Grobowiec sułtana Ahmeda I w Stambule

Współrzędne GPS: 41.006500, 28.977301

Położenie w mieście: 

Grobowiec sułtana Ahmeda I znajduje się w Istanbule, tuż przy Błękitnym Meczecie, którego fundatorem był właśnie sułtan Ahmed. Wyłożone kaflami wnętrze mieści w sobie nie tylko grobowiec samego sułtana, ale również jego żony - sułtanki Köşem oraz ich trzech synów. Dodatkowo są tu pochowani jeszcze dwaj sułtani - Osman II i Murad IV oraz wielu krewnych sułtańskich. Grobowce pokryte są zieloną tkaniną, a sarkofagi męskie dodatkowo ozdobione rzeźbami w kształcie turbanów.

Grób sułtana Ahmeda I

Podczas zwiedzania wnętrza obowiązują nas reguły zachowania podobne, jak w przypadku meczetów, a sam grobowiec dostępny jest dla turystów od środy do niedzieli, w godzinach od 9.30 do 16.30. Wstęp jest bezpłatny.

Sułtan Ahmed I (1590 - 1617) był inicjatorem budowy Błękitnego Meczetu, nazywanego zresztą po turecku Meczetem Sułtana Ahmeda (Sultan Ahmet Camii). Budowę meczetu rozpoczęto w 1609 roku, w sześć lat po wstąpieniu na tron Ahmeta I, a zakończono w 1616 roku, zaledwie rok przed jego przedwczesną śmiercią. Celem przyświecającym sułtanowi było przyćmienie splendoru pobliskiej Aya Sofii. Czy zamiar ów mu się powiódł może ocenić każdy odwiedzający Istanbul. Niewątpliwie natomiast Błękitny Meczet jest wspaniałym pomnikiem wystawionym Ahmedowi I.

Kopuła grobowca sułtana Ahmeda I

Niezwykła jest również sama biografia sułtana, który w ciągu swojego krótkiego życia nie tylko rozpoczął i dokończył budowę Błękitnego Meczetu, ale również tworzył poezję pod pseudonimem Bahti. Zerwał on także z niechlubną osmańską tradycją mordowania rodzeństwa po objęciu tronu. Zmarł na tyfus w wieku zaledwie 27 lat w Pałacu Topkapı. Na jego cześć dzielnica Istanbulu w okolicach Błękitnego Meczetu nosi po dziś dzień nazwę Sultanahmet.