtownie spada i taki stan utrzymuje się na długich odcinkach w Bułgarii i Rumunii.
Do przejścia w Dereköy prowadzi trasa E87/D555, odchodząca na północ od autostrady Stambuł-Edirne w okolicach miasta Babaeski. Ostatnim znaczącym miastem po stronie tureckiej jest Kırklareli, z którego do przejścia granicznego trzeba przejechać jeszcze 41 km. Pierwsze duże miasto po stronie bułgarskiej to Burgas, oddalone od granicy o 83 km.
Przejście Dereköy położone jest w lesie, ruch pasażerski bywa na nim zazwyczaj minimalny, a kontrole celne przeprowadzane są, według naszych doświadczeń, z mniejszą starannością. Pewną uciążliwością może okazać się szukanie odpowiedniego urzędnika lub celnika, który właśnie udał się na herbatę lub jest zajęty innymi ważnymi sprawami.
Przejścia drogowe z Grecją
Pazarkule - Kastanies
Najbliżej Edirne położone przejście graniczne znajduje się w Pazarkule na granicy turecko-greckiej. W okresie wzmożonego ruchu pomiędzy Turcją a Europą zachodnią przejście Pazarkule stanowi dogodną alternatywę dla oblężonego przejścia z Bułgarią w Kapıkule.
Przejście położone jest w granicach Karaağaç, podmiejskiej dzielnicy Edirne. Od centrum Edirne dzieli je odległość zaledwie 8 km. Po stronie greckiej najbliższa miejscowość to Kastanies, położone 3 km od granicy.
Od strony tureckiej dojazd do przejścia Pazarkule prowadzi odnogą trasy D100, która odchodzi od głównej trasy D100 (ze Stambułu do Kapıkule) w pobliżu centrum Edirne. Po stronie greckiej droga prowadzi przez Kastanies i dochodzi do trasy E85 (z południa z okolic greckiego miasta Aleksandropolis na północny-zachód do granicy grecko-bułgarskiej w okolicach Swilengradu).
İpsala - Kipi
Drugie przejście drogowe z Grecją znajduje się na południu Tracji, w sąsiedztwie tureckiego miasteczka İpsala. Po stronie greckiej najbliższa wieś to Kipi. Z powodu swojej lokalizacji na głównej trasie transferowej z Grecji do Turcji, jest to przejście częściej wykorzystywane niż alternatywne w Pazarkule.
Przekroczenie granicy w İpsali rekomendowane jest podróżnikom, którzy przemieszczają się z Grecji do Turcji, w kierunku Stambułu i planują ominąć Edirne. Od strony greckiej do przejścia prowadzi trasa E90 z położonego na zachodzie kraju, nad Morzem Jońskim miasta Igumenitsa przez Janinę (Ioannina), Saloniki, Kavalę i Aleksandropolis.
Od strony tureckiej do przejścia granicznego w İpsali prowadzi trasa E84 (D110), prowadząca z okolic Stambułu na zachód, wzdłuż wybrzeża Morza Marmara do Tekirdağ i dalej, oddalając się od morza, przez miasta Malkara i Keşan do granicy z Grecją.
Z przejścia granicznego İpsala - Kipi korzystają autokary przewożące podróżnych z Aten, przez Saloniki i Aleksandropolis do Tekirdağ i Stambułu. Na przejściu działa sklep wolnocłowy.
Uzunköprü
Pomiędzy przejściami Pazarkule i İpsala położone jest kolejowe przejście między Turcją a Grecją w Uzunköprü. Jego przekroczenie jest obecnie niemożliwe, ponieważ w lutym 2011 roku z powodu kryzysu ekonomicznego rząd grecki zlikwidował wszystkie międzynarodowe połączenia kolejowe.
Odpowiedzi
Czy w strefie bezcłowej można
Wysłane przez lukroman w
Czy w strefie bezcłowej można kupić HGS?
Tego nie wiemy...
Wysłane przez Iza w
czy mozna kupic HGS
Wysłane przez richard (niezweryfikowany) w
mozna, ale trzeba zaplacic TRL. Wymiana jest mozliwa w placowce bankowej.Urzednik zdziera jednak bandycka prowizje ( przy wymianie 400 euro potracono mi 25 euro comision). Pozniej trzeba wypelnic stosowna ankiete i ustawic sie w kolejce do kolejnego okienka. Operacja - nawet jak jest tylko kilku pacjentow - zajmuje circa pol godziny. Winietke najlepiej nalepic na szybie pod usterki, bo wówczas lepiej reagują czytniki na bramkach.
czy mozna kupic HGS
Wysłane przez richard (niezweryfikowany) w
Oczywiscie powinno byc nalepic pod lusterkiem wstecznym na przedniej szybie (a nie idiotycznie "pod usterkiem" jak stoi powyzej... :-). Za winietke zaplacilem 50 TRL, spokojnie wystarczylo na przejazd osobowka z Edirne do Selczuk przez Izmir i pozniej z Denizly do Stambului dalej do granicy
Instrukcja naklejania
Wysłane przez Iza w
przejście graniczne - Dereköy / Malko Tarnovo...
Wysłane przez jacky6 w
jest godne polecenia nie tylko dlatego, że można skorzystać z opcji przejazdu wzdłuż Morza Czarnego w BG i Romkowie...
ale też z tytułu bardzo sympatycznej możebności zanocowania i zrelaksowania się w Małko Tyrnovo...
niestety detale noclegowe zamieściłem na innym a tutaj nie reklamowanym forum...
http://voyageforum.pl/threads/3248-Bułgarskie-migawki-z-wojażu-jacky-maryla-AD-2012...
Może komuś przyda się
Wysłane przez ewelinalucy w
Może komuś przyda się informacja, że granicę w Kapikule bez problemu da się pokonać pieszo. Robiłam to 4 razy i nigdy nie było problemów, jedynie pytania: a gdzie samochód? :D