Erciyes

Region: 

Współrzędne GPS: 38.526501, 35.446400

Góra Erciyes (tr. Erciyes Dağı) zawdzięcza swoją nazwę starogreckiemu słowu Argaeos. Jest stratowulkanem położonym około 25 km na południe od tureckiego miasta Kayseri. Wysoka ma 3916 góra jest najwyższym szczytem Centralnej Anatolii i uznawana bywa za najwyższe wzniesienie pasma górskiego Anty-Taurus - północno-wschodniego przedłużenia gór Taurus.

Erciyes

Masyw wulkanu zajmuje powierzchnię 1300 km kwadratowych. Jego formowanie rozpoczęło się 900 tysięcy lat temu.

Erciyes

Ostatnia odnotowana aktywność wulkaniczna góry Erciyes miała miejsce w 253 roku p.n.e. O wulkanie wypowiadał się m.in. Strabon, pisząc, że jego szczyt zawsze pokrywa śnieg, a nieliczni śmiałkowie, którzy wspięli się na wierzchołek mogli w pogodny dzień ujrzeć Morze Czarne na północy i Morze Śródziemne na południu. Historycznie pierwszym znanym zdobywcą góry był w 1837 roku William Hamilton. Zastał on w szczytowych partiach wulkanu napisy i symbole naskalne sugerujące, że nie był on pierwszym zdobywcą góry.

Erciyes

W pobliżu szczytu znajdują się dwie jaskinie, a w jednej z nich odkryto ślady obecności ludzkiej. Przypuszcza się, że mnisi wchodzili wielokrotnie na szczyt góry.

Obecnie w sezonie letnim wulkan jest celem pieszych wypraw, a w zimie - ośrodkiem narciarskim. Najlepsze warunki do wędrówek pieszych panują na górze od początku maja do początku lipca, a dogodne warunki do uprawiania sportów zimowych zastać można w okresie od połowy lutego do połowy kwietnia.

Erciyes

Jeżeli planujecie pieszą wspinaczkę na szczyt Erciyes, warto skorzystać z wyciągu krzesełkowego, który dowozi turystów na wysokość 2150 metrów. Dalsza wędrówka wraz z zejściem do podnóży góry może zająć około 8 godzin.

Erciyes

Samochodem można dojechać na przełęcz przy której znajduje się dolna stacja wyciągu krzesełkowego (Erciyes Kayak Merkez - czynne wyłącznie zimą - stan z 2005 r.) z Kayseri około 15 minut jazdy. Dalej pieszo. Na wejście należy zarezerwować około 4-5 godzin.

Erciyes

Najpopularniejsza trasa na szczyt prowadzi początkowo wzdłuż wyciągu, potem południową stroną krateru. Końcowy odcinek podejścia wymaga pokonania eksponowanego trawersu skalnej turni. Przejście po płacie zlodowaciałego śniegu - wskazana psychiczna odporność na "luft" pod nogami i wyposażenie w raki na butach.

Zdjęcia oraz opis wejścia na szczyt góry dostarczył nam użytkownik Iudex.

Odpowiedzi

Widok z Erciyesa

Ze szczytu Erciyesa jeśli spojrzeć na płn. to Czarne Morze, a na płd. Śródziemne nie tak jak w tekście :), a żeby to Czarne na płn. dojrzeć to trzeba by mieć cholernie dobre oko.

Wyciąg krzesełkowy o którym mowa w tekście jest dwuodcinkowy. Drugi odcinek poza sezonem zimowym chodzi rzadko lub wcale. Więc dojazd do wys 2100 m. nie jest oczywisty. Droga na szczyt w początku maja na pewno zajmie więcej niż 5 h (normalnym turystycznym tempem) bo na grani którą należy podążać (w lewo i po łuku za najwyższą, ostatnią stacja kolejki) zalega jeszcze sporo śniegu. Pogoda o tej porze roku bardzo stabilna - tj. wczesnym popołudniem zaczyna się chmurzyć i może dochodzić do gwałtownych burz. Powietrze jest już nagrzane i woda z ogrzewanego słońcem śniegu (topnienie i parowanie) powoduje szybkie powstawanie chmur,  im później (czerwiec) i mniej śniegu tym pogoda lepsza przez cały dzień. Super jest we wrześniu i październiku.

Dobre miejsce do biwaku - ponad ostatnią stacją kolejki - wewn. krateru. Można podjechać krzesełkiem i skrócić drogę wnoszenia biwakowych gratów.

Na dole sporo miejsc noclegowych w dużym schronisku.

Erciyes jest piękną i efektowna górą, jeśli jesteście w Kapadocji - odpuśćcie jeden dzień w dolinach wokół Goreme i w 2 h dojedźcie do Kayseri i na przeł. pod Erciyesem.

Rzadko tu zaglądam, więc po więcej informacji piszcie na prywatnego maila, również w spr in. wulkanów Kapadocji (Hasan Dagi, Melendiz Dagi) albo Agri Dagi. mifoldezoo@gmail.com