Eminönü

Wszystkie drogi w Istanbule prowadzą do Eminönü. Ta dzielnica miasta zajmuje wschodnią część półwyspu, który w XV wieku mieścił cały Konstantynopol. To tutaj znajdują się najsłynniejsze i najbardziej rozreklamowane zabytki Istanbulu: Aya Sofia, Błękitny Meczet i Pałac Topkapı.

Jako niezależna dzielnica miasta Eminönü funkcjonowało w latach 1928-2009, jednakże ze względu na stosunkowo niewielką i stale spadającą liczbę stałych mieszkańców zostało z powrotem włączone w obszar administracyjny Fatihu. Tak więc z administracyjnego punktu widzenia Eminönü jest od 2009 roku częścią dzielnicy Fatih, jednakże ze względu na swoje znaczenie historyczne oraz zagęszczenie zabytków zasługuje na oddzielny artykuł.

Dowiedz się więcej o Fatihu.

Dodatkowo zadanie zorientowania się w nazewnictwie tej części Istanbulu komplikuje fakt, że obszar położony w sercu Eminönü bywa często nazywany, zarówno przez podróżników, jak i mieszkańców miasta, Sultanahmet. Chcąc być precyzyjnym Sultanahmet to słynny Hipodrom (czyli po turecku Sultanahmet Meydanı lub At Meydanı). Często nazwą tą obejmuje się jednakże całą historyczną dzielnicę Eminönü.

Przeczytaj więcej o całym Istanbule.