Gaziantep

Współrzędne GPS: 37.055176, 37.353516

Region: 

Gaziantep to metropolia w południowo-wschodniej Turcji, którą zamieszkuje przeszło milion osób, co czyni ją pod względem wielkości szóstym miastem w kraju. W całej Anatolii słynie głównie za sprawą baklawy, czyli bardzo słodkiego przysmaku wytwarzanego z dodatkiem pistacji.

Centrum Gaziantepu


Najstarsze miasto na świecie?

Jednakże Gaziantep to nie tylko baklawa. Miasto to jest obecnie uważane przez historyków za jedną z najstarszych nieprzerwanie zamieszkałych osad na świecie, założoną około 3650 roku p.n.e., starszą od Tebów, Jerycha czy Jeruzalem, o Atenach nie wspominając. Oczywiście, jak to zwykle bywa w archeologii, teza ta jest podważana przez innych specjalistów, którzy twierdzą, że Gaziantep został założony "zaledwie" tysiąc lat przed naszą erą...

Powrót do spisu treści

Nieco historii

Prowincja Gaziantep jest jedną z najlepiej rozwiniętych w obszarze południowo-wschodniej Anatolii, w dodatku już od czasów hetyckich. W okresie hellenistycznym miasto nazywało się Antiochia ad Taurum, czyli Antiochia w Górach Taurus. W czasach bizantyjskich wzniesiono na wzgórzu fortecę i cytadelę. 

W VII wieku n.e. region został podbity przez Arabów, którzy pozostali tu do X wieku, kiedy to Gaziantep został odbity przez Bizantyjczyków. Jednakże nie cieszyli się oni miastem przez długi czas - w 1067 roku zostało ono zdobyte przez Turków Seldżuckich. Po tej dacie następuje seria krucjat i podbojów, w trakcie której Gaziantep znajdował się w rękach krzyżowców jako część Hrabstwa Edessy, ponownie pod kontrolą Seldżuków w granicach Sułtanatu Rum, był okupowany przez królów Małej Armenii. Wielokrotnie kontrolę nad Gaziantepem zdobywali i tracili Ilchanidzi - dynastia pochodzenia mongolskiego oraz Ajjubidzi - sunnicka dynastia pochodzenia kurdyjskiego. 

Stabilizacja nastała wreszcie w roku 1516, kiedy to po bitwie pod Marj Dabiq miasto zdobyli Turcy Osmańscy w osobie Selima I Groźnego.

W czasach nowożytnych najbardziej znaczącym wydarzeniem w historii miasta była okupacja przez siły francuskie w 1920 roku. Z racji bohaterskiej obrony miasta zyskało ono przydomek Gazi, który został dodany do historycznej nazwy Antep.

Gaziantep czy Antep? Przeczytaj więcej o zamieszaniu w nazwach tureckich.


Powrót do spisu treści

Współczesność

Obecnie odwiedzając Gaziantep trudno jest odnieść wrażenie, że przybywa się do miasta tak doświadczonego przez historię. Na pierwszy rzut oka to nowoczesna metropolia, tłoczna i hałaśliwa. Być może niektórym przypadnie do gustu, ale najprawdopodobniej nie będzie to łatwa miłość...

Czy Gaziantep to "Barcelona Orientu"? Przeczytajcie moje wspomnienie z Gaziantepu.


Powrót do spisu treści

Co warto zobaczyć: 

W Gaziantepie można odwiedzić wznoszącą się nad miastem cytadelę (kale), pochodzącą podobno z czasów rzymskich, odrestaurowaną za cesarza bizantyjskiego Justyniana w VI wieku n.e., a następnie przebudowaną przez Seldżuków w XII i XIII wieku. Wstęp do cytadeli jest darmowy.

Forteca górująca nad miastem

Kolejnym, prawdopodobnie najważniejszym punktem zwiedzania Gaziantepu, powinno być Muzeum Miejskie, którego zbiory zawierają jedną z najwspanialszych kolekcji rzymskich mozaik, odkopanych w Belkıs-Zeugma i w ten sposób ocalonych przed zalaniem przez wody Eufratu, spiętrzone tamą Birecik - elementem projektu GAP.

Kopia mozaik z Zeugmy w centrum Gaziantepu

Przeczytaj więcej o projekcie GAP.

Jak dotrzeć?: 

Autokarem z większości miast tureckich, w tym z Istanbulu (17 godzin), Ankary (10 godzin), Antalyi (15 godzin), Diyarbakır (5 godzin) i Şanlıurfy (2 godziny).

Nowoczesny dworzec autokarowy znajduje się około 6 kilometrów od centrum miasta, a połączenia lokalne zapewniane są przez dolmusze.

Dworzec autokarowy w Gaziantepie

Większość przewodników twierdzi, że do Gaziantepu można dojechać pociągiem, niestety w 2008 roku kursujący na trasie z Istanbulu przez Adanę i Konyę Toros Ekspresi był zawieszony i nie wiadomo było czy i kiedy połączenie to zostanie wznowione...

Jeżeli chcecie sprawdzić osobiście, czy z Gaziantepu kursują pociągi, możecie wybrać się na pięknie odremontowany dworzec kolejowy, który położony jest w spacerowej odległości od centrum Gaziantepu, przy Görenlek Sökak.

Dlaczego nie wyjechaliśmy pociągiem z Gaziantepu? Przeczytaj opowieść o przygodach podróżników, którzy jeździli turecką koleją.

Odpowiedzi

gaziantep najpiekniejsze miasto

jak super, ze ktos opisuje Gaziantep, zwykle podroznicy omijaja je szerokim łukiem. To co pisze francuz z Lonely Planet wogole mnie nie przekonuje, ale znam Antep dosc dobrze i wiem, ze warto tam pojechac, chocby do najlepszego Hamamu w Turcji, najlepszej Baklawy, Lahmacuna etc. :P

Właśnie jestem w

Właśnie jestem w Gaziantep! Tutaj jest więcej zabytków niż w całej Polsce! Poezja, raj dla historyków! Polecam! BP