Emrah

Jadąc dzisiaj samochodem słuchałam sobie, a jakżeby inaczej, składanki z największymi tureckimi przebojami muzyki pop. Po moim nieodmiennie ulubionym kawałku Mustafy Sandala Araba przyszła kolej na Emraha i jego hit Narin Yarim (pl. Delikatna Połówka). W tym momencie uświadomiłam sobie, że jeszcze nie pisaliśmy o tym wykonawcy. Czas więc nadrobić zaległości.

Emrah, a dokładniej Emrah İpek, to artysta, który zadebiutował bardzo młodo: w 1984 roku, w wieku 13 lat, wydał swój pierwszy album Ağam Ağam (pl. Mój Kapitanie, Mój Kapitanie). W tym samym czasie wystąpił w głównej roli w filmie Zavallılar (pl. Biedny). Od tego czasu znany był w Turcji jako 'Mały Emrah'. W następnym roku wydał kolejne dwa albumy, a następnie, rok po roku, dalsze dwa. Album Ayrılamam (pl. Nie mogę odejść) z 1987 roku sprzedał się w 2,5 milionach egzemplarzy, co umieściło Emraha na szczycie najlepiej sprzedających się wykonawców w Turcji.

Muzyka pochodzącego z Ergani w prowincji Diyarbakır wykonawcy, to mieszanina stylu pop oraz arabesk - tureckiej odmiany muzyki inspirowanej nutą arabską oraz bizantyjską. Powodzenie tego połączenia dwóch odmiennych tradycji muzycznych zostało potwierdzone w 1994 roku, kiedy to podczas występu Emraha na stadionie zgromadziło się przeszło 50 tysięcy fanów - był to wówczas krajowy rekord popularności gwiazdy muzycznej.

Do tej pory Emrah wydał 22 albumy z muzyką, wystąpił w 18 filmach kinowych oraz 4 telewizyjnych, jak również w 8 serialach. Artysta pragnie dawać pozytywny przykład młodemu pokoleniu, dlatego stroni od wszelkich używek.