İhsaniye

Współrzędne GPS: 39.031300, 30.417400

Region: 

Niewielkie, bo liczące nieco powyżej 2 tysięcy mieszkańców İhsaniye, stanowi dogodną bazę do eksploracji Doliny Frygijskiej. Niestety, w samym miasteczku nie ma żadnych godnych uwagi zabytków, natomiast można w nim się posilić przed dalszą podróżą. Osoby nie dysponujące własnym transportem mogą tu również wynająć taksówkę. Taksówkarze czekają na klientów w okolicy głównego placu miasteczka - Cumhuriyet Meydanı oraz pod meczetem Merkez Cami.

Centrum İhsaniye

Podczas postoju w İhsaniye warto zaopatrzyć się w zapas żywności i napojów, potrzebnych podczas zwiedzania Doliny Frygijskiej. Większość atrakcji turystycznych tego obszaru położonych jest z dala od sklepów i restauracji, więc okazje do uzupełnienia prowiantu w trasie nadarzają się rzadko. W centrum İhsaniye działa kilka lokant, które specjalizują się w etli pide czyli odmianie tureckiej pizzy z nadzieniem mięsnym. Z tych lokali najbardziej polecamy Kardeşler Lokantası.

Etli pide z lokanty w İhsaniye

Co warto zobaczyć: 

Z İhsaniye można wyruszyć na wycieczkę wiodącą przez najciekawsze miejsca tej części Doliny Frygijskiej, która położona jest w prowincji Afyon.

Najdogodniejsza do wykonania trasa takiej wycieczki prowadzi z İhsaniye do miasteczka Döğer, w którym znajduje się zabytkowy, osmański karawanseraj. Dalej można pojechać nad jezioro Emre, przy którym stoi skalne sanktuarium frygijskie Aslankaya oraz kamienne miasto Kırkmerdiven Kayalıkları.

Osmański karawanseraj w Döğer

Kolejne punkty na trasie wycieczki to wioski Bayramaliler i Demirli, w pobliżu których stoją ciekawe formacje skalne nazywane baśniowymi kominami (tr. peribacalar) oraz kamienne twierdze. Dalej na południowy-wschód leży dolina Göynüş Vadisi, a ma jej terenie - kolejne frygijskie grobowce skalne o nazwie Aslantaş i Yılantaş.

Formacje skalne w wiosce Bayramaliler

Ostatnim punktem takiej wycieczki mogą być odwiedziny w Ayazini, gdzie w skałach wykuto kościół i wiele grobowców, a w pobliżu ciągnie się malowniczy wąwóz, przy końcu którego stoi skalna twierdza Avdalez. Trasa takiej proponowanej wycieczki rozpoczynającej się i kończącej w İhsaniye liczy nieco powyżej 60 km. Może być zrealizowana w ciągu jednego dnia, własnym lub wynajętym samochodem, lub też taksówką.

Skalne grobowce w Ayazini

Jak dotrzeć?: 

Transportem publicznym: z Afyonu regularnie co pół godziny kursują do İhsaniye autokary.

Samochodem: do İhsaniye można dojechać z Afyonu. Należy kierować się na północ drogą D665 przez Çayırbağ do Gazlıgöl. W Gazlıgöl trzeba odbić z tej trasy w kierunku północno-zachodnim, do İhsaniye. Całkowita długość trasy przejazdu z Afyonu wynosi 38 km.

Kierunkowskazy w centrum İhsaniye

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: