İpsala

Współrzędne GPS: 40.918182, 26.380234

Region: 

İpsala to niewielkie, bo liczące zaledwie 8 tysięcy mieszkańców, miasteczko w położone Tracji Wschodniej. Większość podróżników, o ile w ogóle słyszała o tej mieścinie, kojarzy ją jedynie z pobliskim przejściem granicznym prowadzącym na teren Grecji.

Meczet Alaca Mustafa Paşa

Tymczasem İpsala jest miejscowością o długiej historii osadnictwa. Najstarsze udokumentowane archeologicznie ślady pochodzą sprzed 4 tysięcy lat, kiedy to na te tereny przybyły plemiona Traków. W VI wieku p.n.e. perski władca Dariusz I przyłączył te okolice do swojego imperium. Przez wiele wieków İpsala pozostawała w obrębie Cesarstwa Bizantyjskiego, aż w 1356 roku n.e. sułtan Murat I włączył okolice İpsali na stałe do państwa osmańskiego.

Meczet Alaca Mustafa Paşa

Obecnie mieszkańcy İpsali utrzymują się głównie z rolnictwa. Miasteczko położone jest w okolicy sprzyjającej intensywnym uprawom, znajduje się bowiem w dolnej części dorzecza rzeki Meriç. Rozległe tereny wokół İpsali objęte zostały w latach 60-tych XX wieku planem intensywnego rozwoju systemu irygacyjnego. Wcześniej często zagrażały im powodzie, ale ten problem został opanowany poprzez system zapór (tamy Altınyazı i Sultanköy) i sztucznych zbiorników (m. in. Yeni Karpuzlu Göleti).

Tereny uprawne w okolicach İpsali

To jeden z najbardziej żyznych obszarów Turcji. Głównym uprawianym na równinie İpsala zbożem jest ryż. Z tego terenu pochodzi aż 35% całkowitej tureckiej produkcji tego zboża. Ponadto rosną tu słoneczniki, pszenica, buraki cukrowe, kukurydza oraz wiele gatunków warzyw.

Centrum İpsali

W samym miasteczku niewiele się dzieje. Można tu zrobić zakupy w lokalnej piekarni lub dyskoncie spożywczym, można również odpocząć w herbaciarni przy głównym placu İpsali, podziwiając obowiązkowy pomnik Atatürka. Podobno znajduje się tu kilka hoteli i pensjonatów, ale nie sprawdziliśmy tego osobiście.

Piekarnia w İpsali

Co warto zobaczyć: 

W İpsali najważniejszą atrakcją turystyczną jest kilka historycznych meczetów, zbudowanych w czasach osmańskich. Jednym z najciekawszych jest wzniesiony w XV wieku meczet Alaca Mustafa Paşa. Meczet zbudowano na planie kwadratu i przykryto pojedynczą kopułą. Nad budynkiem góruje kamienny minaret. Meczet służy wiernym również obecnie, w przeciwieństwie do innych meczetów, opisanych poniżej.

Meczet Alaca Mustafa Paşa

Meczet Murada I z końca XIV wieku został zbudowany po śmierci sułtana w bitwie na Kosowym Polu w 1389 roku. Posiada jeden minaret i jeden balkon. Do naszych czasów nie zachowała się łaźnia, która oryginalnie wchodziła w skład kompleksu meczetowego.

Data budowy meczetu Çukur nie jest znana, najprawdopodobniej powstał na rozkaz sułtana Murada II w XV wieku. Meczet był wielokrotnie odnawiany, najintensywniej po trzęsieniu ziemi w 1752 roku.

Przebywając w okolicy warto wybrać się na wycieczkę samochodową do pobliskiego Enez, po drodze podziwiając rozległe tereny uprawne, tysiące ptaków brodzących wśród podmokłych pól ryżowych oraz jezioro Gala, którego obszar jest objęty ochroną przyrody jako park narodowy.

Tereny podmokłe w okolicach İpsali

Jak dotrzeć?: 

Autokarem: z większości miast tureckich, w tym ze Stambułu i z Ankary.

Samochodem: jadąc z kierunku Stambułu lub Edirne autostradą E80 należy odbić w kierunku na miasto Keşan (przez Havsa i Uzunköprü). W Keşan trzeba skręcić na İpsala - droga D110 (kierunkowskazy na przejście graniczne z Grecją). Centrum İpsali położone jest po prawej stronie drogi jadąc z kierunku Keşan.

Na teren Grecji prowadzi pobliskie przejście graniczne İpsala/Kipoi. Jest to przejście samochodowe, więc z jego pokonaniem na piechotę można mieć problemy. Do przejścia prowadzi droga D110 (europejska trasa E84), która dalej na wschód wiedzie do miasta Tekirdağ nad Morzem Marmara.

Pomnik Atatürka w Ipsali