Góry Beşparmak

Region: 

Współrzędne GPS: 37.492901, 27.624500

W wodach jeziora Bafa przegląda się pasmo górskie Beşparmak Dağları (czyli Gór Pięciopalczastych). Na stokach górskich rośnie 20 gatunków orchidei i innych endemitów, a w lasach porastających okoliczne góry żyją dziki, lisy, jeże i borsuki. Pasmo Beşparmak jest uważane za jedno z najświętszych miejsc w całej Anatolii, a jego najwyższy szczyt, Tekerlek (o wysokości 1353 metrów n.p.m), od czasów prehistorycznych był miejscem kultu religijnego.

Góry Beşparmak

Góry Beşparmak ciągną się na odcinku około 35 kilometrów, a ich pasmo ma od 5 do 10 kilometrów szerokości. Nazwa pasma pochodzi od pięciu głównych szczytów pasma, które przywodzą na myśl pięć palców jednej dłoni.

W okresie antycznym to pasmo górskie znane było jako Latmus i pojawiło się w mitologii greckiej jako miejsce, gdzie bogini Selene spotkała pasterza Endymiona. Według niektórych wersji tego mitu to właśnie w tych górach znajduje się jaskinia, w której leży pogrążony w wieczystym śnie, wywołanym przez zakochaną boginię, Endymion.

Góry Beşparmak

Historia osadnictwa w górach Beşparmak sięga, według Anneliese Peschlow z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego, co najmniej 6000 lat p.n.e. W 1994 roku badaczka ta odkryła zlokalizowane w górach jaskinie, których ściany pokryte są malowidłami z tego okresu prehistorii. Malowidła te, w kolorze czerwonym, przedstawiają głównie wydarzenia społeczne i ceremonie religijne. Ciekawostkę stanowią podobizny smoków, wskazujące ta kult tych mitycznych bestii. W przeciwieństwie do malowideł naskalnych z Europy zachodniej, te z Beşparmak nie przedstawiają wielu zwierząt i scen polowania, ale koncentrują się na życiu religijnym i duchowym, przedstawiając postacie ludzkie w kontekście społecznym. Do chwili obecnej udało się zidentyfikować około 170 takich malowideł, a oprócz nich - ślady osadnictwa ludzkiego, trwającego nieprzerwanie od prehistorii do średniowiecza.

W okresie bizantyjskim pasmo górskie stało się ważnym ośrodkiem monastycyzmu. Najstarsze klasztory zostały założone przez mnichów z półwyspu Synaj, uchodzących w VII wieku n.e. przed najeźdźcami muzułmańskimi. W X wieku w górach działały trzy klasztory, a w 1222 roku było ich już aż jedenaście. Mityczny Endymion został w tym okresie uznany za świętego chrześcijańskiego, a jego rzekomy grobowiec przyciągał w góry Beşparmak licznych pielgrzymów. Najsłynniejszym zakonnikiem związanym z regionem gór Beşparmak był Józef Hymnograf, założyciel szkoły śpiewu sakralnego i autor około trzystu hymnów i pieśni liturgicznych. Około 850 roku założył on w tej okolicy klasztor, którego ruiny można oglądać po dziś dzień. Pod koniec XIII wieku wspólnoty zakonne zaczęły podupadać, nękane przez najeźdźców tureckich, a w XIV wieku wszystkie klasztory zostały zamknięte.

Góry Beşparmak

Informacje praktyczne

W sezonie wiosennym i jesiennym mieszkańcy wsi położonych nad jeziorem Bafa organizują dla osób chętnych wycieczki trekkingowe w górach Beşparmak, trwające od jednego dnia do tygodnia. Zaleca się skorzystanie z usług lokalnego przewodnika, ponieważ w górach nie ma dobrze oznaczonych tras wędrownych, a o zgubienie się wśród ogromnych głazów nie jest trudno. Zawsze przed wyruszeniem na wędrówkę należy zaopatrzyć się w zapas wody pitnej.

Góry Beşparmak

Dojazd

Aby odwiedzić góry Beşparmak należy dojechać do Heraklei Latmijskiej, a w dalszą drogę wybrać się na piechotę.

Góry Beşparmak

Powiązane artykuły: 

Odpowiedzi

Kolejny cel...

...widzę przed sobą. Może kiedyś się uda zrealizować, choć namierzyłem tu tylko jeden wodospad. Dzięki wielkie.